Turkijos policija šeštadienį su ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis šturmavo Stambulo parką – premjerui Recepui Tayyipui Erdoganui (Redžepui Tajipui Erdohanui) perspėjus protestuotojus iš ten išsikraustyti.
Šturmas prasidėjo vos dvi valandos po to, kai R.T.Erdoganas prieš savo valdančiosios partijos sekmadienio mitingą šiame mieste paskelbė protestuotojams ultimatumą pasitraukti iš Gezi parko, kuris buvo tapęs visoje šalyje vykusių protestų epicentru.
Tūkstančiai apstulbusių stovyklautojų bėgo nuo ašarinių dujų debesų ir pasitraukė per kelias minutes, palikdami tik tuščias palapines. Miesto komunalinių tarnybų žmonės su buldozeriais greit atvyko išvalyti vietos.
Taksimo solidarumo grupė, kuri laikoma labiausiai atstovaujančia protestuotojams, pasmerkė šią „brutalią ataką“.
"Per policijos reidą šimtai protestuotojų buvo sužeisti, yra dar dešimtys žmonių, kuriems pataikė guminės kulkos", - sakoma grupės pareiškime.
Stambulo gubernatorius Huseyinas Avni Mutlu (Chiusejinas Avnis Mutlus) sakė, kad per šeštadienio neramumus buvo sužeisti 29 žmonės, bet nė vieno jų sužeidimai nėra sunkūs.
Prieš pat stovyklos parke likvidavimą policininkai su skydais ir dujokaukėmis paleido ašarinių dujų ir vandens salves prieš šimtus demonstrantų Taksimo aikštėje šalia Gezi parko.
Policijos veiksmai – didelis dvi savaites trunkančios vyriausybės ir protestuotojų konfrontacijos eskalavimas – smarkiai padidino įtampą.
Pastarojo meto pilietinis nepaklusnumas jau pareikalavo keturių gyvybių, be to, visoje šalyje buvo sužeista beveik 7,5 tūkst. žmonių. Tai kol kas didžiausias iššūkis dešimtmetį trunkančiam islamiškų šaknų turinčios R.T.Erdohano vyriausybės valdymui.
Vakare daugelis Gezi parko demonstrantų ieškojo prieglobsčio netoliese esančiuose penkių žvaigždučių viešbučiuose, o nedidelės protestuotojų grupelės su policija kovėsi visą naktį.
Tūkstančiai žmonių buvo išėję į gatves ir sostinėje Ankaroje, taip pat – šalies vakaruose esančiame Izmyre, bet iš ten pranešimų apie susirėmimus nebuvo.
Neramumai Turkijoje prasidėjo nuo taikaus sėdimojo protesto, kurio dalyviai siekė apsaugoti nuo iškirtimo 600 Gezi parko medžių ir kuris gegužės 31 dieną išprovokavo brutalų policijos atsaką.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.