Kreditų biuro „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, iš per pirmąjį 2009 metų pusmetį Lietuvoje įregistruotų 2983 naujų įmonių (UAB ir IĮ) vadovų 2,5 proc. yra direktoriai ir kitų bendrovių, kurios turi nepadengtų įsiskolinimų, turto areštų, yra likviduojamos ar bankrutavusios.
Bendras tokių įmonių nepadengtų įsiskolinimų portfelis pirmąjį šių metų pusmetį siekė beveik 42 mln. litų, o visų Lietuvos įmonių pradelsti įsiskolinimai sudarė – 1,7 mlrd. litų.
„Augant įmonių įsiskolinimams, turto areštų skaičiui ir juridinių asmenų tarpusavio neatsiskaitymų dydžiui, pastebima tendencija, kad nepadengtų įsiskolinimų, turto areštų turinčių įmonių vadovai įsteigia naujas bendroves“, – teigia kreditų biuro „Creditinfo Lietuva“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius.
Pasak A. Bogdanovičiaus, neigiamų veiklos sąsajų turinčių įmonių vadovai įkūrę naujas bendroves gali vėl prisiimti įsipareigojimų kreditoriams, tiekėjams, valstybei ir darbuotojams, tačiau pagrindinis klausimas – ar bus pajėgūs ir norės juos vykdyti.
Daugiausia naujų įmonių, kurių vadovai turi neigiamų veiklos sąsajų, įsteigta didmeninės ir mažmeninės prekybos, autoservisų, statybos, apdirbamosios gamybos, nekilnojamo turto, transporto ir saugojimo bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklų srityse, rašo „Creditinfo Lietuva“ .
„Tiek esant ekonomikos augimui, tiek sunkmečiui verslo atstovai turi būti itin atidūs naujai įsteigtų įmonių atžvilgiu ir vertindami kredito riziką turėtų detaliau išsiaiškinti jų steigimo priežastis. Iš pirmo žvilgsnio sėkmingai veikianti kompanija ar ją valdantys asmenys praeityje gali būti sukaupę nemenką finansinių įsipareigojimų nevykdymo „bagažą“. Toks scenarijus lengvai gali pasikartoti ir dar kartą“, – pranešime teigia A. Bogdanovičius.
„Creditinfo Lietuva“ naujai įsikūrusių bendrovių vadovų neigiamas sąsajas su įmonėmis, kurios turi nepadengtų įsiskolinimų, turto areštų, yra likviduojamos ar bankrutavusios, nustatė pagal Skolininkų administravimo informacinė sistemos (SAIS) duomenis.