• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas valdys didžiausią Lietuvos koncerną „Achemos grupė“? Po to, kai vengrų kompanija paskelbė norinti įsigyti parduodamą koncerno kontrolinį akcijų paketą, apie norą išpirkti akcijas prabilo ir vienas iš smulkiųjų investuotojų. Arūnas Laurinaitis piktinasi, esą savo akcijas parduodančios Bronislovo Lubio žmona ir dukra ignoruoja jo siūlymus ir taip net pažeidžia įstatymą.

Kas valdys didžiausią Lietuvos koncerną „Achemos grupė“? Po to, kai vengrų kompanija paskelbė norinti įsigyti parduodamą koncerno kontrolinį akcijų paketą, apie norą išpirkti akcijas prabilo ir vienas iš smulkiųjų investuotojų. Arūnas Laurinaitis piktinasi, esą savo akcijas parduodančios Bronislovo Lubio žmona ir dukra ignoruoja jo siūlymus ir taip net pažeidžia įstatymą.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.

Į viešą kovą dėl „Achemos grupės“ kontrolinio akcijų paketo įsitraukia naujas žaidėjas – koncerno smulkusis akcininkas ir buvęs ilgametis „Achemos“ darbuotojas Arūnas Laurinaitis.  

„Siekis išlaikyti koncerną kaip lietuvišką bendrovę, kuri galėtų būti pagrindas arba tvarus ramstis dėl nacionalinio saugumo“, – savo motyvą dėstė smulkusis akcininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Norėjo parduoti vengrams

A. Laurinaitis šiuo metu turi daugiau nei 4,5 proc. koncerno akcijų ir nori įsigyti dar 54 proc. iš buvusio verslo partnerio Bronislovo Lubio žmonos Lydos ir dukros Viktorijos. Apie norą parduoti savo valdomą akcijų dalį jos pranešė praėjusį pavasarį. 

REKLAMA

Netrukus po to oficialiai apie susidomėjimą „Achemos grupės“ akcijomis pranešė Šveicarijoje registruota vengrų bendrovė „MET group“, kuri turėjo ryšių su „Gazpromu“.   

„Matom jau ne pirmą atvejį, kai staiga Vengrijos įmonės pradeda dairytis investicijų mūsų regione. Tai vėlgi, negalima atmesti tokios tikimybės, kad Vengrija štai tokiu būdu gali veikti Trojos arklio principu“, – teigė „Sienos“ žurnalistas Šarūnas Černiauskas.

REKLAMA
REKLAMA

„Achemos grupė“ įkurta 1994 metais, privatizavus Jonavos „Azoto“ trąšų gamyklą. Jai nuo pat pradžių iki mirties 2011-aisiais vadovavo buvęs premjeras Bronislovas Lubys. Tarp jo artimiausių verslo partnerių buvo ir A. Laurinaitis. Verslas spėjo užaugti iki logistikos, energetikos ir trąšų milžinės. 

Po B. Lubio mirties „Achemos grupei“ pradėjusi vadovauti jo žmona Lyda ir B. Lubio verslo partneriai, tarp jų – ir A. Laurinaitis, bei kiti darbuotojai sunkiai atrasdavo bendrą kalbą. Koncerno rezultatai ėmė banguoti, jiems dar labiau pakenkė prasidėjęs karas Ukrainoje bei sankcijos Rusijai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2022-ųjų rudenį dėl stipriai išbrangusių trąšoms reikalingų dujų pagrindinė koncerno įmonė sustabdė savo darbą. Tais pat metais dar uždirbęs pelną, koncernas 2023-iaisiais jau skaičiavo 17 mln. eurų nuostolį. O nuo 2021-ųjų iki 2023-ųjų „Achemos grupės“ sumokamų mokesčių valstybei sumažėjo daugiau nei tris kartus.   

REKLAMA

„Bronislovas Lubys buvo tikrai labai ryški asmenybė su aibe talentų, tame tarpe verslo valdymui. Ką dabar matome, jau keletą metų, kas ypač paaštrėjo po Rusijos invazijos į Ukrainą ir sankcijų įvedimo, kad „Achemai“ yra daug problemų“, – tikino Š. Černiauskas.

A. Laurinaitis turi ir kitą svarbų argumentą – B. Lubio žmona ir dukra, prieš parduodamos savo akcijų dalį trečiajai šaliai, pirmiausia turi pateikti siūlymą kitiems akcininkams, o tik tada dairytis investuotojų iš kitur.

REKLAMA

„Ne vienas teismas, ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, yra suformulavęs praktiką, jog tokie sandoriai yra nuginčijami ir šalims taikoma restitucija – šalys grąžinamos į pirminę būseną“, – paaiškino „Constat“ advokatas partneris Lukas Kaminskas.

„Visi pokalbiai užsibaigdavo kaip atsimušus į sieną. Nebuvo jokio progreso“, – tvirtino A. Laurinaitis.

Todėl A. Laurinaitis dabar pirmumo teisę bando apginti teisme.   

„Pradėjus teisminį procesą mes turėtume šnekėt apie tokį ženklesnį periodą – turbūt gali užtrukti ir metus visas tas bylinėjimasis, o gal net ir daugiau“, – prognozavo L. Kaminskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žada investuoti 300 milijonų

TV3 Žinioms L. Lubienės advokatas Gintaras Balčiūnas sakė prieš kamerą neturįs ko komentuoti, nes A. Laurinaičio pasiskelbimas, esą, buvo staigus. Tiesa, kad A. Laurinaitis rodė iniciatyvą perimti akcijas, advokatas patvirtino, tačiau pridūrė, kad ta iniciatyva, esą, buvo nepakankama.   

„Turiu 30 metų darbo patirties, žinau, kas pavyko, kad nepavyko, žinau, kaip reikia dirbti“, – tikino A. Laurinaitis.

REKLAMA

Kiek daugiau nei 300 mln. eurų – tiek įkainotos B. Lubio žmonos ir dukros akcijos „Achemos grupėje“.  

„Ponas A. Laurinaitis, manau, kad taupomojoje sąskaitoje tokios sumos neturi“, – abejojo Š. Černiauskas.

„Achemos grupė“ yra strateginių šalies įmonių sąraše ir bet kokį koncerno akcijų pardavimą turi palaiminti Vyriausybės komisija.

REKLAMA

„Bet koks investuotojas ar akcijų įgyjėjas turės atitikti nacionalinio saugumo reikalavimus, pageidautina, jog ši įmonė išliktų Lietuvos akcininkų arba investuotojų valdymo sferoje“, – dėstė premjeras Gintautas Paluckas.

Pagrindinė koncerno bendrovė „Achema“ vis dar išlieka didžiausia Jonavos rajono gyventojų darbdave – čia dabar dirba 1,2 tūkst. žmonių. Iš viso „Achemos grupei“ priklauso daugiau nei 40 įvairių bendrovių.

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše. 

tv3.lt

Kokie ten vengrai! Ruskių ausys kyšo garantuotai. Nereikia mums jokių vengrų ten
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų