(papildyta 15:30) Prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį išreiškė viltį, kad Rusijos ir JAV santykiai normalizuosis.
Per savo metinę tiesioginę televizijos laidą, atsakinėdamas į gyventojų klausimus, V.Putinas sakė, kad Maskva ir Vašingtonas galėtų drauge stengtis užkirsti kelią masinio naikinimo ginklų platinimui, taip pat spręsti Šiaurės Korėjos branduolinių ir raketinių ginklų problemą.
Pasak jo, Rusija ir JAV galėtų bendradarbiauti ir spręsdamos pasaulinio skurdo ir klimato kaitos problemas.
(papildyta 15:18) Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis ketina užtikrinti savo suverenitetą Arkties teritorijose bei garantuoti saugumą šiame regione, atsižvelgiant į JAV karinių pajėgumų stiprinimą.
„Reikia užtikrinti... suverenitetą šiose (Arkties) teritorijose“, – sakė V.Putinas per kasmetinę tiesioginę laidą, kurios metu atsakinėja į gyventojų klausimus.
(papildyta 14:35) V. Putinas atskleidė, kad jo tėvas sirgo sunkia liga. Atsakydamas į skambinusios moters prašymą, sureguliuoti sveikatos apsaugos sistemą taip, kad žmonėms būtų nustatomos teisingos diagnozės, Rusijos prezidentas netikėtai nutarė paatvirauti. „Tas pats atsitiko su mano tėčiu. Jį gydė nuo nugaros skausmų, o vėliau, pervežus į kitą ligoninę, pasirodė, kad jam tas pats, kas ir jūsų atveju. Mama pasakojo, kad jis rėkia naktimis“, – pasakojo Rusijos prezidentas, pabrėžęs, kad pritaikytas gydymas padėjo ir mirė jis vėliau ne nuo šios ligos.
(papildyta 14:32) V. Putinas pareiškė, kad su buvusio FTB vadovo J. Comey parodymais nėra susipažinęs, tačiau „jokių Rusijos tiesioginės įtakos JAV rinkimams įrodymų jie nepateikė“. Taip pat, kalbėdamas apie rinkimus, jis pabrėžė, kad „visi taip daro“, tačiau vėliau pradėjo kalbėti apie „netiesioginę įtaką“.
(papildyta 14:14) „Buzzfeed.ru“ apibendrino visą „Tiesioginės linijos“ esmę:
– Mano uždarbis 3500 rublių – Negali būti
– Mums nėra kur gyventi – Hm, keista
– Aš negaunu vaistų – Keista tai girdėti
(papildyta 13:14) Vladimiras Putinas, kaip ir tikėtasi, buvo užklaustas apie jo šeimą ir anūkus. „Mano vaikai gyvena čia, Maskvoje, ir anūkų aš turiu. Dukros mano užsiima mokslu ir išsilavinimu. Kai kurie jau į darželį eina“, – pasakojo V. Putinas.
„Nenoriu, kad jie augtų kažkokiais princais. Noriu, kad jie normalūs žmonės išaugtų. Užtektų man tik pasakyti, koks jų vardas ir amžius, tuoj juos surastų ir jų gyvenimas sugriūtų“, – skundėsi V. Putinas, pridūręs, kad neseniai susilaukė antrojo anūko (ar anūkės).
(papildyta 13:07) Tiesioginės linijos metu gimdymo namuose kalbinant gydytoją dėl gimstamumo problemų žurnalistas „netyčia ir neplanuotai“ pamatė „ką tik gimusį kūdikį“. V. Putinas pasveikino tėvelį.
(papildyta 12:45) Rusijos valstybinė televizija, transliuojanti renginį ir žiūrovų komentarus, į eterį paleido komentarą „Trys kadencijos – jau užteks!“.
(papildyta 12:27) „Rusijos istorija rodo, kad mes gyvenome sankcijų sąlygomis nuo pat tų laikų, kai tik šalis „pradėjo kilti nuo kelių“, – pasakojo V. Putinas, pasipiktinęs tuo, kad JAV Senatas kaip tik šiomis dienomis „lygioje vietoje“ išplėtė sankcijas.
Rusijos prezidentas pripažino, kad sankcijos neabejotinai pakenkė valstybei, tačiau jis „nemano“, kad tai buvo kritinis poveikis.
(papildyta 12:22) Šalies prezidento prašoma atsakyti į tai, kaip įmanoma pragyventi už medicinos sferos, gaisrininkų, mokytojų atlyginimus, pensijas. Gyventojai pateikia skaičius, kad turi gyventi už 7000-8000 rublių (apie 100 eurų).
V. Putinas į tai atsakė, kad „ir jam pačiam neaišku, kaip čia taip atsitiko“. Anot jo, pavyzdžiui, mokytojai turėtų uždirbti regiono vidurkį – apie 30 tūkst rublių. Kodėl jam skambinusi mokytoja nėra gavusi daugiau nei 16 tūkst. rublių atlygio, jis atsakyti negalėjo. Pažadėjo „pasidomėti“.
(papildyta 12:09) Į pirmąjį klausimą, ar galima sakyti, kad ekonominė krizė baigėsi, Rusijos prezidentas pareiškė, kad „norėtųsi pasakyti, kad taip ir yra, pasiųsti žmonėms pozityvią žinią“.
„Recesija nugalėta, mes pasiekėme augimo periodą“, – nudžiugino Rusijos piliečius V. Putinas. Rusijos prezidentas pripažino, kad realiai „augimą“ pajausti rusams bus sunku ir dar ne greitai: „labai jau žemai buvome kritę“.
Pokalbių su liaudimi pradžia – dar iš M. Gorbačiovo laikų
Pagrindinės šios šou laidos temos: prasta ekonominė ir socialinė situacija pačioje Rusijoje ir „pergalės užsienyje“. Žmonės skundžiasi prasta buitimi, V. Putinas sprendžia problemas, kartais dovanoja kačiuką ar dviratį, žmonės jam dėkoja ir džiaugiasi „nuo kelių kylančia Rusija“.
Šiais metais tikrai bus kalbama apie gėjų padėtį Čečėnijoje, opozicijos organizuojamus mitingus, pensijinio amžiaus kėlimą, produktų ir vaistų pabrangimą, valdininkų korupciją, V. Putino dalyvavimą 2018-ųjų rinkimuose.
Tradiciškai daug dėmesio bus skiriama ir užsienio politikai: karui Ukrainoje ir Sirijoje, sankcijoms ir rusų įvaizdžiui pasaulyje.
Neseniai paviešinus dalį Oliverio Stone’o filmo apie V. Putiną ir ten pirmą sykį pačiam V. Putinui pripažinus, kad jis turi anūkų, turėtų būti paliesta ir ši tema.
Tiesioginį bendravimą su tauta, ar bent jau to imitavimą buvo pamėgęs dar SSRS komunistų partijos sekretorius Michailas Gorbačiovas, 1985-ais visus nustebinęs pirmą sykį sustodamas gatvėje „pasikalbėti su darbo liaudimi“.
V. Putinas „tiesiogines linijas“ rengia nuo 2001-ųjų (išskyrus 2004-uosius), tai bus jau 15-oji kasmetinė laida. Pastaruoju metu šios laidos trunka apie 4 valandas, rusai savo prezidentui atsiunčia apie 3 mln. klausimų.