Harry Dennisas, socialinės įmonės „Waterhaul“ įkūrėjas ir vadovas, ragina britus šią vasarą atostogaujant būti „pokyčiu, kurį norite matyti“. Šios rekomendacijos paskelbtos po to, kai paplūdimiai ir kitos pakrančių puošmenos ir toliau nukenčia nuo šiukšlių ir atliekų, įskaitant elektronines cigaretes ir cigarečių nuorūkas.
Šiukšlių mėtymas viešose vietose Jungtinėje Karalystėje yra baudžiamasis nusikaltimas, kuris taip pat taikomas ir paplūdimiams.
Šiukšles išmetusiems asmenims gali būti iškelta baudžiamoji byla teisme, o nuteistiems asmenims gali būti skirta bauda iki 2,5 tūkst. svarų sterlingų (2 948 eurų). Įgalioti asmenys gali skirti ir fiksuotą baudą iki 150 svarų sterlingų (177 eurų), todėl šiukštu nepalikite po savęs šiukšlių.
Būkite pokyčiu, kurį norite matyti
„Waterhaul“ duomenimis, cigarečių nuorūkos ir vienkartinės elektroninės cigaretės yra vienos dažniausiai aptinkamų šiukšlių Jungtinės Karalystės paplūdimiuose.
Harry Dennisas sakė: „Su rūkymu susijusios atliekos paplūdimiuose tampa didele problema, o neseniai atliktas tyrimas parodė, kad cigarečių nuorūkos sudaro didžiausią dalį plastikinių atliekų, randamų Jungtinės Karalystės vandenyse. „Garinimo“ paplitimas taip pat yra naujas iššūkis aplinkosaugininkams – Jūrų apsaugos draugijos duomenimis, tai sudaro 42 proc. vidaus vandenų šiukšlių!“
Siekdami išvengti baudų ir padėti išlaikyti Jungtinės Karalystės paplūdimius be šiukšlių, „Waterhaul“ ragina paplūdimių lankytojus šią vasarą atostogaujant elgtis atsakingai.
„Waterhaul“ įkūrėjas pridūrė: „Skatiname žmones mąstyti atsakingai, rūpintis lankomomis vietomis ir tausoti vietinę aplinką, kuri yra brangi vietos bendruomenei ir laukinei gamtai. Aplinkosaugos problemas dažnai laikome neįveikiamomis kliūtimis, tačiau labai svarbu pripažinti šias problemas ir prisiimti atsakomybę už savo asmeninį poveikį. Būdami pokyčiu, kurį norite matyti, galite daug ką pakeisti“.
Kitos paplūdimių taisyklės
Yra daugybė kitų mažai žinomų paplūdimių taisyklių, dėl kurių šią vasarą gali tekti nusvilti.
Paplūdimių lankytojai, ketinantys pasiimti keletą akmenukų kelionei į pajūrį atminti, gali pagalvoti dar kartą.
Pagal 1949 m. Pakrančių apsaugos įstatymą iš tikrųjų yra neteisėta iš viešųjų paplūdimių imti bet kokias gamtines medžiagas, o jei būsite sugauti, jums gali būti skirta iki 1 tūkst. svarų sterlingų (1 179 eurų) bauda.
Vasaros mėnesiais visos Jungtinės Karalystės savivaldybės pagal Viešųjų erdvių apsaugos įsakymą savo paplūdimiuose riboja šunų vedžiojimą.
Savininkai, pagauti pažeidžiant vietos valdžios institucijų nustatytas taisykles, gali būti nubausti 100 svarų sterlingų (118 eurų) bauda, todėl prieš keliaudami prie jūros su keturkoju draugu visada geriau pasitikrinkite.
Daugelis vietos tarybų dabar įgyvendina savo taisykles, pagal kurias jų paplūdimiuose negalima naudoti vienkartinių kepsninių.
Taip siekiama apsaugoti laukinę gamtą ir sumažinti šiukšlinimą, todėl kai kuriuose paplūdimiuose, kuriuose draudžiama naudoti vienkartines kepsnines, galite gauti 100 svarų sterlingų (118 eurų) baudą ir jos gali būti konfiskuotos.
Stovyklavimas paplūdimiuose yra draudžiamas daugelyje Jungtinės Karalystės teritorijų, siekiant sumažinti asocialų elgesį.
Paplūdimiuose dažnai patruliuojama kas valandą, o stovyklautojams, atsisakiusiems išsikraustyti, gali būti skirta iki 1 tūkst. svarų sterlingų (1 179 eurų) bauda arba net iškelta baudžiamoji byla teisme.
Jungtinė Karalystė nėra vienintelė šalis, kurioje už kai kuriuos iš šiame sąraše išvardytų dalykų galite sulaukti nemalonumų, o Ispanijoje už kai kuriuos mažiau žinomus įstatymus taip pat gresia baudos.
Poilsiautojai taip pat buvo įspėti būti budrūs Italijoje, kur pastaraisiais metais buvo skiriamos didelės baudos už palyginti nedidelius nusikaltimus.
Kiti griežti paplūdimių įstatymai visame pasaulyje
Ispanija
- Išėjimas iš paplūdimio neužsidengus maudymosi kostiumėlių – baudos iki 590 eurų;
- Rūkymas paplūdimyje – baudos iki 2 005 eurų;
- Maudymasis jūroje po vidurnakčio – baudos iki 1 203 eurų;
- Nuogumas ne nudistų paplūdimiuose – baudos iki 660 eurų.
Prancūzija
- Rūkymas paplūdimiuose – baudos iki 277 eurų.
Italija
- Akmenukų rinkimas – baudos iki 2 948 eurų.
Jungtinė Karalystė
- Šunų vedžiojimas tam tikruose paplūdimiuose nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 30 d. – baudos iki 1 tūkst. svarų sterlingų (1 179 eurų);
- Šiukšlių mėtymas – baudos iki 2,5 tūkst. svarų sterlingų (2 948 eurų);
- Akmenukų ėmimas – baudos iki 1 tūkst. svarų sterlingų (1 179 eurų);
- Stovyklavimas paplūdimiuose – baudos iki 1 tūkst. svarų sterlingų (1 179 eurų).
Lietuvoje taip pat galima gauti baudą už netinkamą elgesį paplūdimiuose. Pavyzdžiui, deginimasis be rūbų viešose vietose, nepatenkančiose į paplūdimių ribas, tarp jų – ir kopose, laikytinas viešosios tvarkos pažeidimu. Už tokius pažeidimus Administracinių teisės nusižengimų kodekse numatyta bauda nuo 30 eurų iki 240 eurų.
Taip pat yra draudžiama rūkyti visuose šalies paplūdimiuose, išskyrus tam skirtas vietas. Už šio draudimo nesilaikymą poilsiautojams gali tekti praverti pinigines.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Pasiūlo "šuniuku", tik mergaitei nepatinka... Pakiša rankytę ir tik capt berniuką už sėklidžių...
Tuoj tirada - "oj, oj, paleisk, juk skauda"...
Nepaleisdama sėklidžių mergaitė apsižergia berniuką, pritūpia ant veido ir liepia išlaižyti...