Ukrainos provakarietiškų pažiūrų įstatymų leidėjai penktadienį paskelbė, jog parlamente kuriama koalicija, kuri pirmą kartą turės galimybę keisti konstituciją.
Vyriausybės vadovas Arsenijus Jaceniukas per susitikimą, kurį tiesiogiai transliavo televizija, pranešė, kad 450 vietų turinčioje Aukščiausioje Radoje naujai koalicijai priklausys 300 įstatymų leidėjų.
Koalicinį susitarimą pasirašė prezidento Petro Porošenkos blokas, A.Jaceniuko vadovaujamas Liaudies frontas, Oleho Liaško Radikalioji partija, susivienijimas „Samopomič“ („Savigalba“) ir partija „Batkivščyna“ („Tėvynė“), kuriai vadovauja ekspremjerė Julija Tymošenko.
Kaip pažymėjo Petro Porošenkos bloko atstovas, vicepremjeras Volodymyras Hroismanas, koalicinio susitarimo pasirašymas leis jau pirmosiomis naujai išrinktos Aukščiausiosios Rados darbo dienomis pradėti vyriausybės formavimo procesą.
„Noriu mūsų politinės jėgos vardu padėkoti visiems už tai, kad sugebėjome pasiekti tarpusavio supratimą, už tai, kad mums pavyko rasti geriausius sprendimus, kurie leis iš karto po pirmojo Aukščiausiosios Rados posėdžio pradėti formuoti vyriausybę, sukurti kokybišką terpę įgyvendinti pokyčius ir reformas mūsų šalyje“, - sakė V.Hroismanas prieš koalicinės sutarties pasirašymą.
Premjeras A.Jaceniukas savo ruožtu pabrėžė, kad koalicinis susitarimas yra atraminis dokumentas reformų įgyvendinimui.
„Šis dokumentas numato sunkias, skausmingas, tačiau būtinas reformas valstybei, ir aplodismentai veikiausiai skambės dar negreitai - jų reikia nusipelnyti“, - pridūrė jis.
Tuo tarpu O.Liaško pareiškė, kad yra pasirengęs užimti vidaus reikalų ministro postą, sukeldamas juoką kitų partijų lyderiams.
Koalicinis susitarimas buvo pasirašytas Kijevui minint protestų Nepriklausomybės aikštėje, galiausiai nulėmusių ankstesnio prorusiško režimo žlugimą ir įžiebusių separatistinį konfliktą, tebekrečiantį šalies rytus, pradžios pirmąsias metines.
Ukrainos lyderis žada suteikti didvyrių statusą Maidano „Dangiškajai šimtinei“
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį pažadėjo suteikti didvyrių statusą „orumo revoliucijos“ dalyviams, vasarį žuvusiems per susirėmimus Kijevo Nepriklausomybės aikštėje, dar vadinamoje Maidanu, ir Instituto gatvėje.
„Priėmiau sprendimą: šiandien pasirašysiu įsaką dėl Ukrainos didvyrių vardą „Dangiškajai šimtinei“, – prezidentas sakė per susitikimą su žuvusiųjų artimaisiais prie memorialinio kryžiaus Kijevo centre, vartodamas jau tradiciniu tapusį maždaug 100 žuvusių protestuotojų pavadinimą.
Lapkričio pradžioje P.Porošenka įsteigė Dangiškosios Šimtinės Didvyrių ordiną.
Prezidento įsake sakoma, kad šio ordino kavalieriai bus vadinami Dangiškosios Šimtinės Didvyrių ordino riteriai, o ordino devizas bus „Laisvė ir orumas“.
Naujuoju ordinu gali būti tiek Ukrainos, tiek užsienio šalių piliečiai arba pilietybės neturintys asmenys.
„Dangiškąja šimtine“ anksčiau šiais metais pradėta vadinti žuvusius per masinius protestus, vykusius Kijeve nuo praeitų metų gruodžio iki šių metų vasario.
Ukrainos prezidentas sulaukė nepatenkintų šūksnių minint Maidano protestų pradžios metines
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį, minint prorusišką režimą nuvertusių Maidano protestų pradžios pirmąsias metines, dalyvaudamas žuvusiųjų pagerbimo ceremonijoje Kijeve tapo aukų artimųjų piktų šūksnių taikiniu. Aukų artimieji, nusivylę dėl P.Porošenkos nesugebėjimo patraukti atsakomybėn ankstesnės vyriausybės pareigūnus, skandavo: „Kas tavo didvyris, Porošenka?“, „Kur jų žudikai?“ ir „Šalin Porošenką!“
Nepatenkintieji taip pat peikė prezidentą, kad jis netesėjo pažado suteikti didvyrių statusą daugiau negu 100 protestuotojų, žuvusių per Maidano susirėmimus. Jeigu šalies vadovas žengtų tokį žingsnį, žuvusiųjų šeimos galėtų pretenduoti į finansines lengvatas ir kompensacijas.
Šis protestas buvo pirmasis realus visuomenės nepasitenkinimo proveržis prieš P.Porošenką, kuris buvo išrinktas prezidentu gegužę – po to, kai ankstesnis promaskvietiškas lyderis Viktoras Janukovyčius pabėgo iš šalies.
JAV viceprezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), šiuo metu viešintis Ukrainoje, planavo aplankyti memorialą Maidano protestų aukoms netoli Kijevo centrinės Nepriklausomybės aikštės, bet atšaukė tą ceremoniją – veikiausiai dėl saugumo priežasčių.
Penktadienį buvo minimos pirmosios metinės po V.Janukovyčiaus vyriausybės sprendimo nepasirašyti politinės ir prekybos asociacijos sutarties su Europos Sąjunga, mainais į grįžimą prie glaudesnių santykių su Rusija.
Tas žingsnis išprovokavo protestus, kurie virto dešimčių tūkstančių žmonių demonstracijomis, per kurias buvo reikalaujama, kad Ukraina savo ateitį susietų su Europa.
Kai V.Janukovyčius pabėgo vasarį, Rusija aneksavo Krymą ir palaikė prorusiškus separatistus rytų Ukrainoje įsiplieskusiame konflikte, nusinešusiame jau per 4,3 tūkst. žmonių gyvybių.
Prieš prasiveržiant konfrontacijai su žuvusiųjų artimaisiais P.Poroshenka kartu su kitais vyriausybės nariais uždegė žvakes ant kalvelės prie Nepriklausomybės aikštės, dar vadinamos Maidane, kur vasario pabaigoje per susirėmimus žuvo daugiau negu 50 iš maždaug 100 aukų.
Prezidento balso beveik nesigirdėjo dėl priešiškai nusiteikusios minios šūksnių, bet jis pasakė: „Jeigu tokie šauksmai tęsis, viskas, ką padarėme Maidane, bus bergždžia.“
Vėliau jis dar kartą pažadėjo kad pasirašys įsaką, kuriuo oficialiai suteiks nacionalinių didvyrių statusą Maidane aukoms – vadinamajai Dangiškajai šimtinei.
65 metų Olena, kurios vyras buvo vienas iš žuvusiųjų, apsipylė ašaromis.
„Nežinau, kodėl taip ilgai viskas užtruko, bet dabar jie pagaliau pripažinti... Jie žuvo, kad Ukraina galėtų gyventi“, – sakė ji.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.