Vengrijos vyriausybė parengs reikiamus teisės aktus, kad būtų įkurta komunistinę šalies praeitį vertinanti institucija.
Valdančioji „Fidesz“ ir krikščionių demokratų partijų koalicija pavedė, kad tokie dokumentai būtų parengti iki gegužės 15 dienos, praneša naujienų agentūra MTI.
Tautinės atminties komitetas turės įvardinti komunistinio režimo vadovus ir įvertinti jų atsakomybės dėl sistemos nusikaltimų pobūdį ir dydį, teigia „Fidesz“ frakcijos parlamente vadovas Janosas Lazaras.
Ministras pirmininkas Viktoras Orbanas spaudos konferencijoje sakė, kad naujoji šalies konstitucija sukūrė konstitucinius pagrindus įvertinti komunistinį palikimą ir „ištirti nežinomas jo puses“.
Numatoma, kad Tautinės atminties komitetas turės išnagrinėti, kokių viešų funkcijų gali imtis buvusieji komunistinio režimo vadovai, ar pagrįstos jų pensijos, taip pat buvusios komunistų partijos ir kariuomenės turėto turto likimą.
Pasak J. Lazaro, komitetas nuolat veiktų kelis dešimtmečius, pats nuspręsdamas dėl svarbiausių darbų. Komitete turėtų dirbti ne politikai, o ekspertai, ir jis turėtų būti įkurtas iki birželio pabaigos.
Šių metų sausio 1 dieną Vengrijoje įsigaliojo nauja konstitucija, kuri pakeitė dar 1949 metais priimtą konstituciją. Tiesa, šalies konstitucija buvo pakeista 1989 metų pabaigoje, žlungant komunistinei santvarkai, tačiau iki šių metų Vengrija buvo likusi vienintelė buvusio Rytų bloko valstybė, nepriėmusi naujos konstitucijos.
Vasario pabaigoje Rumunija priėmė liustracijos įstatymą, nukreiptą prieš buvusius komunistų partijos funkcionierius, valdžios struktūrose aukštas pareigas užėmusius asmenis ir saugumo agentus.