Moksliniame žurnale „Rhinology“ publikuotame tyrime rašoma, kad tokiais atvejais pacientai dažnai neturi stiprios slogos, jų nekamuoja užsikimšusi nosis: dažniausiai koronavirusu sergantys asmenys gali laisvai kvėpuoti. Reikia pažymėti, kad daugelis jų vis dėlto turi problemų su kvėpavimu, tačiau tai susiję su sutrikusia plaučių, o ne nosiaryklės veikla.
Tuo pat metu dažnai „išsijungia“ ir skonio receptoriai. Ir tai yra totalus pokytis: susirgusiems ne šiaip pasikeičia skonio ir kvapo receptorių darbas, ką būtų galima gana lengvai paaiškinti, o jų tiesiog netenkama. Taip, kad neįmanoma atskirti saldaus produkto nuo kartaus.
Specialistai įtaria, kad virusas veikia tiesiogiai nervų ląsteles, kurios yra atsakingos už skonio ir kvapo pojūčius.
Tyrimas – ir namų sąlygomis
Tyrimo metu Rytų Anglijos universiteto mokslininkai ištyrė 30 savanorių grupę: 10 sirgo koronavirusu, dar 10 sirgo sloga ir kitas dešimtukas buvo visiškai sveikų žmonių.
Covid-19 pacientų kvapo pojūčių dingimas buvo ypač ryškus. Jie sunkiai atskirdavo kvapus ir negalėjo pasakyti, kuo skiriasi saldumas nuo kartumo.
„Panašu, ir išties yra charakteringi požymiai, skiriantys koronavirusą nuo kitų respiratorinių susirgimų, – BBC cituojamas tyrimui vadovavęs profesorius Carlas Phillpotas. – O tai yra labai svarbu, nes skonio ir kvapo testai padėtų atskirti koronavirusu sergančius pacientus nuo paprasto gripo ar peršalimo“.
Profesoriaus teigimu, žmonės galėtų patys sėkmingai atlikti tokius testus namų sąlygomis, pasinaudojus po ranka esančiais daiktais, tokiais kaip kava, česnakas, citrina ar cukrus.
Profesorius taip pat pažymi, kad įtariant koronavirusą, įprastas nosiaryklės testas vis dar yra būtinas.
Daugeliui pacientų, kurie persirgo koronavirusu, kvapo ir skonio pojūčiai grįžta į normalią būseną per porą savaičių.