Garsioji aferistė ir vagis Sonka Ausinė Rankelė plačiai gyveno maždaug 20 metų. Vėliau sėkmė nuo jos nusigręžė. Sonkos nelaimei, ją išdavė meilužiai, kuriais ji aklai pasitikėjo.
Tremtys
1880 metų gruodžio 10–19 dienomis Maskvos apskrities teisme buvo nagrinėjama Sofijos Bliuvštein-Sonkos Auksinės Rankelės byla. Teisiamoji visomis išgalėmis gynėsi, tvirtino esanti nekalta, o gyvenanti išlaikoma sutuoktinio ir turtingų gerbėjų. Net ir priremta neginčijamų įkalčių, aiškino, jog ji painiojama su kita moterimi ir esanti visai ne Sonka Auksinė Rankelė.
Tačiau tą sykį jos gražbyliavimai jau nedavė naudos – buvo paskelbtas griežtas nuosprendis: „Varšuvos pilietę Šeidlą Surą Leibovną Rozenband, ji taip pat Rubinštein, ji taip pat Školnik, Brener ir Bliuvštein, mergautine pavarde Solomoniak, išsiųsti į tolimiausią Sibiro kaimą, konfiskavus visą jai priklausantį turtą“.
Tremties vieta tapo atokus Lužkų kaimelis Irkutsko gubernijoje. 1885 metais Sonka Auksinė Rankelė iš ten pabėgo. Po 5 mėnesių ją vėl sučiupo policija.
1885 metų spalį Sonka Auksinė Rankelė buvo apkaltinta vagystėmis iš keleto juvelyrinių parduotuvių. Ši sensacinga byla sudomino visą Rusiją. Garsiąją vagį saugojo gerai išmuštruoti sargybiniai, o salėje, kurioje vyko teismo posėdžiai, netilpo visi, kurie norėjo stebėti teismą. Ir šį kartą avantiūristei nepavyko išsisukti – teismas pasiuntė ją į katorgą Sachaline. Už pabėgimą iš tremties vietos jai dar buvo pridėti 3 metai sunkiųjų darbų kalėjimo ir 40 kirčių bizūnu.
Tą dieną, kai Sonka Auksinė Rankelė turėjo išplaukti į Sachaliną, smalsuoliai užtvindė visą Karantino krantinę – visa Odesa atėjo su ja atsisveikinti, visiems rūpėjo iš arčiau pamatyti garsiąją vagilę. Į denį, be kitų valdininkų, atskubėjo ir Odesos gubernatorius P. Zelionas. Trumpai šnektelėjęs su nuteistąja, gubernatorius palinkėjo jai geros kelionės ir išreiškė užuojautą Sachalino valdžiai. Sujaudinta tokio dėmesio Sonka Auksinė Rankelė įteikė P. Zelionui savotišką atsisveikinimo dovaną – ji ištiesė jam ranką, ant kurios puikavosi auksinis laikrodis su miesto herbu ant dangtelio. „Ačiū...“ – lėtai ištarė gubernatorius, žvelgdamas į grandinėlę, kabančią ant jo švarko, ant kurios... jau nebuvo laikrodžio. Tuoj pat pasigirdo griausmingas jūreivių juokas ir sutrikęs gubernatorius paskubėjo palikti laivą.
Kalėjime Sonka Auksinė Rankelė taip pat laiko veltui neleido – apsuko galvą kalėjimo prižiūrėtojui seržantui Michailovui. Šis atnešė savo meilužei civilinius drabužius ir 1886 metų birželio 30-ąją išleido ją į laisvę.
Ta laisve Sonka tepasimėgavo vos 4 mėnesius. Įkliuvusi Žemutiniame Naugarde, ji pagaliau buvo išsiųsta į sunkiųjų darbų kalėjimą Sachaline.
Pabėgimai
Bevažiuojant į įkalinimo vietą Sonka Auksinė Rankelė susidraugavo su drąsiu pagyvenusiu „įteisintuoju vagimi“, pravarde Blakė. Kaip ir kitos moterys, Sachaline Sonka gyveno barakuose, bet jos laisvė smarkiai nebuvo suvaržyta. Pripratusi prie prabangių apartamentų, plonų baltinių, atšaldyto šampano, ji dažnai kyštelėdavo prižiūrėtojui keletą kapeikų, kad šis leistų retsykiais susitikti su Blake. Šių trumpų susitikimų metu abu meilužiai ir sugalvojo pabėgimo planą.
Reikia pasakyti, kad pabėgti iš Sachalino nebuvo labai sunku. Blakė ne kartą tai buvo daręs ir puikiai žinojo, kad dirbančių miške katorgininkų niekas rimtai nesaugo. Tad buvo paprasta nepastebėtam pasišalinti ir nusigauti iki Totorių sąsiaurio, o vėliau, pasidarius plaustą, pabėgti. Tik pagal tą Blakės planą maždaug savaitę būtų tekę eiti negyvenamomis vietomis ir kęsti alkį. Taigi Sonka Auksinė Rankelė, vis dar ištikima teatralizuotoms avantiūroms, sukūrė kitą pabėgimo planą. Jį abu meilužiai ir ėmėsi įgyvendinti. Apie šį Sonkos pabėgimą daug pasakota kaip apie legendinį.
Taigi 1891 metų gegužę Blakė nužudė sargybinį, o Sonka, persirengusi jo drabužiais, turėjo apsimesti sargybiniu, konvojuojančiu nusikaltėlį – Blakę – į bausmės atlikimo vietą. Pagal šį planą bėgliams nereikėjo nei slėptis, nei badmyriauti. Tik greitai Blakė buvo sugautas, o netrukus sučiupo ir Sonką.
Ieškoti Sonkos Auksinės Rankelės buvo pasiųsti du kareivių būriai. Vienas sekė ją mišku, o kitas laukė pasaloje, miško pakraštyje.
Po keleto parų pagaliau miško laukymėje pasirodė figūra. Nuo ilgo persekiojimo įniršęs ir pavargęs kuopos valdas sušuko: „Ugnis!“, ir iš 30 šautuvų pasipylė kulkos. Bėglė nebūtų likusi gyva, bet sekundę prieš pasigirstant šūviams ji puolė kniūbsčia ant žemės. Trisdešimt kulkų praskriejo virš jos galvos. „Nešaudykite! Pasiduodu...“ – pasigirdo nevilties pilnas moteriškas balsas. Tai buvo kareiviškais rūbais persirengus Sonka Auksinė Rankelė.
Pasisekė Sonkai ir pristatytai atgal į tremties vietą. Kadangi Auksinė Rankelė laukėsi kūdikio, medikai neleido jai skirti kūno bausmės – 15 bizūnų kirčių. Jos meilužis Blakė gavo 40 kirčių ir buvo išsiųstas į sunkiųjų darbų kalėjimą.
Sonkos nėštumas baigėsi persileidimu. Vėliau ji dar buvo apkaltinta sukčiavimu ir net žmogžudyste.
Galiausiai, 1892 metais, už pakartotinį pabėgimą iš įkalinimo vietos Sonką Auksinę Rankelę atidavė į žiauraus Sachalino budelio Komlevo rankas. Visų kalinių akivaizdoje išrengtai Sonkai budelis atskaičiavo 15 kirčių. Auksinė Rankelė neišleido nė garso.
Po to beveik trejus metus ji praleido drėgnoje vienutėje surakintomis rankomis ir kojomis. Tuo metu jai tebuvo 45 metai.
Atlikusi bausmę Sonka privalėjo likti gyventi Sachaline, tik jau kaip laisva pilietė. Ji įkūrė kavinę, gamino nepaprastai skanią girą, iš po prekystalio prekiavo degtine ir rengė linksmus vakarėlius su šokiais ir dainomis.
Kalbama, kad tuo metu jos kelyje pasitaikė žiaurus recidyvistas Nikolajus Bogdanovas. Gyvenimas su juo Sonkai tapo blogesnis už katorgą. Nusivylusi ji vėl ryžosi bėgti – nors ir sirgdama. Tenubėgusi maždaug porą varstų, neteko jėgų ir susmuko. Ją surado ir grąžino sargybiniai. Po keleto dienų Sonka Auksinė Rankelė mirė.
Sklando legendos
Tremtyje bausmę atliekančią garsiąją aferistę lankė ir rašytojai, ir žurnalistai, ir užsieniečiai. Už tam tikrą mokestį prižiūrėtojai leisdavo su ja pasišnekėti. Tik Sonka Auksinė Rankelė nemėgo kalbėtis, dažnai meluodavo ir painiodavosi savo prisiminimuose.
Egzotikos mėgėjai labai noriai su ja fotografuodavosi. Mėgstamiausia kompozicija – katorgininkė, budelis, prižiūrėtojas – vadinosi „Garsiajai Sonkai Auksinei Rankelei dedami pančiai“. Viena tokių nuotraukų, darytų garsaus Sachalino fotografo Inokentijaus Pavlovo, iki šiol saugoma Rusijos valstybiniame literatūros muziejuje. Šią nuotrauką jis buvo padovanojęs rusų literatūros klasikui Antonui Čechovui.
1890 metais A. Čechovas ir pats lankėsi Sachaline, susitiko su garsiąja nusikaltėle. Rašytojui Sonka Auksinė Rankelė didesnio įspūdžio nepaliko. Savo užrašuose klasikas apie ją parašė: „Sena, susiraukšlėjusiu ir vėjo nugairintu veidu moteris, panaši į pelę, pakliuvusią į pelėkautus“. Ar tai ištikrųjų buvo Sonka Auksinė Rankelė, sunku pasakyti. Mat 1897 metais žurnalistas Vlasa Doroševičius domėjosi garsiosios aferistės likimu ir išsiaiškino, kad bobulės, kurią demonstruodavo kaip Auksinę Rankelę, tikrasis vardas Marija. Matyt, prižiūrėtojai taip pat buvo linkę į suktybes.
Tiek Sachaline, tiek kituose miestuose, kur kadaise „dirbo“ ir gyveno Sonka Auksinė Rankelė, iki šiol tebesklando legendos. Sachaline žmonės įsitikinę, jog į katorgą buvo pakliuvusi visai ne Sonka, o jos antrininkė. Odesos gyventojai tvirtino, jog Auksinė Rankelė, tik kita pavarde, su dukra gyveno Prochorovkos gatvėje ir mirė tik 1947 metais.
Šiaip ar taip, Maskvoje, Vagankovo kapinėse, yra paminklas Sonkai Auksinei Rankelei – iš balto marmuro iškalta moters figūra trijų palmių paūksmėje. Ši skulptūra buvo pagaminta Milane. Kalbama, kad ją užsakę Odesos, Neapolio ir Londono nusikaltėliai.
Įdomiausia, kad ant šio kapo niekada nevysta gėlės, vis būna pribarstyta monetų. Retkarčiais užrašomos gerbėjų sentencijos. Tiesa, šiuo metu iš trijų palmių belikusi tik viena, o ir moters skulptūra – be galvos. Kalbama, jog čia begerdami „gerbėjai“ susipykę, Sonką sudaužę, o galvą pasiėmę.
Kitą sekmadienį portale „Balsas.lt“ skaitykite: dar dvi Sonkos Auksinės Rankelės
Taip pat skaitykite:
Žymiausios pasaulio nusikaltėlės: ji didžiavosi, kad yra kilusi iš „blatnųjų“ (1)
Žymiausios pasaulio nusikaltėlės: Sonka – talentinga aktorė (2)