Imigracija buvo vienas svarbiausių rinkimų kampanijos klausimų, o D. Trumpas pažadėjo deportuoti milijonus žmonių ir stabilizuoti sieną su Meksika po to, kai prezidento Joe Bideno administracijos laikais ją nelegaliai kirto rekordinis migrantų skaičius.
Savo socialiniame tinkle „Truth Social“ D. Trumpas pagarsino neseniai paskelbtą vieno konservatyvaus aktyvisto įrašą, kuriame teigiama, kad išrinktasis prezidentas yra „pasirengęs paskelbti nacionalinę nepaprastąją padėtį ir panaudos karines pajėgas, kad apgręžtų Bideno invaziją vykdydamas masinės deportacijos programą“.
Pasidalinęs šiuo pranešimu D. Trumpas pridėjo savo komentarą: „Tiesa!“
D. Trumpas įspūdingą sugrįžimą į prezidento postą užtvirtino lapkričio 5 dieną įveikęs demokratų viceprezidentę Kamalą Harris. Jis skelbia sudarysiąs kabinetą, kuriame bus griežtos imigracijos politikos šalininkų, o buvusį Imigracijos ir muitinės tarnybos laikinąjį vadovą Tomą Homaną paskyrė savo „pasienio caru“.
T. Homanas respublikonų nacionaliniame suvažiavime liepos mėnesį sakė: „Turiu žinią milijonams nelegalių imigrantų, kuriuos Joe Bidenas paleido po mūsų šalį: Pradėkite pakuotis daiktus“.
Valdžios institucijų skaičiavimais, Jungtinėse Valstijose nelegaliai gyvena apie 11 mln. žmonių. Manoma, kad D. Trumpo deportacijos planas tiesiogiai palies apie 20 mln. šeimų.
Nors JAV vyriausybei daugelį metų sunkiai sekasi tvarkytis prie savo pietinės sienos su Meksika, D. Trumpas dar labiau kursto nerimą, teigdamas, kad vyksta migrantų, kurie, pasak jo, prievartaus ir žudys amerikiečius, „invazija“.
Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas ne kartą koneveikė dokumentų neturinčius imigrantus, vartojo kurstytojišką retoriką apie užsieniečius, kurie „nuodija Jungtinių Valstijų kraują“, ir klaidino savo auditoriją dėl imigracijos statistikos bei politikos.
D. Trumpas nėra išsamiai išdėstęs savo imigracijos stabdymo plano, tačiau per rinkimų kampaniją ne kartą žadėjo remtis 1798 metų Užsienio priešų įstatymu, kad paspartintų deportacijas.
Kritikai sako, kad šis įstatymas yra pasenęs, ir atkreipia dėmesį į tai, kad paskutinį kartą jis buvo pritaikytas Antrojo pasaulinio karo metais, kai japonų kilmės amerikiečiai buvo laikomi internuotų asmenų stovyklose be tinkamo teisinio proceso.
JAV pasienio patrulių susidūrimų su migrantais, nelegaliai atvykstančiais iš Meksikos, skaičius šiuo metu yra maždaug toks pat kaip 2020-aiais, paskutiniais D. Trumpo pirmosios kadencijos metais; vėliau, 2023 metų gruodį, buvo pasiektas rekordinis jų skaičius – 250 000.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!