Europos politikai aktyviai bando gauti D. Trumpo administracijos paramą, kad užtikrintų JAV dalyvavimą teikiant saugumo garantijas Ukrainai. Tai vyksta augant diplomatiniam spaudimui sustabdyti Rusijos agresiją.
Europos sąjungininkai iš esmės pritaria Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pozicijai, kad Jungtinės Valstijos turėtų dislokuoti savo karius į bet kokias būsimas taikos palaikymo pajėgas Ukrainoje. Tai būtina, kad saugumo garantijos būtų pakankamai patikimos. Nors D. Trumpas iš pradžių skeptiškai vertino tokį vaidmenį, šaltinių teigimu, jo administracija vis labiau linkusi sutelkti dėmesį į paramą Ukrainai“
„D. Trumpo skepticizmas dėl paramos Ukrainai gali būti sušvelnėjęs. Pasak aukšto rango Vakarų diplomato, kuris šiuo klausimu kalbėjosi su prezidento komanda, jie parodė norą, kad JAV sutelktų dėmesį į saugumo garantijų teikimą Ukrainai, kurį privačiai pripažįsta kaip neišvengiamą.“
Europoje – skepticizmas dėl JAV vaidmens
Europos sąjungininkai teigia, kad nors D. Trumpas gali sutikti su tam tikromis priemonėmis, jis tikisi, kad Europa prisiims didesnę dalį išlaidų ir atsakomybės už galimo susitarimo įgyvendinimą. Visų pirma Vašingtonas signalizuoja, kad tiesioginis JAV karių dalyvavimas bus ribotas, o Ukrainos atstatymas bus patikėtas privačiam sektoriui.
Tokia pozicija sukėlė susirūpinimą Europos pareigūnams, kurie mano, kad be aktyvaus JAV vaidmens taikos palaikymo pastangos gali prarasti patikimumą ir veiksmingumą. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, be kitų lyderių, yra pasiūlęs idėją dislokuoti Europos karius, tačiau tai gali sukelti nesutarimų NATO ir pakenkti transatlantinei vienybei.
Diplomatinis spaudimas Rusijai ir baimės dėl naštos nusimetimo Europai
D. Trumpas savo pareiškimuose grasino Rusijai didinti ekonominį spaudimą, jei prezidentas Vladimiras Putinas nenutrauks karo veiksmų. Tačiau jokių konkrečių susitarimų dar nepasiekta, o Maskva kol kas neparodė noro daryti didelių nuolaidų.
Tuo pat metu Europos lyderiai nori pasiūlyti D. Trumpo administracijai konkrečių idėjų dėl taikos palaikymo pajėgų, tačiau baiminasi, kad Vašingtonas apribos savo vaidmenį ir pagrindinę naštą paliks Europai.
NATO ir kitos Ukrainos sąjungininkės pabrėžė, kad siekiant išvengti naujo karo etapo, svarbu turėti tvirtas saugumo garantijas. Tačiau aukšto rango diplomatai, ypač iš Prancūzijos, sako, kad mažai tikėtina, jog JAV užtikrins reikšmingą karinį dalyvavimą.
V. Zelenskis taip pat primygtinai reikalauja, kad į bet kokias veiksmingas taikos palaikymo pajėgas būtų įtraukti JAV kariai, nes Europos paramos nepakaks Rusijos agresijai atgrasyti.
Karas ir taika: kokios Ukrainos perspektyvos
Tikimasi, kad JAV specialusis pasiuntinys Keithas Kelloggas artimiausiomis savaitėmis apsilankys Kijeve ir aptars tolesnius veiksmus. Nepaisant D. Trumpo noro greitai išspręsti konfliktą, jo besikeičiančios pozicijos ir neapibrėžtumas gali apsunkinti Europos sąjungininkų pastangas.
Atsižvelgiant į tai, kad reikia tvirtų garantijų ir JAV vaidmens, taikos palaikymo iniciatyvų ateitis išlieka sudėtinga ir priklauso nuo tolesnio Vašingtono, Kyjivo ir Europos sostinių dialogo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!