L. I. Lulos da Silvos vizito į pagrindinę savo šalies prekybos partnerę tikslas – stiprinti šiuos ryšius ir skleisti žinią, kad Brazilija grįžta kaip svarbi pasaulio arenos veikėja.
Penktadienio popietę Xi Jinpingas pasveikino kairuolį politikos veteraną ant raudono kilimo prie Pekino Didžiosios liaudies salės, kur karinis orkestras sugrojo Brazilijos ir Kinijos himnus.
Per vėliau vykusį susitikimą kinų lyderis pasakė Brazilijos prezidentui, kad Kinija abiejų šalių santykius laiko diplomatiniu prioritetu, rodo Užsienio reikalų ministerijos pranešimas, kurį cituoja valstybinė žiniasklaida.
„Kinija ir Brazilija, kaip visapusiškos strateginės partnerės, turi plačius bendrus interesus“, – sakė Xi Jinpingas.
„Kinija sieks aukštos kokybės plėtros, spartins naujos plėtros paradigmos kūrimą ir skatins aukšto lygio atsivėrimą. Tai atvers naujų galimybių Brazilijai ir viso pasaulio šalims“, – teigė kinų lyderis.
Atsisakė dolerio
Kiek anksčiau L. I. Lula da Silva išsakė savo nuomonę apie JAV dolerį, kritikuodamas jo naudojimą beveik visuose pasaulinės prekybos sandoriuose.
Jo vyriausybė neseniai paskelbė apie susitarimą su Pekinu prekiauti savo valiutomis, atsisakant dolerio kaip tarpinės valiutos.
Pagal kovą paskelbtą susitarimą Brazilija ir Kinija paskyrė du bankus, po vieną kiekvienoje šalyje, kurie vykdys didžiulius prekybos ir finansinius sandorius tiesiogiai, keičiant juanius į realus ir atvirkščiai, o ne naudojant JAV dolerius.
Kinija yra sudariusi panašius susitarimus su Rusija, Pakistanu ir keliomis kitomis šalimis.
„Kas nusprendė, kad doleris bus (pasaulio) valiuta?“ – L. I. Lula da Silva sakė Šanchajuje per jo politinės sąjungininkės Dilmos Rousseff (Dilmos Rusef) inauguracijos į BRICS šalių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos –įsteigto plėtros banko prezidentės pareigas ceremoniją.
„Kodėl toks bankas, kaip BRICS bankas, negali turėti valiutos, kuria būtų finansuojama prekyba tarp Brazilijos ir Kinijos, tarp Brazilijos ir kitų BRICS šalių?... Šiandien šalys, norėdamos eksportuoti, turi vaikytis dolerių, nors galėtų eksportuoti savo valiuta“, – kalbėjo jis.
L. I. Lula da Silva taip pat nepagailėjo griežtų žodžių Tarptautiniam valiutos fondui (TVF), užsimindamas apie kaltinimus, kad TVF, mainais už gelbėjimo paskolas, verčia pernelyg griežtai mažinti išlaidas tokioms pinigų stokojančioms šalims kaip Brazilijos kaimynė Argentina.
„Joks bankas neturėtų dusinti šalių ekonomikos taip, kaip TVF dabar daro su Argentina arba kaip ilgą laiką darė su Brazilija ir visomis trečiojo pasaulio šalimis“, – sakė jis.
„Nė vienas vadovas negali dirbti su peiliu prie gerklės, nes (jo šalis) yra skolinga pinigų“, – tvirtino Brazilijos prezidentas.
„Brazilija sugrįžo!“
Sausį į valdžią atėjęs L. I. Lula da Silva siekia iš naujo įtvirtinti Braziliją kaip pasaulinę tarpininkę ir sandorių tarpininkę, siekiančią draugiškų ryšių su visomis šalimis po ketverius metus trukusios santykinės izoliacijos valdant jo pirmtakui kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Jairui Bolsonaro.
Anksčiau Brazilijos vadovas dalyvavo vainikų padėjimo ceremonijoje prie Liaudies didvyrių paminklo Tiananmenio aikštėje ir susitiko su Kinijos premjeru Li Qiangu.
„Brazilija sugrįžo!“ – pareiškė L. I. Lula da Silva Šanchajuje trečiadienio vakarą.
„Laikas, kai Brazilija nedalyvavo priimant svarbiausius pasaulio sprendimus, jau praeityje. Po nepaaiškinamo nebuvimo mes grįžome į tarptautinę areną“, – tęsė jis.
Tikėtasi, kad per susitikimą L. I. Lula da Silva ir Xi Jinpingas taip pat aptars karą Ukrainoje.
Brazilija save pozicionuoja kaip tarpininkę šiame konflikte, o Kinija yra spaudžiama imtis aktyvesnių veiksmų. Vakaruose nerimaujama, kad L. I. Lula da Silva ir Xi Jinpingas pernelyg draugiškai bendrauja su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Abi šalys atsisakė prisijungti prie Vakarų valstybių, kurios įvedė sankcijas Rusijai dėl jos invazijos.
2003–2010 metais prie Brazilijos vairo jau stovėjęs L. I. Lula da Silva vasarį lankėsi JAV, kur jį priėmė prezidentas Joe Bidenas.
L. I. Lula da Silva siekia pagerinti santykius su Kinija po to, kai valdant J. Bolsonaro jie pašlijo.
77 metų prezidentas iš pradžių turėjo vykti į kelionę kovo pabaigoje, bet susirgęs plaučių uždegimu turėjo ją atidėti.