„Taip, galima jausti nusivylimą, nes organizacija, kuri turėtų užtikrinti taiką Europoje ir visame pasaulyje, iš esmės nedaro to, ką turėtų daryti“, – BNS sakė O. Prokudinas.
Liepos mėnesį Vašingtone vykusio 75-ojo NATO aukščiausiojo lygio susitikimo deklaracijoje teigiama, kad Aljanso lyderiai remia Ukrainos „negrįžtamą kelią į visišką euroatlantinę integraciją, įskaitant narystę NATO“.
Nors Ukrainos Vakarų sąjungininkai dažnai kalba apie „neišvengiamą“ Kyjivo narystę NATO, realių sprendimų ar aiškių terminų dėl stojimo kol kas nėra.
Dar daugiau nežinomybės dėl narystės perspektyvų įnešė praėjusią savaitę Rijade prasidėjusios JAV ir Rusijos derybos dėl karo užbaigimo Ukrainoje.
Chersono srities gubernatorius pripažįsta, kad Ukraina tikėjosi greitesnių veiksmų narystės klausimu, tačiau delsimas, pasak A. Prokudino, kelia abejonių dėl NATO, kaip kolektyvinio saugumo garanto, vaidmens.
„NATO veiksmai turi būti tokie pat ryžtingi kaip ir jų žodžiai, nes tik taip galima įrodyti, kad ši organizacija tikrai veikia kaip tikras kolektyvinės gynybos garantas“, – BNS teigė O. Prokudinas.
Pasak jo, toks neveiklumas ir nesugebėjimas ryžtingai reaguoti į Rusijos agresiją sudaro sąlygas Maskvai be didesnio pasipriešinimo siekti savo tikslų, tačiau ne Ukrainoje, o kitose kaimyninėse šalyse – „Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Baltijos jūros regione“.
„Nėra prioritetas Amerikos akyse“
Praėjusią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas faktiškai apkaltino Ukrainos prezidentas Volodymyrą Zelenskį dėl Maskvos invazijos ir pavadino jį „diktatoriumi be rinkimų“, ragindamas „paskubėti, kitaip jis nebeturės šalies“.
Šie D. Trumpo komentarai atkartojo Kremliaus kalbas ir šokiravo Europą bei Kyjivą.
Respublikono pasisakymai taip pat vertinami kaip galimas Vašingtono spaudimas Ukrainai pradėti taikos derybas, tačiau Kremliui palankiomis sąlygomis.
Be to, baiminamasi, kad sprendimai bus priimami už Ukrainos ir jos sąjungininkių Europoje nugarų.
Chersono gubernatorius teigė, kad JAV prezidento pozicija Ukrainą nuvylė, ir pridūrė, jog Kyjivas ir ukrainiečiai tikėjosi didesnės ir ryžtingesnės Vašingtono paramos ir veiksmų.
„Kai išgirsti tokius dalykus iš JAV prezidento, gali jaustis išduotas. Žmonės tikėjosi, (...), bet dabar atrodo, kad tai nėra prioritetas Amerikos akyse“, – sakė O. Prokudinas.
Pripažindamas „didžiulius iššūkius“, su kuriais susiduria ukrainiečiai, įskaitant ir jo vadovaujamos Chersono srities gyventojus – nuo kasdienio apšaudymo iki ekologinių katastrofų – O. Prokudinas pabrėžia, kad jie ir toliau kovoja už savo žemę.
Anot jo, ryžtą kovoti kursto ir Rusijos šaltakraujiškumas bei žiaurumas mūšio lauke.
„Rusai naudoja pažangias technologijas, ypač dronus, kad medžiotų žmones. Jie filmuoja bombardavimus, skelbia vaizdus savo kanalais ir vadina tai safariu“, – pridūrė Chersono gubernatorius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!