• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažieji leidėjai susiėmę už galvos – laikraščio pristatymas, kuris turi nuo 8 iki 16 puslapių mieste išaugs 50 proc., o kaime 70 proc. Apie „Lietuvos pašto“ didinamus įkainius pranešė susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaime nebeliks laikraščių

„UPG Baltic" komercijos direktorius Audrius Marauskas portalui balsas.lt kalbėjo, kad vidutiniškai perpus padidės leidinio kaina ir tai skaudžiausiai kirs į kaimiškąją auditoriją besioreantuojantiems leidėjams.

REKLAMA

„Aišku, didelė laimė ir nelaimė kartu, kad Lietuvoje prenumerata nėra ypatingai populiari ir leidėjai dar galės išgyventi iš pardavimų,“ - nenustojo vilties A. Marauskas, tačiau pridūrė neįsivaizduojąs, kas laukia kaimo.

Beatodairiškas susidorojimas

 

UAB „Ieva leidiniai“ direktorius Mindaugas Dauksevičius apie susidariusią situaciją sakė: „Kadangi AB „Lietuvos paštas“ vadovų pareigas nuo šiol užims ne bepročiai ar vagys, jiems teks mokėti nemažą atlygį. O leidėjai prisidės prie jų vadovų algų didinimo ir būsimo „Lietuvos pašto“ (ne)minusinio biudžeto padidėjimo“.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, leidėjai turi rinktis: didinti leidinių prenumeratos kainas ir pasidengti nors dalį pristatymo išlaidų arba nedidinti prenumeratos kainų ir tokiu būdu mažinti savo ir taip sumažėjusį pelną.

„Pakeltos pristatymo kainos apribos galimybę prenumeratoriams pasiūlyti geresnėmis kainomis prenumeruoti leidinius metams arba vykdyti įvairiausias akcijas, - kalbėjo M. Dauksevičius. - „Lietuvos paštas“ tiesiog žlugdo visus Lietuvos leidėjus. Matau karikatūrą: leidėjai stovi eilėje susimokėti „Paštui“ už leidinių pristatymą prenumeratoriams, o kad leidėjas atsistotų į tą eilę, dar papildomai turi susimokėti “stojimo į eilę mokesčius“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kentės regionai

„Labiausiai tai palies nepriklausomus laikraščius. Spauda – ne duona ir ne mėsa. Žmonės turės rinktis, ką pirkti“, – sako UAB „Pajūrio naujienos“ vadovė Vitalija Vitkauskienė.

1993 metais pradėtas leisti laikraštis Kretingoje ir aplink ją subūrė nemenką skaitytojų ratą. Pradėję nuo kelių šimtų leidinių tiražo, šiuo metu UAB „Pajūrio naujienos" išplatina apie 7500 leidinių du kartus per savaitę.

REKLAMA

Kainų šuolis – nesuprantamas

„Esame unikalūs tuo, kad rašome apie savo krašto žmones. Galbūt jie neįdomūs visai Lietuvai, bet mums jie svarbūs. Per tiek metų sukūrėme stiprius priedus, subūrėme krašto žurnalistus“, – teigia V. Vitkauskienė.

„Pajūrio naujienų“ akcininkė ir savininkė sako nesuprantanti valdžios sprendimo didinti spaudos pristatymo kainas, nes nuo to nukentės tiek regioninė spauda, tiek Lietuvos gyventojų švietimas.

REKLAMA

„Mūsų laikraštis yra gana storas – apie 20, 24 puslapių. Tai yra 5, 6 spaudos lankai. Laikraščio iki 4 spaudos lankų pristatymas kaimo vietovėse kainuoja 0, 66 lito, o 5 spaudos lankų jau 1,28 lito, 6 spaudos lankų 1,34 lito. Nėra jokio ryšio tarp tokio kainų šuolio ir mums jo niekas nepaaiškino“, – guodėsi V. Vitkauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liūdni naujieji

Tokia situacija ne tik „Pajūrio naujienas“, bet ir daugelį kitų Lietuvos leidėjų privers susiveržti diržus – laukia sunkūs ir brangūs naujieji 2011-ieji metai.

„Teks greičiausiai plonėti. Tikiuosi, kad pavyks išlikti tokiems kokybiškiems, kaip ir buvome. Šiuo metu įmonė iš viso turi 16 darbuotojų. Nežinau, gali tekti ir kolektyvą mažinti. Blogiausia tai, kad spalio mėnesį darėme nuolaidas prenumeratai. Nežinojome, kad "Lietuvos paštas" didins kainas, net nesitikėjome. Paprastai apie pasikeitimus žinodavome jau rugsėjį. Tad nuo 2010 metų teks padengti ir padarytų prenumeratų skirtumus“, – pasakojo V. Vitkauskienė.

REKLAMA

Lietuvos paštas neskaidrus

Leidėjų asociacijos valdybos pirmininkas Zigmantas Sadauskas vykdomus Lietuvos pašto sprendimus vadina primityviais.

„Valstybinė įstaiga pamačiusi, kad turi nuostolių nuėjo pačiu lengviausiu keliu – pasiskaičiavo, pamatė, kad trūksta, ėmė ir padidino kainas. Joks privatus verslas taip nesielgtų. Baisu, kad valstybinė įstaiga vietoj to, kad rodytų, kaip skaidriai turi veikti verslas, pati viską daro neskaidriai“, – kalbėjo Z. Sadauskas.

REKLAMA

Kompensacijos paskyrimas miglotas

Z. Sadausko teigimu, leidėjai jau ir taip nukentėjo nuo vis didinamo PVM mokesčio, kuris šiuo metu jau siekia 21 proc.

„Valdžiai pavyko padaryti, kad leidėjas šiuo metu negali nieko padaryti. Mums niekas net jokių duomenų nepateikia, kas, kaip kodėl. Regioninei spaudai 70 proc. pabrangimas bus ypač baisus. Ruošiamasi kompensuoti? Tai kaip skirstys lėšas? Jei blogai rašai, gali negauti, o jei rašysi gerai - tai bus skiriama pinigų?“, – sako 220 leidėjų atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nacionalinės rajonų ir miesto laikraščių leidėjų asociacijos prezidentė Rasa Navickienė nusiteikusi ypač pesimistiškai. „Situacija yra labai bloga. Spaudos kaina kils 70 proc. kaime, 50 proc. mieste. Teks mažinti darbo užmokesčius, atleisti darbuotojus. Atstovauju 30 rajoninių leidėjų, žinau, kad toks valdžios sprendimas juos labai paveiks“, – sakė R. Navickienė.

REKLAMA

Gali nekompensuoti?

Anot R. Navickienės į spaudos platinimą atokiose Lietuvos vietovėse reikėtų žiūrėti, kaip į socialinį reiškinį, o ne tik bandyti iš to uždirbti. Kaimyninėse valstybėse Latvijoje ir Estijoje valdžia skiria pinigų ir kompensuoja spaudos platinimą regionuose.

„Dalyvavau įvairiose Seimo darbo grupėse. Susidarė įspūdis, kad tie valdžios žadami 3 ar 4 mln., skirti padėti platinti spaudą regionuose gali būti ir neskirti, nes nėra pasakyta iš kur tiek pinigų bus paimta. Susidariusi situacija aiškiai parodo, kad Lietuvoje nėra jokios verslo etikos“, – sako R. Navickienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų