Nenorėdama prarasti paramos iš ES struktūrinių fondų, Vengrija ketina jau netrukus pristatyti savo taupymo planą. O vengrai reikalauja nuversti vyriausybę kartu su ministru pirmininku Viktoru Orbanu, kurio valdymo metu šalis esą ekonomiškai nusilpo.
Pasak šalies ūkio ministro Zoltano Čefalvajaus, į ES klausimus dėl Vengrijos biudžeto deficito bus atsakyta balandį. Vengrija 2013 m. gali netekti beveik pusės milijardo eurų paramos iš ES struktūrinių fondų. Bendrijos finansų ministrai nusprendė, kad Budapeštas iki birželio turi imtis išlaidų mažinimo priemonių. Jei vyriausybė iki tada pateiks patikimą konsolidavimo planą, lėšas, nepaisant dvejonių, bus galima išmokėti.
Anot Z.Čefalvajaus, reikalaujamų deficito tikslų įmanoma pasiekti vien tik įgyvendinant prieš metus priimtą biudžeto reformos planą. Šiais metais būtina sutaupyti 130–140 mlrd. forintų (HUF; 1,5–1,65 mlrd. Lt). Kad būtų įgyvendinti biudžeto deficito mažinimo tikslai, Vengrija, analitikų įsitikinimu, 2013-iaisiais turi sutaupyti dar 430 mlrd. HUF (5 mlrd. Lt).
Tačiau tai ne vienintelės šalies bėdos. Prieš savaitę Budapešte protestavo tūkstančiai žmonių. Jie reikalavo nušalinti ministrą pirmininką V.Orbaną ir jo centro dešiniųjų vyriausybę, kuri, pasak protestuotojų, pamynė demokratines vertybes ir susilpnino ekonomiką.
„Mes privalome ryžtingai ir aiškiai pasakyti, kad reikia kuo greičiau per rinkimus iš valdžios pašalinti V.Orbaną ir jo šutvę“, – 6 tūkst. protesto dalyvių rėžė Vengrijos solidarumo judėjimo lyderis Pėteris Konia.
O valdančioji partija „Fidesz“ tvirtina, kad pradėjo atkurti ekonomikos stabilumą ir kartu sėkmingai išsaugojo politikos pastovumą. Partijos atstovė pareiškė, kad nebuvo tokios demonstracijos prieš socialines reformas, kuri priverstų valdžią pasitraukti. Tačiau statistika rodo, kad Vengrija yra daugiausia įsiskolinusi Rytų Europos valstybė, o šalies gyventojai vis labiau linkę maištauti.
2010 m. V.Orbanas gavo iki tol beprecedentę dviejų trečdalių daugumą Vengrijos parlamente, bet nuo to laiko jo populiarumas krito. Naujausių apklausų duomenys rodo, kad partiją „Fidesz“ palaiko vos 25 proc. rinkėjų, o kiti Vengrijos parlamento rinkimai vyks tik 2014 m.
Vengrai piktinasi valdžios siekiais parklupdyti pagrindinę nepriklausomą radijo stotį „Klub Radio“. Vis dėlto trečiadienį apeliacinio teismo nuosprendis buvo palankus radijo stočiai – vyriausybei nepavyko iš jos atimti transliavimo licencijos.
„Klub Radio“ yra vienintelė kritiškai vyriausybę vertinanti radijo stotis nuo to laiko, kai valdančioji partija 2010 m. priėmė naujus žiniasklaidos įstatymus. Civilinių laisvių aktyvistai teigia, kad ši byla yra žiniasklaidos laisvės valdant V.Orbanui išbandymas.
Ketvirtadienį, kovo 15-ąją, kai buvo minima 1848 m. revoliucija, Vengrijoje vėl surengtos vyriausybės šalininkų ir priešininkų demonstracijos.
Pagal Eltos ir BBC inf.