Turkijos atstovai trečiadienį pareiškė, kad kai kurių Europos Sąjungos (ES) narių skeptiška pozicija dėl Turkijos narystės ES kenkia bloko įvaizdžiui turkų visuomenėje.
Akivaizdu, kad ši kritika visų pirma buvo skirta Prancūzijai, rašo „EU Observer“.
„Pastabos, kurias nuolat girdime iš kai kurių ES politikų, menkina turkų požiūrį į ES apskritai“, - Europos Parlamente tvirtino Turkijos užsienio reikalų ministras Ali Babacanas.
Turkija neturėtų tapti įkaite dėl valstybių narių nacionalinės politikos, pažymėjo A. Babacanas. Jis taip pat pridūrė, kad visiška narystė ES yra vienintelis variantas, kuriam Turkija pritars.
Kaip žinia, Prancūzija - didžiausia Turkijos prisijungimo prie ES kritikė - perims pirmininkavimą blokui jau šią liepą.
Prancūzijos parlamentas netrukus svarstys Konstitucijos pataisas, pagal kurias būtų privaloma rengti referendumą sprendžiant, ar prie Europos Sąjungos (ES) gali prisijungti didelės šalys.
Pagal centro dešinės politiko Jeano Luco Warsmanno pasiūlytas pataisas, referendumą reikėtų rengti tuo atveju, jei į ES norėtų įstoti valstybė, kurios gyventojų skaičius viršytų 5 proc. bendros ES populiacijos. Šiuo metu bloke gyvena apie 500 mln. žmonių.
Kaip rašo „EU Observer“, minėta nuostata aiškiai susijusi su Turkijos siekiais tapti ES nare. Šiems turkų norams smarkiai priešinasi Prancūzijos socialistai.
Visgi, jei būtų priimtos, prancūzų Konstitucijos pataisos gali paliesti ne vien Turkiją, bet ir 46 mln. gyventojų šiuo metu turinčią Ukrainą.
„Kalbant apie kai kurias derybų dėl stojimo į bloką sritis, viena valstybė narė nuolat mus blokuoja“, - netiesiogiai Prancūzijos veiksmais skundėsi turkų diplomatas.
Gegužės pradžioje paramą Turkijos narystei ES yra išreiškęs Lietuvos ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas.
2006 metų rudenį Turkija tapo kandidate ir yra derybų dėl narystės proceso dalyvė. Tačiau Vakarų Europos valstybės yra išsakiusios poziciją, kad derybos nebūtinai turi baigtis Turkijos įsiliejimu į ES.