"Žmonės su kaukėmis nuvertė Lenino statulą", - sakė AFP milicijos atstovė spaudai.
Ji pridūrė, kad šios akcijos dalyviai mojavo Ukrainos nacionalistinės Laisvės partijos vėliavomis ir leido signalines raketas.
Televizija parodė tuščią Lenino statulos postamentą Besarabijos aikštėje ir jį apsupusius džiūgaujančius protestuotojus, kurie skaldė su kirviais ant žemės gulintį monumentą. Pasak pranešimų, statulos galva jau buvo nukirsta.
Nuverstos statulos dalys buvo atneštos į pagrindinę demonstracijų vietą Nepriklausomybės aikštėje, kurioje oratoriai triumfuodami mosavo masyvia Lenino statulos ranka.
3, 45 metrų raudono granito statula buvo pastatyta po Antrojo pasaulinio karo 1946 metų gruodžio mėnesį.
Įtakingas opozicijos įstatymų leidėjas Andrijus Ševčenka pareiškė, kad statulos nuvertimas nebuvo opozicijos lyderių, esančių Nepriklausomybės aikštėje, iniciatyva.
"Galime pasakyti, kad žmonės patys tai organizavo", - pažymėjo jis.
(papildyta 16.57) Ukrainos saugumo tarnybos (UST) Vyriausioji tyrimų valdyba pareiškė tirianti baudžiamąją bylą dėl veiksmų, kuriais siekiama užgrobti valdžią šalyje.
„Pagal faktą apie veiksmus valdžiai šalyje užgrobti Ukrainos saugumo tarnybos Vyriausioji tyrimų valdyba tiria baudžiamąją bylą. Gruodžio 8 dieną į Vieningąjį ikiteisminių tyrimų rejestrą įtraukti duomenys apie kai kurių politikų atliktus neteisėtus veiksmus, kuriais siekiama užgrobti valdžią valstybėje“, – naujienų agentūrai „Interfax“ buvo paaiškinta UST spaudos centre.
Baudžiamasis persekiojimas pradėtas pagal atitinkamą Baudžiamojo kodekso 109-ąjį straipsnį, kuriame už valdžios užgrobimą numatyta bausmė kalėti nuo 5 iki 10 metų.
Ukrainos Baudžiamajame kodekse šis nusikaltimas siejamas su šalies nacionaliniu saugumu.
(papildyta 16.25) Akcijos prieš Ukrainos vyriausybę dalyviai Kijeve toliau stato barikadas ministrų kabineto pastato prieigose.
Pasak „Interfax“ reporterio, viena barikada jau yra apie metro aukščio; jai statyti naudojamos lentos, rąstai, betoniniai suolai iš Marijos parko.
Prie barikados susirinkę apie 200 žmonių. Dalis aktyvistų stovi Marijos parko kalvose greta vyriausybės pastato, dar kelios dešimtys jų – prie centrinio įėjimo į šį pastatą.
Pasak mitinguojančių, šitomis barikadomis siekiama neleisti ministrams patekti į vyriausybės pastatą, kai pirmadienį prasidės darbo diena.
Padėtis šiaip gana rami.
Tarp užtvaros statytojų yra daug partijos „Svoboda“ narių. Vienas jų, parlamentaras Ihoris Švaika tvirtino, kad jie „atėjo čia ilgam“, ir pabrėžė, kad mitingas esąs taikus.
Teisėsaugos pareigūnai, užtikrinantys tvarką Kijevo centre, kol kas aktyvių veiksmų nesiima.
Ukrainos sostinėje sekmadienį rengiamasi „milijonų žygiui“, kuriuo norima protestuoti prieš Ukrainos valdžios sprendimą sustabdyti derybas dėl Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga pasirašymo, nurodoma BBC tinklalapyje.
Kijeve planuojama vadinamojo Euromaidano akcija, kurios metu bus reikalaujama Mykolos Azarovo atsistatydinimo, pirmalaikių Aukščiausiosios Rados ir prezidento rinkimų – taip norima atsakyti į šiurkštų opozicijos demonstrantų išvaikymą lapkričio 30 dieną.
Į Kijevą plūsta tūkstančiai papildomų šios akcijos dalyvių iš kitų miestų – šimtais taksi ir nuosavais automobiliais.
Vairuotojai sako neblokuosią sostinės gatvių, bet važinėsią aplink vyriausybės kvartalą.
Nepriklausomybės Maidane protestuotojai jau renkasi į „milijonų žygį“, kuris turėtų prasidėti 12 val.
Tuo tarpu Marijos parke Kijeve keli tūkstančiai Regionų partijos šalininkų surengė mitingą „Sukursim Europą Ukrainoje“.
Mitinguojantieji tvirtina palaiką prezidento kursą, taikų šalyje susidariusios padėties sprendimą, smerkia opozicijos veikėjų veiksmus, kurie esą skaldo visuomenę.
Marijos parke prie Aukščiausiosios Rados sienų Regionų partijos iniciatyva nuo gruodžio 3 dienos vyksta nuolatinė prezidento Viktoro Janukovyčiaus palaikymo akcija, kurią ketinama tęsti kol neišsiskirstys Euromaidanas.