Normandijos ketvertui priklauso Ukraina, Rusija, Vokietija ir Prancūzija. Šis formatas buvo įsteigtas 2014 metais, siekiant nutraukti ukrainiečių pajėgų ir Rusijos remiamų separatistų kovas Rytų Ukrainoje.
„Inicijuotas skubus Normandijos ketverto viršūnių susitikimas. Inicijavau Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos posėdžių sušaukimą“, – sakė V. Zelenskis praėjusią naktį paskelbtame vaizdo pranešime.
Prezidentas taip pat pareikalavo, kad ESBO stebėjimo misija Ukrainoje veiktų visu pajėgumu, siekiant užkirsti kelią provokacijoms ir tolesnei konflikto eskalacijai.
V. Zelenskis sakė, jog tikisi iš Kijevo partnerių „aiškių ir veiksmingų paramos žingsnių“.
Valstybės vadovas pabrėžė, kad jo šalis Rusijos sprendimą pripažinti apsišaukėliškų „Donecko liaudies respublikos“ ir „Luhansko liaudies respublikos“ nepriklausomybę laiko Ukrainos suvereniteto pažeidimu.
„Ukraina pastaruosius Rusijos Federacijos veiksmus vienareikšmiškai traktuoja kaip valstybės suvereniteto ir teritorinio vientisumo pažeidimą. Visa atsakomybė už pasekmes, susijusias su minėtais sprendimais, tenka Rusijai“, – kalbėjo V. Zelenskis.
Anot jo, Maskvos sprendimas pripažinti separatistinių darinių nepriklausomybę rodo, kad Rusija žlugdo pastangas diplomatinėmis priemonėmis nutraukti konfliktą Donbase.
„Okupuotų rajonų Donecko ir Luhansko srityse nepriklausomybės pripažinimas gali reikšti vienašališką Rusijos pasitraukimą iš Minsko taikos susitarimų ir Normandijos ketverto priimtų sprendimų ignoravimą. Tai žlugdo taikos pastangas ir griauna derybų formatus“, – sakė V. Zelenskis.