Vašingtonas ir jo sąjungininkai Vakaruose pirmą kartą po Šaltojo karo pabaigos parengė slaptus karinius dokumentus, kuriuose nurodoma, kaip ketinama apginti labiausiai pažeidžiamas Rytų Europos valstybes nuo galimų grėsmių iš Rusijos, teigiama „WikiLeaks“ paviešintuose slaptuose dokumentuose.
„The Guardian“ skelbia, kad Jungtinės Amerikos Valstijos ir NATO šių metų pradžioje parengė Baltijos šalių gynybos nuo Rusijos planą.
Devynios NATO divizijos – JAV, Didžiosios Britanijos ir Lenkijos – būtų parengtos galimoms karinėms operacijoms agresijos prieš Lenkiją ar tris Baltijos šalis atveju. Didžiosios Britanijos ir JAV karinius laivus karinės atakos atveju priimtų Šiaurės Lenkijos ir Vokietijos uostai. Pirmosios NATO pratybos, numatytos gynybos plane, Baltijos jūroje turėtų vykti kitais metais, skelbia informuoti šaltiniai.
Nepaisant JAV prezidento Barackas Obama santykių su Rusija „perkrovimo“ politikos, kuriai naujas postūmis buvo suteiktas per NATO viršūnių susitikimą Lisabonoje, kur dalyvavo Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, JAV valstybės departamentas baiminasi, kad nauja NATO gynybos strategija Baltijos šalių atžvilgiu „gali paskatinti nereikalingą įtampą su Rusija“.
Sprendimas parengti Estijos, Latvijos ir Lietuvos gynybos strategiją nenumatytiems atvejams buvo slapta priimtas 2010 metų pradžioje. „WikiLeaks“ skelbia, kad sprendimas buvo priimtas NATO būstinėje Belgijoje Jungtinių Valstijų ir Vokietijos iniciatyva.
Sprendimas, anot JAV valstybės sekretorės Hillary Clinton, žymi naujų NATO gynybos planų Europoje pradžią. Strategija paviešinta nebuvo, nes NATO atsisako suteikti informaciją apie nenumatytiems atvejams parengtus planus, kurie, kaip spėjama, laikomi NATO planavimo štabe Belgijoje.
Remiantis slaptais JAV misijos NATO parengtais dokumentais, JAV admirolas Jamesas Stavridis, Aljanso vyriausiasis vadas Europoje, pasiūlė parengti gynybos planus Lietuvai, Latvijai ir Estijai.
Planai buvo pateikti kariniams pareigūnams iš visų 28 NATO valstybių narių. „Sausio 22 dieną NATO karinis komitetas slapta priėmė spendimą“, slaptuose dokumentuose teigiama apie sprendimą, kuris buvo priimtas pasiekus sutarimą.
J. Stavridiso pirmtako generolo Johno Craddocko, bandymams priimti gynybos planą Baltijos šalims anksčiau sutrukdė Vokietijos vadovaujama Vakarų Europa, kuri nenorėjo gadinti santykių su Kremliumi.