Avarijos atveju Zaporižios AE radioaktyvioji tarša pirmiausia paliestų Ukrainos pietus, įskaitant Krymą, o vėliau persikeltų į Turkijos, Graikijos, Bulgarijos, Moldovos ir Rumunijos teritorijas.
Remiantis pasauline orų prognoze, atliktas AE išmetamųjų teršalų atmosferos masės nešėjų judėjimo modeliavimas sąlyginės radiacinės avarijos atveju per 72 valandas.
„Sąlyginės emisijos Zaporižios AE modeliavimo rezultatas, prasidedantis 2022-09-04 17:33 (Kyjivas) ir trunkantis 15 valandų, rodo, kad rugsėjo 4 d. oro masės gali pernešti Zaporižios AE emisijas į pietus. Zaporižios ir Chersono sričių teritoriją bei visą laikinai okupuotą Krymą.
Perskridusios Juodąją jūrą, oro masės pradės judėti į vakarus į Turkijos, Graikijos, Bulgarijos, Moldovos ir Rumunijos teritorijas“, – skelbia Ukrainos Hidrometeorologijos tarnyba, rašo „Ukrainska Pravda“.
Mokslininkai taip pat imitavo panašias „avarijas“ Pietų Ukrainos atominėje elektrinėje, Rivnės atominėje elektrinėje ir Chmelnickio atominėje elektrinėje.
Pažymima, kad radiacinė situacija Zaporižios AE stebėjimo zonoje nuo 2022 metų rugpjūčio 4 iki rugsėjo 5 dienos išliko stabili.
Kiek anksčiau tokiose Ukrainos Hidrometeorologijos tarnybos prognozės figūravo ir Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis bei Lenkija. Priklausomai nuo oro sąlygų, radiacinė tarša iš Zaporižios AE gali pasiekti ir šias šalis.
Rusija prasidėjus plataus masto karui užgrobė Černobylio atominę elektrinę, o kovo 4 d. užgrobė Zaporižios atominę elektrinę, sukeldama radiacinės katastrofos riziką. Kovo viduryje įsibrovėliai dalį amunicijos susprogdino ZNPP teritorijoje.
Rugsėjo 5 d. dėl gaisro, kilusio dėl Rusijos apšaudymo Zaporižios atominėje elektrinėje, buvo atjungta paskutinė elektrinę su Ukrainos energetikos sistema jungianti linija.