Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ ekonomistas aiškino, kad gamykla be rusiškų žaliavų veikti tiesiog negali.
Mariau, kaip jums atrodo, ar mūsų didžiausios įmonės sugebės persiorientuoti? Aš kalbu apie „Achemą“, „Mažeikių naftą“ ir „Lifosą“.
Atskiroms įmonėms iššūkiai bus milžiniški. „Achemai“, kai dujų kaina buvo du kartus mažesnė negu dabar, teko stabdyti dalį gamybos dėl to, kad jos fiziškai neapsimokėjo gaminti.
Azoto trąšos labai imlios dujoms ir gamybos proceso niekaip kitaip nepasuksi nei deginti dujas. Šiam fabrikui yra labai sunku.
„Lifosa“ – fosfatines trąšas gaminanti įmonė, jai ne tai, kad sunku, ji realiai užsidarys. Dėl to, kad sankcijos paskelbtos ir čia nieko kitaip nepadarysi. Pirmas aspektas – uždarytos finansinės sąskaitos. Tai reiškia, kad neatsiskaitysi, nieko nenupirksi ir pan. Antras dalykas – „Lifosa“ praktiškai visą žaliavą vežasi iš Rusijos, kur dabar nupirkti žaliavos beveik nebeįmanoma.
Šio fabriko laukia labai sunkūs laikai, taip pat ir Kėdainių miesto bei regiono, nes ten jis labai svarbus.
Dėl „Mažeikių naftos“ šiek tiek ramiau, manau, jie tikrai sugebės perorientuoti fabriką nuo rusiškos naftos. Reikia nepamiršti, kad rusiška nafta yra labai sunki, jos sieringumas yra labai aukštas, todėl ji visą laiką buvo parduodama su tam tikra nuolaida.
Kaip aš suprantu, pereiti ant lengvesnės naftos perdirbimo įmanoma, tačiau reikės investicijų ir laiko. Bet kokiu atveju, verslų istorijos labai skirtingos ir jiems šiandien dienai, ko gero, yra sunkiau nei gyventojams.
Gyventojai kol kas dar nejaučia aukštos elektros kainos, nejaučia aukštos dujų kainos, o verslas realiu laiku tai skaičiuoja ir gauna tą porciją, kuri ateina iš to, kad pasaulis bando mokytis gyventi be rusiškų žaliavų.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.