Kinija Taivaną laiko savo teritorijos dalimi ir priešinasi bet kokiems oficialiems ryšiams tarp savivaldžios salos ir kitų valstybių bei jos dalyvavimui tarptautinėse organizacijose.
Pirmadienį Centrinės Amerikos parlamentas (Parlacen) – regioninė institucija, kuriai priklauso šešios valstybės narės – priėmė Nikaragvos pasiūlymą išbraukti Taivaną iš nuolatinių stebėtojų sąrašo ir pakeisti jį Kinija.
„Danielio Ortegos diktatūra Nikaragvoje nori tapti Kinijos pėstininku (...) siekdama manipuliuoti vadinamojo „vienos Kinijos principo“ klaidingumu ir pasisavinti mūsų teises Parlacene“, – sakoma Taivano užsienio reikalų ministerijos antradienio pareiškime.
Tai naujausia Taivano diplomatinė nesėkmė po to, kai kovą Hondūras nutraukė oficialius santykius su Taivanu ir pripažino Kiniją.
Taibėjaus pašalinimas „įrodo autoritarizmo plėtrą Lotynų Amerikoje“, žurnalistams sakė Taivano užsienio reikalų ministerijos atstovas Jeffas Liu.
„Kinija ir Nikaragva garsėja kaip autoritarinės šalys. (...) Tai išpuolis ne tik prieš Taivaną, bet ir prieš pasaulio demokratinių šalių stovyklą“, – pridūrė jis.
Ministerija pareiškė, kad Taibėjus pasitrauks iš Centrinės Amerikos parlamento, kad apsaugotų Taivano suverenitetą ir orumą.
J. Liu sakė, kad tai neturės įtakos Taivano dalyvavimui kitose dviejose regioninėse organizacijose: Centrinės Amerikos ekonominės integracijos banke ir Centrinės Amerikos integracijos sistemoje.
Nuo 2016 metų, kai Taivano prezidentė Tsai Ing-wen atėjo į valdžią, Kinija padidino karinį spaudimą ir atėmė devynias Taibėjaus diplomatines sąjungininkes, įskaitant Nikaragvą, kuri 2021 metais nutraukė oficialius ryšius.
Gvatemala yra vienintelė Centrinės Amerikos parlamento narė, kuri vis dar pripažįsta Taivaną.
J. Liu sakė, kad Taibėjaus santykiai su Gvatemala yra kaip niekada stabilūs.
Centrinės Amerikos parlamentas sprendimą pašalinti iš stebėtojų gretų salą priėmė praėjus kelioms dienoms po to, kai Taivano viceprezidentas Lai Ching-te grįžo iš vizito Paragvajuje, kurio metu buvo surengti du sustojimai JAV, sukėlę Pekino pasipiktinimą.
Šeštadienį, praėjus dienai po Lai Ching-te grįžimo į Taibėjų, Kinija surengė karines pratybas aplink salą, o pirmadienį uždraudė mangų importą iš Taivano.