„Verstka“ duomenimis, jautriausiai į pasirodžiusią informaciją apie leidimą Ukrainai smogti Rusijos gilumai sureagavo Voronežo srities valdininkai. Tai yra pasienio su Ukraina teritorija, tačiau nukentėjo ne taip stipriai, kaip Belgorodo ir Kursko sritys. Vienas iš vietos valdininkų situaciją apibūdino kaip „visišką katastrofą“ – „reikia rinktis daiktus ir vežti artimuosius kur nors kuo toliau“.
Valdininkai taip pat pradėjo tyrinėti „žemėlapius su raketų galimų smūgių nuotoliu“ ir potencialius taikinius Rusijos teritorijoje. Manoma, kad tai gali būti Baltimorės karinis aerodromas Voronežo vakariniame pakraštyje, stambiosios pramonės gamybos zonos. Tačiau vienas iš valdininkų abejojo tokia įvykių eiga – Baltimorės aerodromas jau seniai yra ukrainiečių akiratyje ir ne sykį buvo atakuojamas dronais, iš jo jau patraukta svarbi karinė technika. Pramonės objektai „tiesiogiai nedirba su karine pramone“ ir yra tariamai apsaugoti oro gynybos sistemų. „Verstka“ pašnekovas suabejojo, ar ukrainiečiai ryšis eikvoti brangiai kainuojančias raketas tokiems „menkos vertės“ objektams.
Leidinio teigimu, Belgorodo ir Kursko sričių valdininkų nuotaikos gana ramios. „Nervus saugoti reikia, jų dar prireiks“, – paaiškino vienas iš šaltinių.
JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos leidimas
Lapkričio 17 d. „The New York Times“ šaltiniai pranešė, kad po kelis mėnesius trukusių svarstymų JAV prezidento Joe Bideno administracija suteikė Ukrainai leidimą smogti Rusijos teritorijai tolimojo nuotolio raketomis ATACMS. Pasak jų, pirminis smūgių taikinys bus Rusijos ir Šiaurės Korėjos pajėgos Kursko srityje, kurios dalį Ukrainos pajėgos užėmė rugpjūčio pradžioje. Rusija yra surinkusi 50 tūkst. karių pajėgas, įskaitant apie 10 tūkst. KLDR karių, kad išstumtų ukrainiečius iš Kursko apylinkių.
Pirmieji ATACMS smūgiai Rusijai bus suduoti artimiausiomis dienomis, pranešė „Reuters“ šaltiniai. Jie patikslino, kad bus naudojamos 300 kilometrų nuotolio raketų modifikacijos raketos. Tuo pat metu Prancūzija ir Jungtinė Karalystė leido Kijevui naudoti savo ilgojo nuotolio raketas SCALP/Storm Shadow smogti taikiniams Rusijos teritorijoje, pranešė „Le Figaro“.
Rugsėjo mėnesį Kyjivas Vašingtonui pateikė sąrašą taikinių, į kuriuos gali būti nukreipti galimi ATACMS smūgiai prieš Rusiją, įskaitant sandėlius, degalų bazes ir karinius aerodromus, esančius už kelių šimtų kilometrų nuo sienos.
Raketa ATACMS, kurios veikimo nuotolis yra iki 300 km, gali pasiekti devynis didžiuosius Rusijos miestus, kuriuose iš viso gyvena 4,7 mln. žmonių. Amerikos karo tyrimų instituto (ISW) duomenimis, jų veikimo zonoje atsidurs du milijoniniai miestai – Rostovas prie Dono (1,14 mln. gyventojų) ir Voronežas (1,046 mln. gyventojų), taip pat keli regioniniai centrai: Kurskas (436 tūkst. gyventojų), Oriolas (296 tūkst. gyventojų), Brianskas (373 tūkst. gyventojų). Lipeckas (486 tūkst. gyventojų), Smolenskas (312 tūkst.) ir Kaluga (329 tūkst.) taip pat yra ATACMS veikimo zonoje.
Iš viso Rusijos teritorijoje yra mažiausiai 245 kariniai objektai, patenkantys į vakarietiškų tolimojo nuotolio ginklų veikimo zoną, apskaičiavo ISW. Tarp jų yra 16 Rusijos karinės aviacijos aerodromų, taip pat vietos, kuriose įsikūrę Rusijos daliniai, štabai, vadavietės, karinės gamyklos ir degalų sandėliai.
Putinas – toks leidimas reikštų tiesioginį NATO šalių įsitraukimą į karą su Rusija
JAV leidinys „Axios“ pažymi, jog J. Bidenas išdavė leidimą naudoti ATACMS raketas tik Kursko srityje, Rusijos ir Šiaurės Korėjos pajėgų dislokacijos vietose.
Oficialiai nė viena iš valstybių (JAV, Didžioji Britanija, Prancūzija) nekomentavo žiniasklaidoje pasirodžiusių pranešimų. Baltieji rūmai paskelbė, jog J. Bidenas „nekomentuoja pasirodžiusių pranešimų“ apie tariamą leidimo naudoti tolimojo nuotolio ginkluotę Rusijos teritorijoje išdavimą.
Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat santūriai komentavo pasirodžiusią informaciją, tik priminė, jog „V. Putinas jau yra pasisakęs šia tema“. Rugsėjo mėnesį Rusijai vadovaujantis V. Putinas pareiškė, kad toks Vakarų šalių leidimas reikštų jų tiesioginį įsitraukimą į karo veiksmus prieš Rusiją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!