Apie tai skelbia naujienų agentūra „Bloomberg“, kalbėjusi su daugiau nei dešimt Aljanso viršūnių susitikime dalyvavusių diplomatų ir pareigūnų.
Agentūros žiniomis, dar pirmadienio vakarą nebuvo sutarta dėl NATO viršūnių susitikimo galutinės deklaracijos teksto, bet jame buvo pasiūlyti aiškesni Kyjivo narystės keliai į Aljansą.
Tačiau JAV ir Vokietijos reikalavimu formuluotė buvo pakeista į ne tokią malonią Ukrainai, ši formuluotė ir atsidūrė galutiniame dokumente. Antradienį apie tai sužinojusi Ukrainos delegacija nusprendė V. Zelenskio vardu paskelbti provokuojantį įrašą „Twitter“.
Jame V. Zelenskis piktinosi, kad sprendimas dėl formuluotės priimamas nedalyvaujant Ukrainai, ir pavadino tai „beprecedenčiu ir absurdišku dalyku“.
We value our allies. We value our shared security. And we always appreciate an open conversation.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 11, 2023
Ukraine will be represented at the NATO summit in Vilnius. Because it is about respect.
But Ukraine also deserves respect. Now, on the way to Vilnius, we received signals that…
Kaip rašo „Bloomberg“, Ukrainos delegacija tokiu būdu bandė paveikti diskusijų NATO viduje eigą, tačiau reakcija buvo priešinga. Ypač supyko Jungtinės Valstijos, kurios nebuvo įspėtos apie žinią socialiniuose tinkluose.
„Kai situacija grėsė tapti nekontroliuojama, Zelenskio biuro vadovas Andrijus Jermakas paskambino JAV patarėjui nacionalinio saugumo klausimais Jake‘ui Sullivanui, tačiau tekstas vis tiek buvo patvirtintas dar prieš atvykstant ukrainiečiams“, – rašo „Bloomberg“.
Kai V. Zelenskis antradienio vakarą atvyko į viršūnių susitikimą, jį atvirai kritikavo kiti lyderiai. Per bendrą vakarienę jis buvo paragintas „atvėsti“ ir įvertinti visą sprendimų dėl Ukrainos paketą, priduria leidinys.
Jau trečiadienį V. Zelenskis kardinaliai pakeitė savo nuomonę dėl NATO sprendimo dėl Ukrainos. Vėliau jis paaiškino, kad deklaracijos kalbą vis dar laiko „absurdiška“, tačiau išreiškė įsitikinimą, kad Aljansas nekels politinių reikalavimų pakviesti Ukrainą prisijungti prie NATO.
NATO viršūnių susitikimo Vilniuje sprendime nugulė gana teigiama formuluotė Ukrainos atžvilgiu. Pirmiausiai susitikime buvo sutarta atšaukti reikalavimą dėl narystės veiksmų plano Ukrainos kelyje į Aljansą. Tuo pat metu sąjungininkai davė ženklą, kad pakvies Ukrainą prisijungti prie NATO, „kai bus įvykdytos sąlygos“.
Viršūnių susitikimo sprendime nėra sąlygų, kurias Ukraina turi įvykdyti, sąrašo, tačiau apibrėžtas jų vertinimo mechanizmas.