Turkijos vyriausybė pasmerkė armijos grasinimus įsikišti į prezidento rinkimus, o Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos paragino kandidatę į ES nares šalį siekti taikaus problemos sprendimo.
Pasaulietininkai įsitikinę, kad islamiškas šaknis turinčios Teisingumo ir plėtros (AK) partijos kandidatas į prezidentus užsienio reikalų ministras Abdullah Gulas (Abdula Giulas) sugriaus pasaulietinę valstybės santvarką. Išrinktas prezidentu, jis taptų ir vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu.
Opozicijoje esantys pasaulietininkai kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydami, kad šis panaikintų šalies prezidento rinkimų pirmojo rato rezultatą. Abi pusės teigia laukiančios teismo sprendimo, tačiau vyriausybė ir jos oponentai per kelias artimiausias dienas mėgins išsiaiškinti visuomenės nuotaikas
Pasaulietininkai sekmadienį Stambule ketina surengti mitingą, kuris, kaip tikisi, prilygs sostinėje Ankaroje prieš dvi savaites vykusiam susibūrimui, pritraukusiam į gatves šimtus tūkstančių prieš vyriausybę nusiteikusių žmonių, stojusių ginti pasaulietinės santvarkos.
Per pastarąjį pusšimtį metų keturias vyriausybes nuvertusi armija penktadienį išplatino griežtą pareiškimą, kuriame reiškia susirūpinimą dėl rinkimų ir teigia esanti pasirengusi stoti ginti pasaulietinės santvarkos, kurioje valstybė yra atskirta nuo religijos.
"Turkijos problemos bus išspręstos neperžengiant įstatymų, kito kelio nėra ... Generalinio štabo vadas yra atsakingas ministrui pirmininkui", - šeštadienį spaudos konferencijoje teigė vyriausybės atstovas Cemilis Cicekas (Džemilis Čičekas).
C.Ciceko žodžiai parodė, kad tarp Turkijos pasaulietinio elito, kuriam priklauso armijos generolai, ir vyriausybės, kaltinamos mėginimais daugiausia musulmonų gyvenamos šalies politikoje sureikšminti islamo vaidmenį, vis labiau gilėja priešprieša.
Dabar visuotinai manoma, kad sklandžių prezidento rinkimų vilčių augintos Turkijos finansų rinkos pirmadienį smuks.
Opozicija pareikalavo pirmalaikių nacionalinių rinkimų, bet daugelis mano, kad juose vis tiek nugalėtų Turkijos premjero Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) vyriausybė, kuriai valdant beveik penkerius metus sparčiai augo ekonomika. Visuotinai rinkimai šalyje šiaip ar taip turi būti surengti iki lapkričio.
Turkijoje parlamentas prezidentą išrenka septynerių metų kadencijai.
Bet kokias islamiškas užmačias neigianti AK partija nenusiteikusi atsisakyti A.Gulo kandidatūros. "Laukiame Konstitucinio teismo sprendimo", - televizijai "CNN Turk" sakė švietimo ministras Huseyinas Celikas (Huseinas Dželikas).
Penktadienį opozicija paprašė teismą pripažinti negaliojančiais pirmojo rinkimų rato rezultatus, motyvuodama tuo, kad balsuojant parlamente buvo mažiau nei du trečdaliai deputatų.
Daugumą iš vienuolikos teismo teisėjų yra paskyręs dabartinis pasaulietinių pažiūrų prezidentas Ahmetas Necdetas Sezeras (Achmetas Nedždetas Sezeras).