• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

V. Putinas: mūsų šalis yra pasiruošusi Sočio žiemos olimpinėms žaidynėms

Juodojoje jūroje – JAV karo laivai, o pasaulyje vyksta protestai dėl gėjų teisių

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo šalis „pasiruošusi“ Sočio žiemos olimpinėms žaidynėms, likus dviem dienoms iki jų oficialaus atidarymo penktadienį, tačiau Vakarų šalys pabrėžia, kad joms dar lieka abejonių.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jo šalis „pasiruošusi“ Sočio žiemos olimpinėms žaidynėms, likus dviem dienoms iki jų oficialaus atidarymo penktadienį, tačiau Vakarų šalys pabrėžia, kad joms dar lieka abejonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį, kai olimpinis deglas buvo nešamas žaidynių sostinės gatvėmis, išliko nuogąstavimų dėl saugumo ir žmogaus teisių klausimų – ypač dėl gėjų teisių.

REKLAMA

JAV vyriausybė trečiadienį perspėjo Amerikos ir užsienio oro bendroves, kad teroristai gali mėginti paslėpti sprogmenų dantų pastos tūbelėje į Rusiją skrendančiuose lėktuvuose.

Vienas pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP, kad ši informacija „konkrečiai susijusi su skrydžiais į Rusiją“, kur penktadienį kurortiniame Sočio mieste prasidės žiemos olimpinės žaidynės.

REKLAMA
REKLAMA

Savo pranešime JAV teritorinio saugumo departamentas (DHS) nurodė, kad jam nežinoma apie jokias konkrečias grėsmes, tačiau pridūrė: „Kaip visada mūsų saugumo aparate esama įvairių priemonių – tiek matomų, tiek nematomų.“

Vasario 7–23 dienomis vyksiančios olimpiados saugumas kelia didelį susirūpinimą Vašingtonui – ypač po gruodį įvykdytų dviejų pražūtingų mirtininkų sprogdintojų atakų Rusijos pietiniame Volgogrado mieste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nerimą taip pat didina grasinimai, kuriuos skelbia islamistai kovotojai, veikiantys neramiame Šiaurės Kaukazo regione, esančiame netoli olimpiados sostinės.

JAV karo laivai atplaukė į Juodąją jūrą

Trečiadienį Amerikos pareigūnai paskelbė, jog du JAV karo laivai atplaukė į Juodąją jūrą, kur bus pasiruošę suteikti pagalbą iškilus bet kokiai grėsmei per šį Sočio olimpiadą.

REKLAMA

Kariškiai nurodė, kad tie laivai pajėgūs suteikti įvairią pagalbą, įskaitant potencialią amerikiečių arba kitų šalių piliečių evakuaciją, jeigu per žaidynes būtų įvykdytas koks nors teroro išpuolis.

Dešimtys tūkstančių Rusijos saugumo pareigūnų taip pat yra sutelkti atremti bet kokias atakas, kurias galėtų surengti kaimyniniame Šiaurės Kaukaze veikiantys islamistai kovotojai.

REKLAMA

Saugumas „visuomet kelia rūpesčių – ne vien per tarptautinius, bet ir per politinius renginius“, pripažino V.Putinas, primindamas apie sprogdinimus Bostono maratone, kuriuos įvykdė islamo ekstremistai, kilę neramaus Šiaurės Kaukazo regiono. Per tą ataką žuvo trys žmonės, o dar 260 buvo sužeisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjus septyneriems metams po to, kai Rusija nustebino pasaulį, sėkmingai užsitikrinusi teisę rengti žaidynes, kurios bus didžiausias renginys šalyje nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo, organizatoriai deda baigiamuosius štrichus prieš 22-osios žiemos olimpiados atidarymą.

Tarp olimpinio deglo nešėjų bus Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas (Ban Kimunas), Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas (Tomas Bachas), taip pat Rusijos sporto žvaigždės, įskaitant šuolių su kartimi čempionę Jeleną Isinbajevą.

REKLAMA

„Rusija darbavosi dėl šio momento septynerius metus. Tai buvo nacionalinis projektas, – sakė V.Putinas, apsilankęs Olimpiniame kaimelyje. – Rusija pasiruošusi olimpinėms žaidynėms.“

Kreipdamasis į savo šalies olimpinę komandą, V.Putinas pareiškė, kad „mes labai daug tikimės iš jūsų. Turime jauną, labai daug žadančią komandą, ir neabejoju, kad padarysite viską, kad jums pasisektų“.

REKLAMA

Per 2010 metų žiemos olimpiadą Vankuveryje rusų sportininkai iškovojo tik tris aukso medalius, o šis faktas buvo itin apmaudus daugeliui jų tėvynainių. Tačiau ekspertai prognozuojam, kad net ir tėvynėje Rusijos sportininkams tikriausiai seksis ne ką geriau.

Ši olimpiada, kuriai, kaip teigiama, buvo išleista apie 50 mlrd. JAV dolerių, yra brangiausia kada nors surengta, tačiau taip pat viena iš prieštaringiausiai vertinamų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji vyks tvyrant santykiuose tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų dėl įvairių užsienio politikos klausimų, įskaitant konfliktą Sirijoje ir Maskvos suteikto prieglobsčio JAV žvalgybos paslapčių viešintojui Edwardui Snowdenui (Edvardui Snoudenui).

Be to, aplinkosaugos aktyvistai piktinosi olimpinių kompleksų statybos projektų padaryta ekologine žala.

REKLAMA

Krasnodaro regiono, kuriam priklauso Sočis, teismai šią savaitę skyrė 5–15 parų administracinius areštus dviem aktyvistams iš žaliųjų judėjimo „Ekologinė vachta Šiaurės Kaukaze“ dėl smulkių pažeidimų.

Ta organizacija savo pranešime pareiškė, kad tokiais veiksmais siekiama „įbauginti ekologų bendruomenę, kurių nuomone, šių žaidynių organizavimas yra nacionalinė gėda“.

REKLAMA

Tarptautiniai protestai

Gėjų teisių gynimo grupė „All Out“ organizavo protestus 19-oje miestų visame pasaulyje, įskaitant Londoną ir Niujorką, ragindami olimpiados rėmėjus „nutraukti tylą“ dėl Rusijos prieštaringai vertinamo įstatymo, kuriuo draudžiama homoseksualumo propaganda nepilnamečiams.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį daugiau kaip 200 tarptautiniu mastu garsių rašytojų, tarp jų - Salmanas Rushdie (Salmanas Rašdis), Margaret Atwood (Margaret Atvud) ir Jonathanas Franzenas (Džonatanas Franzenas), griežtai sukritikavo Rusijos įstatymus prieš gėjus ir šventvagystes, ir pavadino juos kūrybiškumo „dusinimu“.

Atvirame laiške, kurį paskelbė britų laikraštis „The Guardian“, rašytojai sako, kad neseniai Rusijoje priimti įstatymai, kuriais uždraudžiami įžeidinėjimai religiniu pagrindu ir „netradicinių lytinių santykių propaganda“ nepilnamečiams, taip pat – vėl nusikaltimu padaromas šmeižtas, „konkrečiai kelia pavojų rašytojams“.

Laiško autoriai žada nestovėti ir „nežiūrėti, kaip kiti rašytojai ir žurnalistai nutildomi ar rizikuoja baudžiamuoju persekiojimu bei dažnai drastiškomis bausmėmis vien už savo minčių perteikimo aktą“.

Laišką pasirašė keturi Nobelio premijos laureatai - Gunteris Grassas (Giunteris Grasas), Wole Soyinka (Volė Šojinka), Elfriede Jelinek (Elfrydė Jelinek) ir Orhanas Pamukas (Orchanas Pamukas), taip pat - kiti žinomi rašytojai, tarp kurių yra Carol Ann Duffy (Kerol En Dafi), Julianas Barnesas (Džulianas Barnsas), Ianas McEwanas (Ajenas Makjuanas) ir Neilas Gaimanas (Nilas Geimanas).

REKLAMA

S.Rushdie minėtam laikraščiui sakė, kad ši kampanija yra „nepaprastai svarbi Rusijos rašytojams, menininkams ir piliečiams“.

„Dusinimas, kurį Rusijos Federacija ėmė taikyti raiškos laisvei, kelia didelį susirūpinimą, jį reikia spręsti, kad Rusijoje atsirastų sveika demokratija“, - sakė „Šėtoniškų eilių“ autorius.

Tuo tarpu savo homoseksualumo neslepianti legendinė amerikiečių tenisininkė Billie Jean King (Bili Džin King) pasitraukė iš JAV delegacijos Sočio žiemos olimpiadoje, savo sprendimą motyvuodama pablogėjusia motinos sveikata.

Tačiau, kaip pranešė Baltųjų rūmų atstovas, B.J.King vietą delegacijoje, kuri dalyvaus žaidynių atidarymo ceremonijoje, užims buvusi amerikiečių ledo ritulio žvaigždė Caitlin Cahow (Ketlin Kahau), kuri taip pat neslepia homoseksualumo.

Anksčiau planuota, kad C.Cahow dalyvaus žaidynių uždarymo ceremonijoje.

Šių metų žiemos olimpinės žaidynės yra pirmoji olimpiada nuo 2000-ųjų, kai JAV delegacijoje nebus prezidento, viceprezidento arba pirmosios ponios.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų