„Rengiamės svarbiems susitikimams Pietų Afrikos Respublikoje su prezidentu Cyrilu Ramaphosa ir Afrikos politinių, pilietinių ir studentų bendruomenių atstovais. Svarbu priartinti tinkamą taiką. Stengiamės užtikrinti, kad G20 šalys dalyvautų diplomatinėse pastangose. Tikimės efektyvaus PAR dalyvavimo tarptautinėje koalicijoje grąžinant tūkstančius Ukrainos vaikų, pagrobtų Rusijos. Būtinai stiprinsime mūsų kultūros ir švietimo ryšius“, – sakoma V. Zelenskio pareiškime.
Kovo mėnesį C. Ramaphosa pakvietė V. Zelenskį atvykti su valstybiniu vizitu. Tuo metu jis parašė socialiniame tinkle X, kad abu lyderiai „konstruktyviai bendradarbiauja“ ir sutaria, jog „skubiai reikia visa apimančio taikos proceso, kuriame dalyvautų visos šalys“, o V. Zelenskis padėkojo C. Ramaphosai už paramą „Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui“.
Pasikeitusi pozicija
Pasak analitikų, V. Zelenskio ketvirtadienio vizitas į PAR pabrėžia pasikeitusią Pretorijos poziciją dėl Rusijos invazijos, pradėtos prieš daugiau nei trejus metus, iš pradžių šalis atsisakė ją pasmerkti.
Prezidentas C. Ramaphosa priima V. Zelenskį per pirmąjį jo vizitą Afrikoje praėjus kelioms savaitėms, kai PAR pirmą kartą pritarė Jungtinių Tautų (JT) Generalinės Asamblėjos rezoliucijai, kritikuojančiai Rusiją dėl karo. JT vasario mėnesio rezoliucija „dar kartą patvirtino įsipareigojimą Ukrainos suverenitetui, nepriklausomybei, vienybei ir teritoriniam vientisumui“, šaliai atremiant „plataus masto Rusijos Federacijos invaziją“.
Anksčiau PAR buvo kritikuojama dėl gana dviprasmiškos pozicijos apibrėžiant konfliktą, tačiau pritarusi JT rezoliucijai šalis pripažino, kad jos vaidmuo turi būti ne toks dviprasmiškas ir jai reikia tvirtai bendradarbiauti su visomis šalimis.
Pretorijos glaudūs ryšiai su Kremliumi – jie buvo grindžiami Rusijos parama kovojant su ankstesniu apartheido režimu – kėlė nuostabą tiek šalyje, tiek užsienyje, buvo daromas spaudimas atsisakyti tokios pozicijos. Buvo netgi pranešta, kad 2022 m. Keiptaune prisišvartavo Rusijos laivas su ginklais, skirtais panaudoti kare Ukrainoje.
Dabar PAR nori įtikinti, kad gali dirbti su abiem konflikto šalimis ir palengvinti taikos procesą, galbūt remdamasi gana sklandžiu savo pačios perėjimu nuo baltųjų mažumos valdymo 1994 m. po dešimtmečius trukusios ginkluotos kovos. Šis vizitas yra „mūsų pastangų siekti taikus sprendimo tęsinys“, praėjusį mėnesį sakė C. Ramaphosos atstovas Vincentas Magwenya.
Suartėjimas su Europa
Vašingtonui sumažinus tarptautinę pagalbą ir prekybą, PAR suartėjo su Europa, irgi kritikavusia jos dviprasmišką poziciją dėl Rusijos karo Ukrainoje. Pasak analitikų, PAR tikrai mėgina rasti bendrą kalbą su Europos partnerėmis, pripažįsta jų svarbą.
Europa pastebėjo šį pokytį. „PAR atlieka vis didesnį teigiamą vaidmenį“, – sakė ES misijos PAR vadovo pavaduotojas Fulgencio Garrido Ruizas. „Tai yra teigiamas žingsnis daugiašalėse pastangose pasiekti įtraukią, tvarią ir visapusišką taiką“, – sakė jis apie V. Zelenskio vizitą.
Vis dėlto tai nedaroma šalies ryšių su Maskva sąskaita. Spalį C. Ramaphosa vadino Rusiją „sąjungininke ir brangia drauge“. Jis ir prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį kalbėjosi siekdami „patvirtinti tvirtus dvišalius santykius“, sakoma PAR vyriausybės pranešime. „PAR ir toliau bendraus su visomis suinteresuotomis ir paveiktomis šalimis, įskaitant Ukrainos vyriausybę, ieškant kelio į taiką“, – sakoma jame.
Kyjivas taip pat suinteresuotas stiprinti savo padėtį tarptautinėje arenoje ir savo pėdsaką žemyne. V. Zelenskis tikisi, kad PAR pakvies Ukrainą į G20 viršūnių susitikimą Johanesburge lapkritį, sakė F. Garrido Ruizas. Šalis žino, kad turi dėti daugiau diplomatinių pastangų Afrikoje, atsižvelgiant į Rusijos „labai agresyvią komunikacijos strategiją“, sakė jis.
Ukraina taip pat nori, kad Pretorija visiškai pasmerktų karą, dienraščiui „Sunday Times“ sakė Ukrainos ambasadorė Liubovė Abravitova. „Tikiu, kad PAR oficialiai pasmerks ukrainiečių žudymą, – sakė ji. – Mūsų karas yra dėl išlikimo ir vienintelis būdas jį sustabdyti – pasmerkti tarptautinės teisės pažeidimus ir palaikyti šalių teritorinį vientisumą“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!