• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos prezidento Vladimiro Putino įpėdinis Dmitrijus Medvedevas kalba apie būtinybę Rusijoje įtvirtinti teisės viršenybę. Tačiau panašu, kad darbai turi būti pradėti nuo pat pradžių, nes kol kas Rusijoje vyrauja teisinis nihilizmas bei panieka pagrindinėms žmogaus teisėms.

REKLAMA
REKLAMA

Vasario 1 dieną Maskvos Simonovskio apylinkės teismas pareiškė, kad AIDS sergantis ir tinkamo gydymo negaunantis buvęs naftos kompanijos „Yukos“ vykdantysis direktorius Vasilijus Aleksenianas, liktų kalėjime, skelbia „Eurasia Daily Monitor“.

REKLAMA

V. Aleksenianas, kuris kaltinamas mokesčių vengimu bei pinigų plovimu, kali liūdnai pagarsėjusiame kalėjime „Matroskaja Tišina“. Oficialiu pretekstu neleisti buvusiam „Yukos“ viceprezidentui gydytis skelbiama, kad jis neva nepateikė jokios pažymos, kad serga limfoma. Tačiau tiesa ir tai, kad 36 metų vyras kalėjime nepateikiant jokių oficialių kaltinimų yra laikomas jau nuo 2006 metų balandžio. Iškart po suėmimo vyrui diagnozuotas AIDS, po kiek laiko jis susirgo ir tuberkulioze, o dabar, manoma, kad V. Aleksenianą kamuoja ir limfoma.

REKLAMA
REKLAMA

Neoficialiai daugelis politikos apžvalgininkų teigia, kad V. Aleksenianui gydytis neleidžiama todėl, kad pastarasis nepasirašo po sufabrikuotais kaltinimais buvusiems savo bendražygiams – 8 metų įkalinimo bausmę atliekantiems Michailui Chodorkovskiui bei Platonui Lebedevui. M. Chodorkovskis nuo pat sausio 30 dienos vykdo bado streiką siekdamas atkreipti visuomenės bei tarptautinės bendruomenės dėmesį į nežmonišką Rusijos vyriausybės elgesį su kaliniais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos žmogaus teisių teismas jau 4 kartus nurodė Kremliui, kad V. Aleksenianas tolimesniam gydymui turi būti perkeltas į AIDS kliniką. Tačiau  Rusija visus raginimus nuleidžia negirdomis, o tai tik dar vienas įrodymas, kad tarptautinė teisė šiai šaliai nė motais.

REKLAMA

Su naftos kompanijos „Yukos“ savininkai bei vadovais buvo tiesiog susidorota. Koncerno teisinio departamento direktoriaus pavaduotoja Svetlana Bakhamina įkalinta 7 metams priverstinio darbo stovykloje. Oficiali priežastis – mokesčių vengimas bei pinigų pasisavinimas. Vėliau kaltinimai mokesčių vengimu buvo panaikinti, tačiau įkalinimo terminas sutrumpintas vos pusmečiu. Galiausiai 2006 metais Maskvos teismas atsisakė svarstyti bausmės sutrumpinimo klausimą net nepaisydamas to, kad įkalintoji turi du mažamečius vaikus. Mamos suėmimo dieną 2004 metų gruodį jiems tebuvo 3 bei 6 metukai. Dėmesio vertas faktas, kad S. Baimina „Yukos“ koncerne jokiu būdu negalėjo būti priskirta prie aukščiausios valdžios, tačiau susilaukė itin griežtos bausmės, t. y. vos pusmečiu trumpesnės nei koncerno vadovai M. Chodorkovskis bei P. Lebedevas. Įrodymai, kuriais remiantis moteris buvo nuteista, daugeliui teisės ekspertų kelia rimtų abejonių. Beje, mažametį vaiką turi ir kalėjime mirštantis V. Aleksenianas.

REKLAMA

Situacija, susijusi su V. Aleksenianu, yra tokia rimta, kad apie žmogaus teisių pažeidimus prabyla ir patys V. Putino aplinkos žmonės. Ella Parfimova, V. Putino Žmogaus teisių tarybos vadovė, V. Alekseniano padėtį pavadino tiesiog „monstriška“. Ji pareiškė, kad V. Aleksenianas turi būti pervežtas į civilinę ligoninę, o Rusijos Aukščiausiasis teismas bei Generalinis prokuroras turi rasti priemonių, kaip remiantis įstatymo jiems suteikta galia bei šalies konstitucija, išspręsti problemą, kurios sprendimo reikalauja elementarūs gailestingumo bei humanizmo principai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Parfimova pažymėjo, kad V. Alekseniano atvejis nėra vienintelis. Daugelis kalinių kalėjimuose kenčia nežmoniškas sąlygas ir, jei situacija greitu laiku nepasikeis, tai Kremliui net neverta piktintis, kad tokios organizacijos kaip „Humans Right Watch“ prilygina Rusiją autoritariniams bei žmogaus teisių negerbiantiems režimams. Paskutinėje kasmetinėje analizėje ši žmogaus teises ginanti organizacija Rusijos režimą pastatė į vieną gretą su Islamo Karimovo Uzbekistanu, Roberto Mugabės Zimbabve ar Pervezo Musharrafo Pakistanu.

Kiti nepriklausomi žmogaus teisių gynėjai padėtį Rusijoje apibūdina dar aštresniais žodžiais. Štai Jevgenijus Kiseliovas pareiškė, kad visuomenės prisimins vardus visų tų, kurie skyrė neteisingas bausmes ir ilgiems metams įkalino nekaltus žmones. Pirmas vardas, kurį reikia prisiminti – Irina Oreškina. Būtent ši teisėja atmetė V. Alekseniano prašymą perkelti jį į ligoninę ir pasmerkė jį milžiniškoms kančioms bei atslenkančios mirties laukimui kalėjime. J. Kiseliovo nuomone, ši teisėja pažeidė pamatinę žmogaus teisę – teisę į gyvybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų