• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, kreipdamasis į arabų šalių vadovus ir diplomatus forume Pekine, ketvirtadienį paragino surengti taikos konferenciją dėl Izraelio ir islamistų kovotojų grupuotės „Hamas“ karo.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, kreipdamasis į arabų šalių vadovus ir diplomatus forume Pekine, ketvirtadienį paragino surengti taikos konferenciją dėl Izraelio ir islamistų kovotojų grupuotės „Hamas“ karo.

REKLAMA

Kinijoje prasideda forumas, kuriame tikimasi aptarti karą Gazos Ruože. Tarp dalyvaujančių delegatų – Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi, Jungtinių Arabų Emyratų prezidentas šeichas Mohamedas bin Zayedas al Nahyanas ir daug kitų regiono lyderių bei diplomatų.

Ketvirtadienio rytą kreipdamasis į delegacijas Xi Jinpingas sakė, kad Kinija remia įvairialypę taikos konferenciją konfliktui išspręsti.

„Artimieji Rytai yra kraštas, apdovanotas plačiomis vystymosi perspektyvomis, tačiau juose vis dar siautėja karas, – kalbėjo jis. – Karas neturėtų tęstis neribotą laiką. Teisingumas galiausiai turi įsivyrauti.“

REKLAMA
REKLAMA

Xi Jinpingas taip pat sakė, kad Kinija „remia Palestinos visateisę narystę Jungtinėse Tautose ir pritaria įvairiapusiškesnei, autoritetingesnei ir veiksmingesnei tarptautinei taikos konferencijai“.

REKLAMA

Kinija, palaikanti gerus santykius su Izraeliu, jau dešimtmečius pasisako už dviejų valstybių sambūviu pagrįstą sprendimą Izraelio ir palestiniečių konflikte.

Trečiadienį susitikęs su A. F. al Sisi kinų lyderis sakė, kad jam labai skaudu dėl sunkios padėties Gazos Ruože, kur, „Hamas“ valdomos teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, žuvo 36 171 žmogus.

„Dabar svarbiausias prioritetinis uždavinys yra nedelsiant nutraukti ugnį, kad būtų išvengta konflikto išplitimo, poveikio regioninei taikai ir stabilumui ir [...] išvengta rimtesnės humanitarinės krizės“, – sakė Xi Jinpingas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad Kinija yra pasirengusi bendradarbiauti su Egiptu, kuris ribojasi su Gazos Ruožu ir Izraeliu, siekdama „kuo greitesnio, visapusiško, teisingo ir tvaraus palestiniečių klausimo sprendimo“.

„Puiki proga“

Pastaraisiais metais Kinija siekė užmegzti glaudesnius ryšius su arabų valstybėmis. Praėjusiais metais ji tarpininkavo, kai tarpusavio santykius pagerinti bandė Saudo Arabija ir jos ilgametis priešas Iranas.

Praėjusį mėnesį Kinija taip pat priėmė konkuruojančias palestiniečių grupes „Hamas“ ir „Fatah“ „išsamių ir atvirų derybų dėl palestiniečių tarpusavio susitaikymo skatinimo“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Analitikai teigia, kad Kinija siekia išnaudoti karą Gazos Ruože, kad sustiprintų savo pozicijas regione, ir savo pastangas jį užbaigti grindžia tariamu JAV neveiklumu.

„Pekinas mano, kad vykstantis konfliktas yra puiki proga kritikuoti Vakarų taikomus dvigubus standartus tarptautinėje arenoje ir raginti sukurti alternatyvią pasaulinę tvarką“, – naujienų agentūrai AFP sakė analitinio centro „European Council on Foreign Relations“ narė Camille Lons.

„Kai kalba apie karą Gazoje, ji (Kinija) kalba [...] platesnei auditorijai, o konfliktą pateikia kaip Vakarų ir globaliųjų Pietų priešpriešą“, – pridūrė ji.

REKLAMA

Ketvirtadienį Xi Jinpingas pasidžiaugė savo, kaip teigė, giliu bendrystės jausmu su arabų pasauliu.

Pasak jo, Kinija sieks glaudžiau bendradarbiauti su regionu energetikos srityje.

„Kinija toliau stiprins strateginį bendradarbiavimą su arabų puse naftos ir dujų srityje ir integruos tiekimo saugumą su rinkos saugumu, – sakė Kinijos vadovas. – Kinija yra pasirengusi bendradarbiauti su arabų šalimis naujų energetikos technologijų mokslinių tyrimų ir plėtros bei įrangos gamybos srityse.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų