• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV prezidentas Donaldas Trumpas  mano, jog prekybos susitarimą, kuris galbūt bus „epinis“, Jungtinės Valstijos ir Kinija pasieks per maždaug mėnesį.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas  mano, jog prekybos susitarimą, kuris galbūt bus „epinis“, Jungtinės Valstijos ir Kinija pasieks per maždaug mėnesį.

REKLAMA

Tačiau, praėjus devyniems mėnesiams nuo dviejų šalių prekybos karo pradžios, šis jo pareiškimas nuvylė rinkas, nes Baltieji rūmai kiek anksčiau pakurstė lūkesčius, jog D. Trumpas gali paskelbti tikslią datą, kada įvyks jo susitikimas su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, kuriame bus pasiektas galutinis susitarimas.

„Turbūt žinosime per kitas keturias savaites. O galbūt per dvi“, – pareiškė D. Trumpas reporteriams po susitikimo su Pekino vyriausiuoju prekybos derybininku Liu He.

„Viskas atrodo labai gerai.“

Penktadienį derybos bus tęsiamos trečią dieną.

Tuo tarpu dar vasarį D. Trumpas sakė, kad jo susitikimas su Kinijos prezidentu galėtų būti surengtas per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA

Nors JAV prezidentas apie derybas kalbėjo optimistiškai, JAV prekybos atstovas Robertas Lighthizeris (Robertas Laithaizeris) reporteriams pareiškė, jog dar liko išspręsti nemažai svarbių klausimų.

REKLAMA

Ir JAV, ir Kinijos pareigūnai jau mėnesių mėnesius demonstruoja atsargų optimizmą dėl galimybės pasiekti susitarimą, tačiau paskutiniai derybų etapai, kaip matyti, yra sudėtingiausi.

Pranešama, kad dviejų šalių derybininkai neranda sutarimo dėl importo muitų, kuriuos Vašingtonas pernai nustatė kiniškoms prekėms, ir jų panaikinimo.

D. Trumpas 2018 metų pradžioje pradėjo prekybos karą su Kinija, siekdamas sumažinti didžiulį šalies prekybos su Jungtinėmis Valstijomis perteklių ir padaryti galą tariamai nesąžiningai Pekino prekybos praktikai, įskaitant amerikietiškų technologijų vagystes ir Kinijos vyriausybės kišimąsi į rinkas.

REKLAMA
REKLAMA

Vašingtonas ir Pekinas nuo 2018 metų įvedė importo muitus daugiau kaip 360 mlrd. JAV dolerių vertės vienas kito prekėms, o tai, lėtėjant pasaulio ekonomikos augimui, pakenkė jų pramonės sektoriams.

Vykstant deryboms, Kinija pasiūlė pirkti gerokai daugiau JAV prekių ir ėmėsi tam tikrų priemonių, kuriomis siekia parodyti, jog užsienio intelektinė nuosavybė bus ginama.

Tačiau demokratai įspėja nepasiduoti pagundai patvirtinti paviršutinišką susitarimą, kuris Kinijos neprivers įgyvendinti esminių savo pramoninės politikos pokyčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi D. Trumpas ketvirtadienį pabrėžė, jog „susitarimą sudarysime tik tuo atveju, jeigu jis bus puikus“.

Kinijos valstybinė žiniasklaida kiek vėliau paskelbė pranešimą, kuriame Xi Jinpingas paragino kuo greičiau užbaigti derybas.

„Tikiuosi, kad dviejų šalių ekonomikos ir prekybos ekspertų komandos ir toliau spręs abiem šalims rūpimus klausimus, remdamosi abipusės pagarbos, lygybės ir abipusės naudos principais, ir kuo greičiau užbaigs derybas dėl Kinijos ir JAV ekonominio ir prekybos susitarimo dokumento“, – pareiškė agentūros „Xinhua“ cituojamas Liu He, perdavęs D. Trumpui Kinijos prezidento žodžius.

REKLAMA

Kompromisas dėl muitų?

Pranešama, jog derybininkai vis neranda sutarimo dėl to, kada Vašingtonas sutiks panaikinti didelius importo muitus, kuriuos pernai nustatė daugiau kaip 250 mlrd. JAV dolerių vertės kiniškoms prekėms, ir kaip tai bus padaryta.

D. Trumpas praėjusį mėnesį pareiškė, kad muitai galios „ilgą laiką“.

JAV pareigūnai reikalauja susitarime numatyti griežtas jo laikymosi garantijas ir JAV prekybos atstovas R. Lighthizeris yra davęs suprasti, kad tokiomis garantijomis galėtų tapti muitai.

REKLAMA

Buvęs JAV prekybos pareigūnas ir Petersono tarptautinės ekonomikos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas Gary Clyde Hufbaueris pažymėjo, jog tuo atveju, jeigu muitai bus panaikinti pernelyg anksti, demokratai gali imti priekaištauti, kad JAV prezidentas sušvelnino savo derybinę poziciją.

„Šioje dramoje Baltųjų rūmų atsakas yra toks: toliau taikyti muitus ir, Kinijai vykdant savo įsipareigojimus, lėtai mažinti jų tarifą“, – pareiškė jis agentūrai AFP.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„O Kinijos strategija yra visiškai jų [muitų] atsikratyti, – pažymėjo ekspertas. – Spėju, kad tarp šių dviejų kraštutinybių bus rastas koks nors kompromisas.“

Analitikai sako, jog į susitarimą greičiausiai bus įtrauktos aiškios nuostatos, jog Kinija sutiko pirkti daugiau amerikietiškų produktų, tokių kaip sojos ir kuras.

Tačiau dėl to Kinijos valstybinės bendrovės gali įgyti svarbesnį vaidmenį rinkoje, o JAV eksportuotojai gali tapti labiau priklausomi nuo Kinijos vyriausybės sprendimų dėl pirkimų. Abu šie padariniai greičiausiai prieštarautų ir JAV tikslams, ir interesams.

REKLAMA

Williamas Reinschas, Strateginių ir tarptautinių studijų centro prekybos ekspertas ir buvęs Prekybos departamento pareigūnas, priminė apie JAV sojų boikotą, kurį pernai paskelbė Pekinas.

JAV gamintojams gali būti sunku įvykdyti didžiulius naujus užsakymus, apie kuriuos yra paskelbusi Kinija, pažymėjo jis.

Pasak eksperto, Kinija „galėtų įsigyti visas sojas“, tačiau tokiu atveju mums tektų jų nebeparduoti kitiems pirkėjams, o tuomet „taptume nepaprastai pažeidžiami“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų