Tiek Maskva, tiek Kyjivas atsargiai vertina derybų perspektyvą, viešai sumenkindami taikos idėją, bet kartu bando manevruoti taip, kad būtų kuo geresnėje pozicijoje prieš D. Trumpui perimant Baltųjų Rūmų vairą.
Ukraina stengiasi efektyviai išnaudoti ilgai lauktą leidimą naudoti Vakarų raketas taikiniams Rusijos teritorijoje. Tuo tarpu Vladimiras Putinas, kaip įprasta, „sėdo“ ant branduolinio lagaminėlio ir papylė grasinimų laviną. To pavyzdys buvo demonstratyvus, bet kariniu aspektu nesvarbus „Orešnik“ raketos smūgis Dniprui.
„Lengvą kelią į taikos susitarimą sunku rasti. Vakaruose visuotinai priimta prielaida buvo ta, kad kontaktinės linijos įšaldymas gali būti derybų preliudija, tačiau nė viena pusė nėra suinteresuota. Rusija nesuinteresuota, nes ji žengia į priekį mūšio lauke, o Ukraina – nes baiminasi, kad be realių saugumo garantijų iš Vakarų linijų įšaldymas tiesiog suteiks Rusijai laiko persigrupuoti prieš jai pradedant naują ataką“ – rašo „The Guardian“.
Buvęs Jungtinių Valstijų prezidento specialusis atstovas Ukrainoje Kurtas Volkeris pažymėjo, kad Donaldas Trumpas vargu sieks prievarta Ukrainą palenkti daryti nuolaidas Rusijai, nes jam svarbu parodyti save kaip stipresnį prezidentą, nei buvo Joe Bidenas.
„Manau, kad jis matė, kokia nelaime Afganistanas tapo J. Bidenui, todėl jis nenori, kad Ukraina taptų jo Afganistanu. Jis nenori pasirodyti silpnas ir nenori atrodyti nugalėtas Putino. Nemanau, kad jis Ukrainą „pakiš po traukiniu“. Aš manau, kad jis nori užbaigti karą, ir jei Putinas atsisakys pasiūlymo, tada jis pasakys jam: mes tiesiog duosime jiems visus ginklus, visus pinigus, kurių jiems reikia“, – teigia K. Volkeris.
Karo ekspertas pasakė, kada galėtų prasidėti taikos derybos
Taikos derybos galėtų prasidėti 2025 metų kovą, sako karo ekspertas Ivanas Stupakas.
Pasak jo, Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo interviu su skandalinguoju amerikiečių žurnalistu Tuckeriu Carlsonu tam tikra prasme buvo taikos derybų pradžios pareiškimas.
„Tai yra taikos derybų pradžios pozicijų pareiškimas. Juos deklaruoja Rusijos Federacija. Visi žinome, kad pagal derybų klasiką iš pradžių pateikiami tiesiog nerealūs reikalavimai, kad vėliau būtų galima judėti link racionalesnių reikalavimų. Tai reiškia, kad tai, ką dar kartą teigia Lavrovas, yra pradiniai reikalavimai, kad D. Trumpas ir visi Europos pareigūnai jį išgirstų, o vėliau jau bus pereinama prie kalbų“, – sako I. Stupakas.
Ekspertas pažymėjo, kad S. Lavrovas interviu metu išsakė Rusijos reikalavimus, kad 4 Ukrainos regionai atitektų rusams, kad Ukraina atsisakytų narystės NATO ir kad Ukrainos teritorijoje nebūtų jokių bazių.
„Nežinau, ar reikalavimai sumažinti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas išliko, kaip buvo karo pradžioje“ – pažymi I. Stupakas.
Karo eksperto teigimu, taikos derybos turėtų prasidėti kitų metų pavasarį.
„Manau, kad ne anksčiau kaip 2025 m. kovą“, – teigia I. Stupakas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!