Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį paaiškino Maskvos sprendimą sudaryti taikos susitarimą naftos ir dujų kare su Baltarusija kaip "paramą broliškai baltarusių tautai" ir įvertino ją beveik 6 mlrd. dolerių per metus, tuo suerzindamas Minską, kuris priminė savo beveik nemokamas paslaugas Maskvai.
Baltarusija atsisakė mokėti Rusijai keturgubai daugiau už gamtines dujas, ir Minskas trumpam sustabdė Rusijos naftos tranzitą į Europą. Praėjusią savaitę šalys pasiekė kompromisą, ir Maskva sumažino mokestį už energetikos išteklius.
"Tiesiogiai ar netiesiogiai Rusija rems Baltarusijos ekonomiką ilgą laiką... Tai Rusijos mokestis už ramų, švelnų, sąjunginį perėjimą prie rinkos santykių ir parama broliškai baltarusių tautai", - sakė V. Putinas.
"5,8 mlrd. dolerių (15,5 mlrd. litų) tik dėl energetikos išteklių - tai parama Baltarusijos ekonomikai 2007 metais", - sakoma V. Putino kalbos stenogramoje tinklalapyje http://www.kremlin.ru.
Tuo tarpu Minskas priminė, jog nafta ir dujos Rusijos vidaus kainomis yra dalis susitarimo steigti sąjunginę valstybę, ir pareiškė, kad Maskvos mėginimas pateikti pasirašytų susitarimų nesilaikymą kaip malonę ir brolišką paramą nepriimtina.
Baltarusijos vicepremjeras Andrejus Kobiakovas sakė žurnalistams, jog Minskas pasilieka sau teisę pereiti į rinkos santykius su Maskva, ir priminė "Gazprom" nuomojamą žemę dujotiekiui "Jamalas-Vakarų Europa" bei Rusijos karinius objektus Baltarusijos teritorijoje.
"Jeigu kas nors ketina laisvai elgtis su pasirašytais susitarimais, kažką vykdyti, o kažko nevykdyti, Baltarusija lygiai taip pat žiūrės į savo įsipareigojimus. Tai pasakytina ir apie mokestį už žemę, ir karinius objektus. Jeigu Rusija laikysis rinkos požiūrio, tai ir mes taip pat laikysimės rinkos požiūrio", - sakė jis.
Rusijos paramos piniginis įvertinimas, kurį pateikė V. Putinas, taip pat netenkina Minsko.
"Tai mažiausiai netikslūs skaičiavimai. Likus dviem savaitėms iki Naujųjų metų mūsų partneriai pranešė mums, kad mes esame skolininkai. Mes dirbtinai buvome padaryti skolininkais, buvo pasakyta, kad mums teikiama kažkokia parama", - pridūrė jis.
Baltarusijos analitikai abejoja, kad vidaus politikoje Minskas pasirinks Kremliaus nurodytą rinkos kelią.
"Iš dviejų scenarijų, rinkos ir mobilizacinio, aš linkęs manyti, kad valdžia pasirinks tikriausiai antrąjį", - agentūrai "Reuters" sakė analitinio centro "Strategija" vadovas Leonidas Zaiko.
Jo nuomone, pereiti prie efektyvios rinkos sistemos Baltarusijoje reikia jos vadovybės politinės valios.
"Rusijos Federacija pasiūlė mums tapti efektyvios ekonomikos šalimi. Pasiūlė savotiškai, kaip feldfebelis arba kaip pulkininkas", - sako L. Zaiko.
Dėl krizės Rusijos naftos kompanijoms kilo grėsmė, kad teks sumažinti gavybą, jei bus nutraukti tiekimai į Baltarusijos naftos perdirbimo gamyklas. Iš Rusijos pigiai gautą naftą eksportuodama į Europą pasaulinėmis kainomis Baltarusija gaudavo milijardus dolerių pelno ir galėjo stabiliai mokėti socialines išmokas.
"Pigi nafta ir dujos buvo savotiškas narkotikas Baltarusijos ekonomikai. Dabar teks gydytis nuo šios nepriklausomybės", - mano L. Zaiko, pranašaudamas vyriausybei "ugniagesių komandos" tarnybą.
"Sumažės biudžeto pajamos, atitinkamai sulėtės gyventojų pajamų augimas, o biudžeto augimas išvis gali sustoti", - sakė jis.
Oficialiais duomenimis, Baltarusijos nuostoliai dėl pasikeitusių Rusijos naftos ir dujų importo sąlygų iš viso sudarys daugiau kaip 2 mlrd. dolerių.
Baltarusija gaus dujas po 100 dolerių už 1 tūkst. kubinių metrų vietoj 46,7 dolerių ir už naftos tiekimą ą mokės 53 dolerių už toną muitą. Minskas jau pareiškė, kad naujos energetikos išteklių kainos nepareikalaus keisti ateinančių metų ekonomikos prognozės.
Baltarusija numato, kad kitais metais bendrojo vidaus produkto augimas sulėtės iki 9 proc., kai 2006 metais buvo 9,9 proc., o infliacija padidės iki 6-8 proc., palyginti su 6,6 proc. 2006 metais.
Ekspertai mano, kad dėl naujų dujų ir naftos kainų 3-5 proc. padidės metinė infliacija, o BVP augimas sulėtės iki 3-4 procentų.
"Karas" sugriovė politinės sąjungos iliuziją , mano stebėtojai.
"Baltarusijos ir Rusijos santykiai jau nebebus tokie kaip anksčiau. Skyrybos tęsis, tik jų įkarštis sumažės", - sakė agentūrai "Reuters" Mizeso tyrimo centro vadovas Jaroslavas Romančiukas.
Maskva tikisi, jog griežtindama prekybos politiką pastūmės Minską įeiti į sąjunginę valstybę jaunesnės partnerės sąlygomis, bet A.Lukašenka sako, kad nenori "palaidoti Baltarusijos nepriklausomybės ir suvereniteto".
Sekmadienį A. Lukašenka padėkojo Europos Sąjungai ir JAV už pagalbą, kilus santykių su Rusija krizei.
Autokratiškas baltarusių lyderis pliekęs Kremlių už tai, ką jis vadino siekiu užvaldyti nepriklausomą Baltarusiją, taip pat kritikavo Maskvą už alternatyvius dujų tiekimo į Europą projektus, pavadinęs Šiaurės Europos dujotiekį "kvailiausiu projektu Rusijos istorijoje, vertu patekti į Guinnesso (Gineso) rekordų knygą".