Pietų Korėjos sostinėje Seule po gaisro anksti pirmadienį sugriuvo 600 metų senumo statinys, laikytas vienu svarbiausių šalies istorinių objektų.
Policija teigė tirianti, ar Seulo širdyje esantys Namdemuno vartai - vienas iš kelių istorinių statinių, kurie išliko per 20-ojo amžiaus Japonijos okupaciją ir Korėjų karą, - nebuvo sąmoningai padegti.
„Žmonės dėl šio gaisro turėtų jaustis sužeisti“, - apsilankęs gaisro vietoje sakė išrinktasis Pietų Korėjos prezidentas ir buvęs miesto meras Lee Myung-Bakas (Li Mjungbakas).
„Tai simbolinė vieta, kurią žmonės nori aplankyti kiekvieną kartą atvykę į Seulą“, - pažymėjo jis.
Dabartinio prezidento Roh Moo-Hyuno (Ro Muhjuno) atstovas spaudai Cheon Ho-Seonas (Čon Hoseonas) išreiškė sielvartą dėl „neapsakomai apgailėtino“ gaisro.
„Tai buvo mūsų paveldas, daug reikšmingesnis ir simboliškesnis už kitus kultūrinius turtus“, - sakė jis.
Paprasti korėjiečiai, apžiūrėję pajuodusias ir sudegusias nuolaužas, taip pat reiškė sielvartą.
„Tai veria širdį“, - braukdamas ašaras sakė 40 metų Kim Duk-Ilas (Kim Dukilas).
„Šie vartai stovėjo 600 metų. Jie išsilaikė net per Korėjų karą. Aš vis dar negaliu tuo patikėti. Mūsų pasididžiavimas sugriuvo“, - sakė jis.
Puošnus dviejų aukštų pastatas ant akmeninio pagrindo, seniausias miesto medinis statinys, užsiliepsnojo sekmadienio vakarą. Daugybė ugniagesių, gesinę gaisrą, manė, kad liepsnos vėlai sekmadienį buvo pažabotos, bet jos įsiplieskė iš naujo.
Naujienų agentūra „Yonhap“ nurodė, kad taksistas, pranešęs apie gaisrą, tyrėjams sakė matęs per 50 metų vyrą, kuris prieš gaisrą mėgino patekti į statinį.
Policijos teismo ekspertizės komanda pirmadienį tikrino nuolaužas gaisro vietoje, aplink kurią buvo pastatyti pastoliai ir ekranas.
„Policija dar nepadarė išvadų, ar tai buvo trumpasis jungimas, ar padegimas, ar atsitiktinis gaisras“, - žurnalistams sakė Namdemuno policijos nuovados kapitonas Kim Yong-Su (Kim Jongsu).
Jis teigė, kad trys liudininkai pranešė matę įtariamą padegėją, bet pažymėjo, kad jų parodymai yra „prieštaringi“.
Vartai, pritraukdavę daug turistų, buvo pastatyti 1398 metais. 1447-aisiais jie buvo perstatyti ir nuo tada daug kartų buvo remontuojami.
Istorinis objektas, apsuptas modernių biurų pastatų, oficialiai buvo vadinamas „Sungnyemun“, arba „Kilniųjų ceremonijų vartais“. Tai buvo pietiniai sienos, kuri juosė Seulą Čosunų dinastijos valdymo 1392-1910 metais, vartai.
„Ekspertai mano, kad prireiks nuo dvejų iki trejų metų, kol bus atkurta jų architektūra. Tai gali kainuoti apie 20 mln. vonų (apie 48 mln. litų)“, - sakė Shim Dong-Junas (Šim Dongjunas) iš istorinės architektūros padalinio.
„Tai tarsi šeimos nario netektis“, - sakė Kim Jae-Bunas (Kim Džaebunas), 30 metų netoliese turintis vaistinę.
„Niekada neįsivaizdavau, kad jie taip bejėgiškai sudegs“, - sakė jis.