Apie tai rašo leidinys „Financial Times“.
Baiminasi dėl branduolinės katastrofos
Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenka leidiniui sakė, kad rugpjūčio 26 d. buvo uždaryta viena elektrinė, kai Rusija ėmėsi atakos. Pasak jo, nuo tada Rusijos raketos vis dažniau skraido virš trijų Ukrainos branduolinių objektų, kurie generuoja beveik 60 procentų šalies elektros energijos.
„Kalbama apie tris veikiančias atomines elektrines“, – sakė ministras ir pridūrė, kad vienas iš Rusijos atakos objektų buvo centrinėje Ukrainoje, o kiti du yra daug toliau į Vakarus, netoli sienos su ES.
H. Haluščenka teigia, kad tai padidino šalies baimę dėl branduolinės nelaimės. Panašūs nuogąstavimai įsiplieskė, kai Rusija 2022 metais perėmė didžiausios Ukrainos atominės elektrinės Zaporižėje kontrolę.
Ministras sako, kad nepaisant didelių atominių elektrinių sąnaudų, ši energijos forma aprūpintų Ukrainą reikiama stabilia energija.
Smūgiai tapo tikslesni
„Financial Times“ rašo, kad pasak Ukrainos energetikos įmonių ir pareigūnų, šių metų Rusijos smūgiai tapo tikslesni, palyginti su pirmaisiais išpuoliais prieš Ukrainos energetikos sistemą 2022 metų rudenį.
Rugpjūčio 26 d. išpuolis sukėlė tik nedidelius sutrikimus vartotojams, nes Ukrainos nacionalinė energetikos kompanija „Ukrenerho“, kuriai priklauso energijos tinklas, sugebėjo greitai pataisyti sugadintus transformatorius. Tačiau avariniai darbai kitais atvejais buvo uždelsti, nes Rusija naudojo kasetinę amuniciją – raketas, užpildytas mažomis minomis.
Pasak H. Haluščenkos, tai, kad Rusija taikėsi į objektus, prijungtus prie atominių elektrinių, rodo, kad tai buvo apgalvota ataka.
Jis sakė, kad per pastaruosius mėnesius „rusai pakeitė savo dronų ir raketų maršrutus“, kad jie skrietų šalia ar virš atominių elektrinių. Pasak ministro, nors anksčiau tokie atvejai buvo reti, „dabar tai vyksta kiekvieną dieną“.
Įspėjo dėl Rusijos ketinimų
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjusį mėnesį savo kalboje JT sakė, kad Rusija planuoja nusitaikyti į tris jo šalies atomines elektrines.
Anot Ukrainos oro pajėgų, Rusija iš viso beveik padvigubino bepiločių orlaivių atakas prieš Ukrainos taikinius – nuo 790 rugpjūtį iki 1 339 rugsėjį.
H. Haluščenka sakė, kad sunku žinoti, kur Rusija nubrėžtų liniją, kai taikytųsi į atomines elektrines, tačiau pažymėjo, kad jei reaktorius nukentėtų, „Rusijai tai būtų pabaiga“, o „Rosatom“ (Rusijos valstybinė atominės energetikos korporacija, – red. past.) praras „visus projektus visame pasaulyje“.
Ukrainos branduolinių jėgainių operatorė „Enerhoatom“ pastaraisiais mėnesiais buvo kritikuojama dėl to, kad aplink elektrinę nestato betoninių slėptuvių, vadinamų 2-ojo lygio apsauga. Bendrovė konkursus paskelbė rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje, tačiau 20 metrų aukščio konstrukcijų statyba gali užtrukti iki metų.
„Enerhoatom“ tuo metu teigė, kad tokie kaltinimai buvo „informacinės atakos“ prieš įmonę dalis. Ji nurodė, kad informacija apie apsaugines konstrukcijas jos gamyklose buvo įslaptinta siekiant apsisaugoti nuo Rusijos.