Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Vašingtonas grasino sutrikdyti Ukrainos prieigą prie ryšių tinklo, gyvybiškai svarbaus Ukrainos armijai, jei Kyjivas atsisakys pasirašyti susitarimą, suteikiantį Vašingtonui teises į svarbiausius Ukrainos išteklius.
„Mes jau dirbame šiuo klausimu. Yra alternatyvų. Yra sprendimas, yra alternatyva", – sakė R. Umerovas per spaudos konferenciją Kyjive.
Ukraina sako, kad Vašingtono parengtas susitarimas dėl svarbių naudingųjų iškasenų neužtikrina Kyjivo interesų ir stokoja būtinų saugumo garantijų šaliai.
Elonas Muskas, Donaldo Trumpo patarėjas milijardierius ir „Starlink“ savininkas, neigė pranešimus, kad JAV grasino sustabdyti Ukrainos prieigą, socialinėje žiniasklaidoje tokius kaltinimus vadino „melagingais“.
Šeštadienį naujienų agentūra „Reuters“, remdamasi trimis su šiuo reikalu susipažinusiais šaltiniais, pranešė, kad JAV pareigūnai, spaudžiantys Kyjivą pasirašyti sutartį dėl svarbių Ukrainos naudingųjų iškasenų, pradėjo grasinti nutrauksiantys palydovinį ryšį, kuriuo remiasi Ukrainos kariuomenė, jei susitarimas dėl naudingųjų iškasenų nebus pasiektas. Tokį perspėjimą ketvirtadienį per derybas Kyjive išsakė ir JAV pasiuntinys Ukrainai ir Rusijai Keithas Kelloggas.
Pasak vieno iš „Reuters“ šaltinių, „Starlink“ ryšio praradimas „būtų didžiulis smūgis“ Ukrainos kariuomenei.
Į šį pranešimą šeštadienį reagavo Lenkijos ministro pirmininko kanceliarijos vadovas Krzysztofas Gawkowskis. Socialinėje platformoje X jis patikino, kad Lenkija, nupirkusi ir perdavusi „Starlink“ maršrutizatorius Ukrainai, „moka ir toliau mokės abonentinį mokestį už palydovinį internetą Ukrainai“.
„Neįsivaizduoju, kad kas nors galėtų nuspręsti nutraukti verslo sutartį dėl komercinės paslaugos, kurios dalyvė yra Lenkija“, – pridūrė K. Gawkowskis.
„Starlink“ yra mobilieji maršrutizatoriai, suteikiantys prieigą prie palydovinio interneto, gaminami vienos iš kompanijų, priklausančių amerikiečių milijardieriui E. Muskui, šiuo metu vadovaujančiam naujai įsteigtam JAV vyriausybės efektyvumo departamentui.
Maždaug 85 proc. iš 20 tūkst. Ukrainoje veikiančių terminalų buvo visiškai arba iš dalies finansuojami iš išorės šaltinių, įskaitant JAV, Didžiosios Britanijos ir Lenkijos vyriausybes. Lenkija taip pat nuolat finansuoja šių sistemų priežiūrą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!