D. Trumpo administracija oficialiai anksčiau sakė, kad neįvedė muitų Rusijai dėl to, kad jai yra taikomos sankcijos.
Iždo sekretorius Scottas Bessentas trečiadienį „Fox News“ sakė, kad Maskvos buvo pasigailėta, nes sankcijos, įvestos nuo karo Ukrainoje pradžios, reiškia, kad JAV ir Rusijos prekyba faktiškai sustojo. Šiaurės Korėjai, Kubai ir Baltarusijai, kurioms taip pat taikomos griežtos sankcijos, tarifai taip pat nebuvo įvesti.
Strateginis pasirinkimas?
Vis dėlto leidinys sako, kad dėl motyvų dar kyla klausimų.
Prekybos duomenys rodo, kad situacija sudėtinga. Nuo karo pradžios JAV prekybos su Rusija vertė sumažėjo iki žemiausio lygio per pastaruosius dešimtmečius. Tačiau, JAV prekybos duomenimis, praėjusiais metais Rusija vis tiek eksportavo į Jungtines Valstijas prekių už maždaug 3 mlrd. dolerių, daugiausia trąšų ir platinos.
Ši suma gerokai viršija JAV importo iš kai kurių mažesnių šalių, į kurias nusitaikė D. Trumpas, tokių kaip Laosas ir Fidžis, vertę. Todėl kyla klausimų, ar Baltųjų rūmų sprendimas pasigailėti Rusijos buvo strateginis pasirinkimas.
D. Trumpas dar visai neseniai grasino įvesti muitus Rusijos naftai, jei Vladimiras Putinas nebendradarbiaus su JAV dėl paliaubų Ukrainoje. Tokie muitai gerokai apsunkintų šalies užsienio prekybą.
Anot Berlyne įsikūrusio Carnegie Rusijos ir Eurazijos centro bendradarbės, buvusios Rusijos centrinio banko pareigūnės Aleksandros Prokopenko, D. Trumpas gali susilaikyti nuo muitų Rusijai dėl derybų.
„Manau, kad tai politinis sprendimas“, – sako A. Prokopenko.
„D. Trumpas nenori eskaluoti situacijos, kol vyksta jo derybos su V. Putinu“, – teigia ji.
Anot leidinio, mintį, kad D. Trumpas naudoja muitus kaip geopolitinę derybų priemonę, patvirtina jo elgesys su Iranu. Iranui jis nustatė žemiausią naujų muitų tarifų lygį – 10 proc. tarifą, kuris yra mažesnis už tarifą, taikomą Izraeliui, ištikimam JAV sąjungininkui.
Rusijos eksportas taip pat galėjo turėti įtakos D. Trumpo sprendimui. Rusija yra trečia pagal dydį užsienio trąšų tiekėja JAV, o per pastaruosius metus bendras jos trąšų eksporto kiekis padidėjo.
D. Trumpas svarstė, kaip apsaugoti Amerikos ūkininkus – pagrindinę rinkėjų grupę – nuo prekybos karo poveikio. Mažų trąšų kainų išlaikymas galėtų būti šios strategijos dalis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!