Europos Sąjunga (ES) pasirengusi skirti Graikijai paskolą, kuri padės jai įveikti krizę, apie tai pranešama ES atstovų, dalyvaujančių viršūnių susitikime Briuselyje, sutarties projekte.
Pagal šį susitarimą Atėnams bus užtikrintos koordinuotos paskolos pagal dvišales sutartis su kitomis euro zonos šalimis, taip pat būtų skirtos Tarptautinio Valiutos Fondo (TVF) lėšos, jeigu Graikija susidurtų su dideliais finansiniais sunkumais.
Paskolos dydį nustatys Europos Komisija ir Europos centrinis bankas. Tuo tarpu dėl būtinybės skirti finansinę paramą bus nuspręsta tik tuo atveju, jeigu rinkos finansavimas pasirodys nepakankamas.
"Europa žengė didelį žingsnį didelio iššūkio akivaizdoje", - Graikijos premjeras Georgas Papandrėjas sakė žurnalistams po derybų Briuselyje, tvirtindamas, jog yra patenkintas šiuo susitarimu.
Pagal Vokietijos kanclerės Angelos Merkel nustatytas griežtas sąlygas toks mechanizmas gali būti aktyvuotas tik griežtai nustatytu atveju, o tokiam žingsniui būtų reikalingas visuotinis euro zonos pritarimas. Be to, Berlynas pasilieka veto teisę.
Dar prieš susitikimą A.Merkel reikalavo, kad svarbus vaidmuo gelbstint Graikiją tektų TVF. Tai būtų precedento neturintis atvejis euro zonos istorijoje.
Kai kurios euro zonos valstybės ir Europos centrinis bankas griežtai prieštaravo dėl TVF dalyvavimo, nes baiminamasi, kad toks sprendimas gali pademonstruoti, jog 16 šalių vienijanti valiutų sąjunga nesugeba savarankiškai išbristi iš didžiausios per 11 jos gyvavimo metų krizės.
A.Merkel pabrėžė, kad planas dalyvaujant TVF būtų paskutinė priemonė. Kanclerė nemano, jog Graikija tapo nemoki.
"Geras europietis - nebūtinai tas, kuris greitai siūlo pagalbą. Geras europietis yra tas, kuris gerbia Europos sutartis ir šalių teises, kad nenukentėtų euro zonos stabilumas", - pridūrė A.Merkel.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė teigė, jog įsivesdama eurą, Graikija įsipareigojo vykdyti atsakingą finansų politiką ir pažymėjo, kad susidūrusi su ekonominiais sunkumais šalis turi priimti ne populistinius sprendimus.
"Graikijai atėjo sunkmetis, kurį atlaikė Latvija, Estija ir labai garbingai atlaikė Lietuva. Tapdama eurozonos šalimi Graikija prisiėmė didžiulius įsipareigojimus vykdyti atsakingą fiskalinę ir monetarinę politiką. Papuolusi į didelę ekonominę bėdą, šalis privalo priimti atsakingus, ne populistinius finansinius sprendimus, sutelktai ieškoti išeičių ir tik tuomet tikėtis kitų šalių pagalbos", - Prezidentūros pranešime cituojama šalies vadovė.