„Aš manau, kad negalima ir neetiška vienareikšmiškai sakyti, kad tai Rusijos provokacija. Bet atmesti varianto, kad tai Rusijos režisuojama akcija. Pavyzdžiui, tai, kad per pastarąjį pusmetį nusižudė arba buvo nužudyti visa eilė politikų, susijusių su Janukovyčium, labai naudinga Rusijai, kadangi tai patvirtina, jog vyksta persekiojimas be pagrindo“, – redakcijai sakė V. Vobolevičius, pabrėžęs, kad d.viejų žurnalistų nužudymą Ukrainoje vienu iš svarbiausių pastarosios savaitės įvykių jis įvardina dėl kelių priežasčių.
Kita priežastis – kokios nors vietinės problemos. „Būtų labai blogai, jei Ukrainoje su žurnalistais būtų susidorojama dėl to, kad jie informuoja kaip nors netinkamai, neatsižvelgia į kokios nors interesų grupės interesus ar įtaką. Tokio varianto taip pat negalima atmesti. Prisiminkime, kad ir pas mus prieš daug metų nušovė Vitą Lingį („Respublikos“ žurnalistas, vienas tiriamosios žurnalistikos pradininkų, rašęs apie nusikalstamų struktūrų veiklą Lietuvoje, nušautas 1993 m. spalio 12 d. – red. past.). Ukrainoje dabar panašus laikotarpis ir jį reikia išgyventi, – savo mintimis dalijosi V. Vobolevičius. – Jei teisinga versija, kad Ukrainoje didelė netvarka, belieka atsidusti ir sakyti „varge, varge, kiek daug dar jiems reikia nueiti“.
Rusijai žūtys naudingos
V. Vobolevičiaus teigimu, jei teisinga versija, kad žurnalistų žūtys Ukrainoje vienaip ar kitaip susijusios su Rusijos veikla, situacija daug pavojingesnė.
„Tai reikštų, kad ruošiamas pretekstas naujai karinei kampanijai ir labai panašu, kad taip bus, nes kurį laiką buvusios trapios paliaubos dabar ima eižėti, prasideda karinių dalinių judėjimas arčiau demarkacinės linijos ir ko gero vėl matysime kovos veiksmus, kai bus bandoma perimti Mariupolį ir sujungti užgrobtas teritorijas su Krymu“, – sako jis.
Politologas pabrėžia, kad pagrindinis Rusijos tikslas – susilpninti Ukrainą ir sutrukdyti jos eurointegracijos siekiams: „Svarbu pabrėžti tai, kad Rusija nenori atplėšti Ukrainos gabalo ar jos padalinti. Ji nori, kad tos teritorijos taptų rakštimi, neleidžiančia Ukrainai eiti į Vakarus – kad jos turėtų plačią autonomiją ir nesutiktų su eurointegracijos planais. Rusijos tikslas – susilpninti Ukrainą, pasiekti, kad jos viduje prasidėtų bruzdėjimai, todėl negalima atmesti, kad žurnalistų žūtys susijusios su būsimais Rusijos veiksmais Ukrainoje“.
„Gali būti, kad žurnalistų žmogžudystės atlieka dvigubą užduotį. Viena vertus, pateisinti būsimus karinius veiksmus Ukrainoje, kita vertus – sukelti pačių ukrainiečių nepasitikėjimą valdžia, galimybe apsaugoti politikus, žurnalistus ir kitus žmones“, – sakė politologas.
Anot jo, negalima atmesti, kad tai Rusijos bandymas destabilizuoti padėtį. „Jei į tai įsipainiojusi Rusija, tai gali būti bandymas destabilizuoti ir taip nestabilią Ukrainos padėtį, kad žmonės nusiviltų ir pradėtų trauktis nuo savo pirminių idealų“, – dalijosi įžvalgomis V. Vobolevičius.
Kaip jau skelbta, Ukrainoje šią savaitę rasta nužudyta leidinio „Netešinskij vestnik“ vyriausioji redaktorė Olga Moroz. Tarp svarstomų versijų – žmogžudystė buitiniu pagrindu, žmogžudystė iš savanaudiškų paskatų, žmogžudystė dėl profesinės veiklos. Taip pat šią savaitę pranešta apie žurnalisto Olesio Buzynos ir leidinio „Obkom“ įkūrėjo Sergejaus Suchoboko nužudymą.