"Turime labai racionaliai skaičiuoti. Galiu pastebėti, kad žaliosios energijos bumas į Lietuvą atėjo šiek tiek vėliau negu kitur. Čia visi ir referendumo dalykai, apie tai buvo daug kalbama, kad štai mes net atominės nepastatę galime gyventi. Tos visos emocijos turi būti dedamos į šoną ir turi būti labai realiai skaičiuojama", - ketvirtadienį "Žinių radijui" sakė A. Kubilius.
Pasak laikinai einančio pareigas Premjero, už 1 kWh elektros energijos, pagamintą saulės baterijų, dabar reikia mokėti maždaug 1,40- 1,60 Lt, už vėjo jėgainių pagamintą 1 kWh - 30 ct, už biokuro jėgainėse pagamintą 1 kWh - maždaug 35-40 ct, o 1 kWh elektros energijos, pagaminta atominėje elektrinėje, būtų kainavusi apie 18 ct.
"Moka ne kas nors kitas, moka tas, kas sumoka už elektros sąskaitą, - ar žmona, vyras, ar tas pats verslas", - teigė A. Kubilius.
"Reikia išvengti to, ką yra patyrusios kitos šalys, (...) kur ateinantis bumas, lyg ir tokia mada, štai visi eikime į žaliąją energiją, ji garantuoja nepriklausomybę, ji garantuoja švarią elektros energiją. O pasirodo labai greitai, kad už tą energiją reikia mokėti pakankamai ženkliai daugiau, negu mokama už tą pačią atominės jėgainės pagamintą elektrą", - sakė laikinai einantis pareigas Premjeras.
Būtent su kompensacijomis už žaliosios energijos naudojimą, pasak laikinojo Ministro Pirmininko, iš dalies susijęs ir elektros energijos kainos augimas.
"Didėja vadinamasis VIAP, tai yra mokestis už viešąsias paslaugas. Jis didėja ir dėl to, kad vis daugiau lėšų turime skirti Lietuvoje vadinamai žaliajai elektros energijai subsidijuoti. Jos gamyba nuosekliai didėja, ar tai būtų vėjo jėgainės, ar saulės jėgainės. Kaip ir visame pasaulyje, Vokietijoje ar kitur, ši elektros energija yra brangesnė negu kitur pagaminama", - teigė A. Kubilius.
Žaliosios energijos naudojimą A. Kubilius lygino su prabangaus kostiumo nešiojimu.
"Jeigu pasiduodame mados šauksmui ir sakome - mums tiktai žalią elektros energiją, tai tas pats, kaip pasiduoti mados šauksmui ir sakyti - aš nešiosiu tik "Calvin Klein" kostiumus ir nenešiosiu "Lelijos" kostiumų. Už tai turi sumokėti", - teigė laikinasis Vyriausybės vadovas.
ELTA primena, kad Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), atsižvelgusi į bendrovės LESTO siūlytus elektros energijos kainų pakeitimus, pritarė naujiems elektros energijos tarifams buitiniams vartotojams, kurie įsigalios nuo 2013 m. sausio 1 d.
Skaičiuojama, kad statistiniam Lietuvos namų ūkiui, vidutiniškai per mėnesį sunaudojančiam apie 138 kWh, išlaidos už elektros energiją kitais metais padidės apie 7 litus (su PVM) per mėnesį.
Dabar galiojantis elektros energijos vienos laiko zonos tarifas 46 ct/kWh kitais metais padidės iki 52 ct/kWh.
Vienos laiko zonos elektros tarifą turėjusiems ir mokėjusiems 44,2 ct/kWh teks mokėti 50,5 ct/kWh. Mokėjusiems 42,3 ct/kWh elektros kaina išauga iki 48,5 ct/kWh.
Elektra brangsta ir turintiems dviejų laiko zonų tarifus. Mokėjusiems 49,7/37,2 ct/kWh elektra brangsta iki 56,1/42,2 ct/kWh, 47,6/36 ct/kWh - iki 54,5/41,3 ct/kWh, 45,6/34,9 ct/kWh- iki 52,3/40,1 ct/kWh.