• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjunga (ES) iš Sudano Darfūro regiono atšaukė savo siųstus rinkimų stebėtojus, baimindamasi, kad gali kilti pavojus jų saugumui. Sudane balandžio 11-13 d. rengiami daugiapartiniai rinkimai, kurių didžiausios Afrikos šalies gyventojai nematė nuo pat 1986-ųjų. Opozicijos kandidatai jau pareiškė rinkimuose nedalyvausiantys ir juos pavadino farsu.

REKLAMA
REKLAMA

„Nusprendėme, kad tiek man, tiek mano šešių stebėtojų komandai, kurie šiuo metu dirba Darfūre, būtų geriausia iš ten trauktis“, – sakė ES misijos Darfūre vadovė Veronique de Keyser.

REKLAMA

Jos teigimu, „neįmanoma“ deramai stebėti ir vertinti rinkimų, jei regione neužtikrinamas saugumas.

Apie padėtį Sudane klausinėjome EP atstovę Aną Gomes.

Priešrinkiminis laikotarpis nenuteikia optimistiškai, opoziciją prezidentą Omarą al-Baširą kaltina manipuliacijomis. Ar yra vilčių, kad išvysime laisvus ir demokratiškus rinkimus?

REKLAMA
REKLAMA

Nors dalis partijų ketina boikotuoti rinkimus arba reikalauja atidėti balsavimą, daugelis politinių jėgų dalyvaus bent kai kuriuose iš lygiagrečiai rengiamų prezidento, parlamento, regioninių ir vietos rinkimų. Nacionalinė rinkimų komisija rinkimų neatšaukė ir nenukėlė – akylai stebime padėtį.

Jei rinkimai įvyks, turime būti ten ir tiesiogiai stebėti rinkimus, viską įvertinti ir pranešti pasauliui apie tikrąją padėtį. Būtent dėl šios priežasties, kaip ir planuota, nepaisydami sumaišties ir neraminančių naujienų ketvirtadienį vykstame į Chartumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkimai Sudane nepaprastai svarbūs Afrikai, kadangi sprendžiasi didžiausios šio žemyno valstybės ateitis. Šie rinkimai – 2005-aisiais pasiekto visuotinio taikos susitarimo, leidusio nutraukti pusę dešimtmečio vykusį karą, nusinešusį du milijonus gyvybių, dalis. Rinkimai – būtinas žingsnis prieš 2011 m. Sudano pietuose rengiamą referendumą dėl galimo atsiskyrimo. Alternatyva – karas, kurio atsinaujinimo nenori niekas.

REKLAMA

Ar ES rinkimų stebėjimo misija Sudane turi pakankamai pajėgumų tinkamai sekti rinkimus milžiniškoje daugiakalbėje šalyje? Ar siųsdama stebėtojus Europos Sąjunga nesuteikia teisėtumo karo nusikaltimais kaltinamo al–Baširo režimui?

ES rinkimų stebėjimo misija Sudane dirba jau seniai, ji turi pakankami kvalifikuotų specialistų šnekančių reikiamomis kalbomis, todėl neabejoju jos darbo sėkme. Europos Parlamento delegacijos tikslas – trumpalaikė rinkimų stebėjimo misija, daugiausiai dėmesio skiriant pačiam rinkimų procesui.

REKLAMA

Sudane turime patyrusių žmonių, stebėjusių rinkimus visuose pasaulio kampeliuose – jų nepavyks apgauti ar suklaidinti. Suvokiame riziką, tačiau vykstame be išankstinio nusistatymo, kadangi visos pusės norėjo, kad būtume Sudane.

Liksime ištikimi savo mandatui – sakysime tiesą apie tai, kas įvyks: tik taip bus išsaugotas Europos patikimumas, ypač už demokratiją ir teisės viršenybę kovojančių sudaniečių akyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į koaliciją įeinantis Sudano liaudies išlaisvinimo sąjūdis (SPLM) – Sudano pietuose anksčiau veikę sukilėliai – valdantį režimą kaltina sukčiavimu ir dėl saugumo stokos žada nedalyvauti dalyje rinkimų. Ar tai nekelia grėsmės 2011 m. sausį Pietų Sudane turinčiam vykti referendumui?

SPLM atsiėmė kandidatūras iš prezidento ir Darfūro regione vyksiančių rinkimų, tačiau dalyvaus parlamento, regioniniuose ir vietos rinkimuose. Tiek SPLM, tiek šalies pietuose gyvenantys žmonės nori, kad rinkimai įvyktų, kadangi jie supranta rinkimų ir referendumo sąryšį.

Nepaisant sunkumų ir rizikos, žmonės nori, kad rinkimai įvyktų. Mes, europiečiai, privalome būti ten, stebėti, nepriklausomai vertinti ir paskelbti savo vertinimą visam pasauliui.

Europa.eu, ESnaujienos.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų