„Nežinau, kas kaltas, ar spausdintuvų, ar poreikio, ar žmonių išsilavinimo trūkumas, – svarsto trimačius spausdintuvus pardavinėjančios įmonės „Jautis“ direktorius Liutauras Kižys. – Metus dirbame su šia technologija, bet net dabar yra inžinierių, kurie pirmą kartą išgirsta apie trimatį spausdinimą.“
Inžinieriams ši technologija turėtų būti aktuali, nes daugiausia prototipams gaminti naudojami trimačiai spausdintuvai pasaulyje pamažu įsilieja į pagrindinę gamybos liniją. Pavyzdžiui, pradėti spausdinti lėktuvų varikliai bei pavarų dėžės.
Sąnaudų taupymas
3D spausdintuvai pranašūs tuo, kad leidžia sutaupyti labai daug medžiagų. „Naudojant trimačius spausdintuvus sutaupoma medžiagų, atsiranda mažiau šiukšlių, mažiau atliekų bei išvengiama papildomo aptarnavimo, peilių, kitokių įrankių, priemonių. Telieka paspausti mygtuką ir aparatas viską, kaip parodyta popieriuje, padaro“, – aiškina L. Kižys.
Mokslininkai skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, gaminant erdvėlaivio detalę, sunaudojama devynis kartus daugiau metalo nei sveria pati detalė. Visa kita medžiaga nupjaustoma. O spausdinant sunaudojama tik tiek metalo, kiek jo reikia pačiai detalei.
Taip galima sutaupyti 90 proc. medžiagos ir pagaminti tokią pat stiprią detalę. Trimačiai spausdintuvai leidžia lengvai pakeisti detalės dizainą – nebūtina keisti visos gamybos linijos, reikia mažiau darbo jėgos.
Žinoma, trimačiai spausdintuvai gamina ne tik erdvėlaivių detales. Pačių spausdintuvų bei medžiagų, su kuriomis jie dirba, yra įvairiausių, skirtų ir verslui, ir namams. „Kiekvienas jų turi savo nišą. Yra tokių, kurie gali spausdinti žmogaus organus, metalą, keramiką ir dirba su įvairiomis medžiagomis. Tačiau, žinoma, tai brangesnės technologijos“, – sako L. Kižys.
L. Kižys pabrėžia, kad trimatis spausdinimas pigesnis ir greitesnis už tradicinę gamybą pasitelkiant, pavyzdžiui, frezavimo stakles, bet kol kas medžiagų, su kuriomis galima spausdinti daiktus 3D formatu, kiekis yra ribotas.
„Jautis“ pardavinėja spausdintuvus nuo maždaug 950 iki 18 tūkst. eurų (nuo 3280 iki 62 tūkst. litų). Nuo kainos priklauso ir dydis: pigiausiu galima atspausdinti daiktą, kurio ilgis, plotis bei aukštis yra iki 12 cm, brangiausiu – apie 30 cm. Užsienyje taip pat galima nusipirkti 3D spausdintuvo rinkinį už 500 JAV dolerių (1300 litų) ir susikonstruoti spausdintuvą pačiam. Plastmasės medžiagos (ABS arba PLA), skirtos spausdintuvui, kaina labai skiriasi. Internete galima rasti plastiko kasečių nuo 70 iki 350 litų už 1 kg.
Prototipų gamyba
Lietuvių įmonė „Gaminu“ pati daro trimačius spausdintuvus, kuriuos daugiausia siūlo švietimo reikmėms. Jų pagamintas spausdintuvas kainuoja 1490 eurų. „Spausdintuvus gaminame daugiausia edukaciniais tikslais, siūlome juos mokykloms, – teigia vienas iš „Gaminu“ įkūrėjų Vilius Rinkūnas. – Mokytojų ir mokyklų susidomėjimas tikrai yra, tik dar reikia parengti 3D modeliavimo programas, kuriomis būtų galima kurti objektus.“
Lietuvoje trūksta plataus susidomėjimo trimačiais spausdintuvais, pasak V. Rinkūno, viena priežasčių – mažas inžinerijos išvystymas. „Labai nedaug įmonių Lietuvoje pačios naudoja 3D spausdintuvus,daugiausia jie naudojami prototipų gamybai, kai reikia pagaminti produkto pavyzdį ir parodyti jį klientui“, – sako V. Rinkūnas.
„Kone visos įmonės, perkančios 3D spausdintuvus ar besinaudojančios jų paslaugomis, kažką kuria, – pasakoja L. Kižys. – Ar tai būtų dizaino studijos, ar architektai, jie materializuoja savo produktus, kad galėtų parodyti klientams. Paprastai juos perka žmonės, susidūrę su 3D modelių kūrimu ar braižymu, ir nori savo darbui suteikti pavidalą, paversti gyvu.“
Pasak L. Kižio, kaimynai šioje srityje už mus pranašesni: „Pas kaimynus lenkus mano kolega, palyginti su Lietuva, parduoda labai daug šių spausdintuvų. Bumas ten jau atėjęs, šią technologiją daug įmonių pradeda taikyti savo veiklai. Lietuvoje šio bumo dar laukiame. Tik kelios įmonės susipažinusios su šia veikla, nes arba pačios naudoja 3D spausdintuvus, arba užsako jų paslaugas.“
Patentų ir autorinių teisių karas
Specialistai pranašauja, kad trimačiai spausdintuvai gali pradėti ne tik gamybos revoliuciją, bet ir patentų bei autorinių teisių karą. Atpigus spausdintuvams tiek, kad eilinis gyventojas galėtų jų įsigyti, žmonės pradės gaminti daiktus net nežinodami, kad galbūt jie užpatentuoti, arba tiesiog kopijuoti jau esamus.
„Tobulėjant trimačiams spausdintuvams, asmenys bandys išspręsti problemas kurdami savo sprendimų dizainą. Į šių sprendimų gamybą gali būti įtraukti elementai, saugomi patentų. Skirtingai nei autorinių, patento teisės – netyčinis nusikaltimas, bet tai vis tiek pažeidimas“, – rašo amerikiečių advokatas Michaelas Weinbergas, pateikęs rekomendaciją, kaip derinti trimatį spausdinimą su teise.
Trimačiai spausdintuvai kels galvos skausmą ir autorių teisių gynėjams. Dabar figūras bus galima kopijuoti taip pat, kaip mp3 formato dainas. „Tai tas pats, kas jeigu, tarkime, kinas kopijuotų „iPhone“, nesvarbu, kaip jis jį kopijuoja: ar naudodamas klijus ar 3D spausdintuvus. Tiesiog skiriasi gamybos procesas, bet teisės vis tiek pažeidžiamos“, – sako V. Rinkūnas.
FAKTAI: 3D spausdinimo praktika
Labiausiai 3D spausdinimą įsisavina medicina. Neseniai žmogui buvo implantuotas atspausdintas apatinis žandikaulis
3D modelių failus žmonės nemokamai gali atsisiųsti ir iš tinklalapių „Thingiverse“ ar „The Pirate Bay“
Pradedamos spausdinti lėktuvų variklių dalys bus lengvesnės ir leis oro bendrovėms sutaupyti skrydžio sąnaudų
3D spausdintas figūras režisierius Jamesas Cameronas naudojo tam, kad patikrintų kiekvienos filmo „Įsikūnijimas“ scenos apšvietimą
Inžinierius Kalifornijoje sugalvojo būdą, kuriuo galima per parą atspausdinti dviejų aukštų namą
Greta JANKAITYTĖ