Prezidento vykdomuoju įsaku atidedamas Amerikiečių apsaugos nuo užsienio priešų kontroliuojamų programėlių akto, kuris įsigaliojo sausio 19-ąją ir kuriuo būtų draudžiama Jungtinėse Valstijose platinti ir atnaujinti „TikTok“, įgyvendinimas.
D. Trumpas yra pažadėjęs greitai imtis veiksmų ir apsaugoti „TikTok“ nuo šio įstatymo, kurį pernai užtikrintai priėmė Kongresas ir pasirašė tuometinis prezidentas Joe Bidenas.
Kalbėdamasis su žurnalistais D. Trumpas sakė siekiantis, kad „TikTok“ lygiomis dalimis priklausytų Jungtinėms Valstijoms ir jos dabartinei savininkei, kinų „ByteDance“, tačiau nepateikė detalių dėl to, kaip tai būtų galima pasiekti.
„Manau, kad „TikTok“ jaučiu šiltą jausmą, kurio iš pradžių neturėjau“, – pasirašydamas įsaką teigė naujai inauguruotas D. Trumpas, įsitikinęs, kad programėlė daug prisidėjo prie to, kad per rinkimus už jį balsavo jaunimas.
Per pirmą kadenciją Baltuosiuose rūmuose D. Trumpas bandė uždrausti „TikTok“ JAV nacionalinio saugumo sumetimais.
„TikTok“ draudimo įstatymas buvo priimtas dėl susirūpinimo, kad Kinijos vyriausybė gali pasinaudoti šia programėle šnipinėdama amerikiečius arba slapta darydama įtaką JAV viešajai nuomonei rinkdama duomenis ir manipuliuodama turiniu.
Šeštadienio vakarą, artėjant nustatytam terminui „ByteDance“ parduoti savo Jungtinių Valstijų padalinį Amerikoje veikiančiai įmonei, „TikTok“ Jungtinėse Valstijose buvo išjungta, todėl milijonai sunerimusių naudotojų negalėjo naudotis programėle.
Tuomet D. Trumpas pažadėjo, kad vos pradėjęs eiti pareigas išleis vykdomąjį įsaką dėl draudimo atidėjimo, kad būtų laiko susitarti.
„Turiu teisę“
Sekmadienį „TikTok“ atkūrė savo paslaugas Jungtinėse Valstijose, teigdama, kad tai padaryti buvo įmanoma dėl D. Trumpo, nors kadenciją baigianti J. Bideno administracija anksčiau teigė, kad nespaus įgyvendinti jokių draudimų.
D. Trumpas, siekiantis leisti platformai tęsti savo veiklą JAV, pranešė, kad planuoja įsteigti bendrą JAV bendrovių ir „ByteDance“ įmonę, pridurdamas, kad dėl jo įsikišimo jos vertė gali siekti trilijoną dolerių.
„Iš esmės, kalbant apie „TikTok“, turiu teisę ją parduoti arba uždaryti“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas.
„Mums gali tekti gauti ir Kinijos sutikimą, bet esu tikras, kad ji tam pritars, nes priešingu atveju tai būtų priešiškas veiksmas“, už kurį gali būti atsakyta muitais, pridūrė jis.
Pagal šį įsaką generalinis prokuroras turi paskelbti gaires, kaip įgyvendinti sustabdymą, ir išsiųsti paslaugų teikėjams laiškus, patvirtinančius, kad jiems nebus taikoma atsakomybė už tai, kad šiuo laikotarpiu jie ir toliau leis atsisiųsti ar atnaujinti „TikTok“.
Šis paaiškinimas buvo labai svarbus tokioms bendrovėms kaip „Apple“ ir „Google“, kurios priešingu atveju būtų turėjusios pašalinti „TikTok“ iš savo programėlių parduotuvių ir blokuoti naujus atnaujinimus. Antraip joms grėstų baudos iki 5 tūkst. dolerių (4,8 tūkst. eurų) už kiekvieną naudotoją.
75 dienų pertraukos tikslas – suteikti naujajai administracijai laiko „siekti sprendimo, kuris apsaugotų nacionalinį saugumą ir kartu išsaugotų platformą, kuria naudojasi 170 milijonų amerikiečių“, teigiama įsake.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!