Dešimčių milijardų kamšyti JAV finansų sektoriaus laivo skylėms nepakanka. Iždo sekretorius Henry Paulsonas ketina prašyti Kongreso 700 milijardų. Toks planas apdairiai nutekintas žiniasklaidai prieš savaitgalį.
Už šią sumą ketinama išpirkti antrinių būsto paskolų ir su jomis susietų finansinių instrumentų vertybinius popierius. Anksčiau „Balsas.lt“ rašė, kad JAV antrarūšių (sub-prime) būsto paskolų portfelis 2007 metais pasiekė 1 trilijoną. Šis paketas nenumaldomai pigo versdamas iš koto investicinės bankininkystės milžinus: „Merrill Lynch“, „Fannie Mae“, „Freddie Mac“, „Lehman Brothers“, AIG.
Iki šiol negirdėto dydžio valstybės įsikišimas numatytas gelbėti Vosltryto kompanijas. Ketinama nupirkti „toksiškomis atliekomis“ virtusius finansinius įsipareigojimus, nes juos užtikrinančių vertybinių popierių nuvertėjimui galo nematyti.
Šiam planui vykdyti bus įkurta speciali valstybinė agentūra, analogiška 1980-tųjų pabaigoje sukurtai gelbėtis iš tuo metu siautusios paskolų krizės. Agentūros išpirkti įsipareigojimai bus išlaikyti iki geresnių laikų ir vėliau parduoti.
Penktadienį atskleistas H. Paulsono planas finansų rinkas palaistė tarsi gaiviuoju vandeniu – FTSE100 indeksas padarė rekordinį, istorijoje neprilygstamą, šuolį į viršų. Aukštyn šovė ir dauguma pasaulio biržų.
Šį savaitgalį H. Paulsonas „derina“ planą su demokratų ir respublikonų kongresmenais, o prezidentas George'as W. Bushas akivaizdžiai jį remia.
„Dirbsime su Kongreso nariais, kad įstatymas būtų priimtas skubiai. Mes suvokėme problemos rimtumą ir manome, kad veikti reikia skubiai. Nieko nedarymo rizika yra didesnė nei tokio plano įgyvendinimo rizika. Be to, su laiku mes atgausime daugybę pinigų“ – sako JAV prezidentas.
„Žmonės pradėjo abejoti mūsų sistema, jie praranda pasitikėjimą, o mano supratimu – svarbu išlaikyti pasitikėjimą mūsų finansų sistema. Remdamasis daugelio rinkų veikimą suprantančių žmonių patarimais matau, kad ši problema gali paliesti ne tik finansų bendruomenę“ – samprotauja G. W. Bushas.