• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas socialiniame tinkle pasiuntė žinią Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. D. Trumpas paragino derėtis ir pabaigti karą, kitu atveju Rusijai pagrasino dar didesnėmis sankcijomis. Kai kurie ekspertai tvirtina, kad tai – tam tikras pokytis JAV prezidento retorikoje, siunčiantis neblogą žinią Ukrainai. Taip pat teigiama, kad taip D. Trumpas siekia parodyti, kad yra galingoje pozicijoje, o tai leidžia tikėtis geresnių derybinių rezultatų.

Trečiadienį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas socialiniame tinkle pasiuntė žinią Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. D. Trumpas paragino derėtis ir pabaigti karą, kitu atveju Rusijai pagrasino dar didesnėmis sankcijomis. Kai kurie ekspertai tvirtina, kad tai – tam tikras pokytis JAV prezidento retorikoje, siunčiantis neblogą žinią Ukrainai. Taip pat teigiama, kad taip D. Trumpas siekia parodyti, kad yra galingoje pozicijoje, o tai leidžia tikėtis geresnių derybinių rezultatų.

REKLAMA

Pasak politologo, Geopolitikos ir saugumo studijų centro direktoriaus Lino Kojalos, dabartinė D. Trumpo retorika šiuo metu žymi tam tikrą pokytį.

„Tai yra naujas Trumpo retorikos Rusijos atžvilgiu etapas per visą rinkiminę kampaniją. Iš esmės anksčiau jo tezės Ukrainos ar Rusijos atžvilgiu buvo labai nuoseklios ir nekito.

REKLAMA
REKLAMA

Tokių teiginių, jog Ukraina nori derėtis, o Rusija šiuo atveju yra problema, nes nesutinka sėsti prie derybų stalo, nebuvo. Tą mes išgirdome jo pirmąją dieną Ovaliajame kabinete ir iš to sekė kitas pareiškimas, kad jeigu Rusija ir toliau nerodys intencijų kalbėtis, tuomet Jungtinės Valstijos turės pradėti svarstyti papildomas sankcijas“, – naujienų portalui tv3.lt tvirtino ekspertas.

REKLAMA

L. Kojala teigė, kad iš šios žinutės socialiniuose tinkluose reikėtų akcentuoti D. Trumpo administracijos požiūrį, kad problema yra Rusija. Be to, D. Trumpas parodo, kad reikia rasti priemonių, kurios priverstų Rusiją spausti, o būtent sankcijos ir yra vienas iš galimų elementų.

„Kiti dalykai būtų susiję su didesne parama Ukrainai, dar didesne karine pagalba ir kitokiomis priemonėmis. Bet bet kuriuo atveju svarbu, kad dėmesys dabar nukrypo nuo Ukrainos į Rusijos pusę“, – pabrėžė L. Kojala.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Dovilė Jakniūnaitė šiuos pareiškimus įvertino kaip D. Trumpo tikslą parodyti, kad jis yra galingesnėje pozicijoje. Tai yra bendro derybinio konteksto formavimo stadija.

„Klausimas, kaip tai traktuos rusai. Jeigu jie traktuos tai kaip šantažą arba grasinimą, tai gali būti, kad net nepradės derėtis arba formuluos poziciją kitaip. Putinas, suprasdamas šitą žaidimą, taip pat gali imtis iškelti pradines sąlygas prieš pradedant derybas. Tai žodžiu, čia yra žaidimas, kuris, įdomu, kaip plėtosis“, – naujienų portalui tv3.lt teigė D. Jakniūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kojala: tai siunčia neblogą žinią Ukrainai

L. Kojala taip pat pažymėjo, kad šiame pareiškime taikomas D. Trumpo „taika per galią“ principas.

„Taika per galią yra iš esmės argumentas, jog tu turi parodyti, kad turi raumenis, priemones, kuriomis gali spausti kitą pusę. Šių priemonių panaudojimas leidžia tikėtis geresnių derybinių rezultatų. Jeigu iš tikrųjų Donaldas Trumpas vykdys tokią politiką, tai turėtų siųsti visai neblogą žinutę Ukrainai.

REKLAMA

Taip sumažės tikimybė, kad Ukrainos pozicija bus ignoruojama ar kad bet kokiuose pokalbiuose su Putinu Trumpas sieks kaip įmanoma greičiau nutraukti karą bei visiškai neatsižvelgs į tai, kokias raudonąsias linijas galėtų brėžti Ukraina ir kokie interesai Ukrainai šiuo atveju būtų svarbūs. Vėlgi, tai vis dar nėra atmestinas scenarijus, nes mes nežinome potencialaus derybų turinio, bet pati diskusija apie tai, kaip reikia spausti Rusiją iš Amerikos pusės, aišku, Ukrainai yra pakankamai palanki“, – sakė L. Kojala.

REKLAMA

D. Jakniūnaitė tvirtino, kad dar vasarą specialusis D. Trumpo pasiuntinys Keithas Kelloggas buvo rašęs, kad JAV turi skatinti Ukrainą derėtis. Taip pat, jei Rusija nesiderės, JAV tikslas rusus priversti tai daryti per ekonominės politikos spaudimą.

„Tik kai Trumpas tai pasako, tai skamba daug įtikinamiau, negu kad kažkur tai buvo užrašyta.

Nepaisant to, jog Rusijos ekonomika negriūna taip, kaip norėjome 2022 metų pavasarį, ji vis tiek silpsta, tai yra didžiulis iššūkis Rusijos ekonomikai. Dėl to dabar Trumpas bando spausti ant skausmingiausio mygtuko“, – tvirtino D. Jakniūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija: turime suprasti, ką reiškia „susitarimas“ prezidento Trumpo supratimu

Rusijos pasiuntinio Jungtinėse Tautose pavaduotojas atsakė į Donaldo Trumpo ekonominius grasinimus Maskvai. 

Dmitrijus Polianskis pareiškė, kad Kremliui, prieš imantis tolesnių veiksmų, reikėtų sužinoti, ką, D. Trumpo nuomone, sudaro susitarimas. 

„Tai ne tik karo pabaigos klausimas. <...> Pirmiausia tai klausimas, kaip pašalinti pagrindines Ukrainos krizės priežastis“, – sakė D. Polianskis agentūrai „Reuters“. 

REKLAMA

Jis tęsė: „Taigi turime suprasti, ką reiškia „susitarimas“ prezidento D. Trumpo supratimu.

Jis nėra atsakingas už tai, ką JAV nuo 2014 m. daro Ukrainoje, paversdamos ją „antirusiška“ ir ruošdamosi karui su mumis, tačiau dabar jo galioje sustabdyti šią piktybišką politiką.“

Trumpas ragina Putiną susitarti dėl Ukrainos dabar, antraip grės muitai ir sankcijos

 D. Trumpas trečiadienį paragino savo kolegą iš Rusijos Vladimirą Putiną sudaryti susitarimą dėl karo Ukrainoje užbaigimo „dabar“, antraip grės didesni muitai ir papildomos sankcijos.

REKLAMA

„Nesiekiu pakenkti Rusijai. Myliu Rusijos žmones ir visada palaikiau labai gerus santykius su prezidentu V. Putinu, nepaisant radikalių kairiųjų skleidžiamo melo „Rusija, Rusija, Rusija“. Niekada neturime pamiršti, kad Rusija padėjo mums laimėti Antrąjį pasaulinį karą, kurio metu ji prarado beveik 60 000 000 gyvybių.

Atsižvelgdamas į visa tai, ketinu padaryti Rusijai, kurios ekonomika žlunga, ir Prezidentui Putinui labai didelę MALONĘ. Susitarkite dabar ir sustabdykite šį absurdišką karą! TOLIAU BUS TIK BLOGIAU. Jei nesudarysime „susitarimo“ ir nepadarysime to greitai, aš neturėsiu kitos išeities, tik įvesti didelius mokesčius, muitus ir sankcijas viskam, ką Rusiją parduoda Jungtinėms Valstijoms ir įvairioms kitoms dalyvaujančioms šalims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užbaikime šį karą, kuris niekada nebūtų prasidėjęs, jei būčiau prezidentas! Galime tai padaryti lengvai arba sunkiai, o lengvas būdas visada yra geresnis. Atėjo laikas „prieiti sutarimą“. DAUGIAU GYVYBIŲ NETURĖTŲ BŪTI PRARASTA!!!“, – savo socialiniame tinkle „Truth Social“ pareiškė D. Trumpas.

D. Trumpas užėmė griežtesnę poziciją, nei antradienį per Baltuosiuose rūmuose surengtą spaudos konferenciją, kai pareiškė, kad yra „panašu“, jog jis įves papildomas sankcijas, jei V. Putinas nesės prie derybų stalo.

REKLAMA

JAV prezidentas taip pat atsisakė pasakyti, ar tęs savo pirmtako Joe Bideno politiką siųsti Ukrainai ginklus, kuriais ši šalis galėtų atremti Rusijos invaziją, prasidėjusią 2022 m. vasarį. 

„Mes tai svarstome, – spaudos konferencijoje tvirtino jis. – Kalbamės su (Ukrainos prezidentu Volodymyru) Zelenskiu, labai greitai kalbėsimės su prezidentu V. Putinu.“

D. Trumpas prieš savo inauguraciją, kuri vyko pirmadienį, buvo pažadėjęs užbaigti karą Ukrainoje dar nepradėjęs eiti pareigų, o tai pakurstė lūkesčius, kad jis panaudos paramą kaip svertą, kad priverstų Kyjivą padaryti nuolaidų Maskvai.

Jau 3 metai karas vyksta, o sankcijos kaip neveikia taip neveikia. Geria ruseliai lietuvišką alų ir žvengia iš mūsų. Va tokios va sankcijos. Parodija.
Debilai, kokie grasinimai?
Jie abu skersą ant jūsų dėjo.
Gražus šou debiliukams
ką jie kalba viešai nieko nereiškia,svarbu ką jie tariasi slaptai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų