„Žinoma, esame susirūpinę dėl Kinijos keliamo iššūkio“, – Bergene vykusioje spaudos konferencijoje su Norvegijos ministru pirmininku Jonu Gahru Store teigė K. Starmeris, tačiau gynė savo požiūrį į bendradarbiavimą su Pekinu.
„Mūsų manymu, svarbiausia bendradarbiauti ten, kur reikia bendradarbiauti, ypač, pavyzdžiui, tokiais klausimais kaip klimato kaita, kelti iššūkius ten, kur reikia ir kur turėtume“, – pridūrė jis.
Praėjusią savaitę paaiškėjo detalių apie princo Andrew santykius su verslininku ir įtariamu šnipu, įvardijamu tik kaip „H6“, įskaitant tai, kad pastarasis buvo pakviestas į Jorko hercogo gimtadienio vakarėlį.
Praėjusį mėnesį K. Starmeris tapo pirmuoju britų premjeru nuo 2018 metų, kuris susitiko su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu.
Parlamento narys Iainas Duncanas Smithas, buvęs Konservatorių partijos lyderis, skeptiškai vertinantis Kiniją, kritikavo K. Starmerį dėl šios strategijos.
I. Duncanas Smithas pirmadienį BBC radijui sakė, kad vyriausybė parodė „didžiulį silpnumą Kinijos atžvilgiu, ir ji yra toli nuo Europos ir Jungtinių Valstijų“.
Jis atkreipė dėmesį į tai, kad vėluojama atnaujinti užsienio įtakos registravimo sistemą, kuri buvo atidėta iki kitų metų, ir kad Kinija nebuvo įtraukta į grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą.
Buvęs torių lyderis paneigė vyriausybės teiginius, kad ji paveldėjo nepakankamai parengtą sistemą.
„Iš tikrųjų tai yra pasiteisinimas, kaip nesuerzinti Kinijos“, – pažymėjo jis.
Parlamentaras taip pat sakė, kad su princu Andrew siejamas įtariamas šnipas yra tik „ledkalnio viršūnė“, rodanti žvalgybinę Kinijos veiklą Jungtinėje Karalystėje.
„Tokių kaip jis yra kur kas daugiau“
Teisėjai ketvirtadienį paliko galioti draudimą „H6“ atvykti į šalį, teigdami, kad vyriausybė „turėjo teisę daryti išvadą, kad jo neįleidimas yra pagrįstas ir proporcingas“.
Sprendime teisėjai įvertino, kad „H6“ galėjo „užmegzti ryšius tarp aukštų Kinijos pareigūnų ir žymių JK veikėjų, kuriuos Kinijos valstybė galėjo panaudoti politinio kišimosi tikslais“.
„Tiesą sakant, tokių kaip jis JK yra kur kas daugiau“, – BBC radijui sakė I. Duncanas Smithas.
I. Duncanas Smithas siekia, kad pirmadienį parlamente būtų pateiktas skubus klausimas dėl šio atvejo, o pranešimuose teigiama, kad kiti parlamento nariai gali įvardyti įtariamą šnipą pasinaudodami parlamento privilegija, kuri suteikia teisinį imunitetą įstatymų leidėjams už BendruomeniųRūmų salėje padarytus pareiškimus.
Laikraštis „The Sunday Times“ pranešė, kad „H6“ taip pat buvo susitikęs su buvusiais konservatorių premjerais Davidu Cameronu ir Theresa May.
Teismas išgirdo, kad princo Andrew padėjėjas Dominicas Hampshire'as įtariamam šnipui pasakė, kad jis gali padėti galimuose sandoriuose su Kinijos investuotojais.
„Be jo (Andrew) artimiausių vidinių patikėtinių, jūs esate arti aukščiausio lygio, į kurį norėtų patekti daugybė žmonių“, – 2020-aisiais laiške D. Hampshire'as sakė „H6“.
Buvusi vidaus reikalų sekretorė Suella Braverman uždraudė „H6“ atvykti į šalį 2023 metais, kai jos vadovaujama ministerija nustatė, kad jis Kinijos komunistų partijos (KKP) vardu vykdė „slaptą ir apgaulingą veiklą“.
Princo Andrew reputacija jau buvo suteršta dėl draugystės su seksualiniu nusikaltėliu Jeffrey Epsteinu. Dėl šio skandalo jis pasitraukė iš karališkųjų pareigų ir iš jo buvo atimti garbingi kariniai titulai.
Praėjusią savaitę Andrew biuras paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad jis „atsižvelgė į vyriausybės patarimus“ ir „po to, kai buvo pareikštas susirūpinimas, nutraukė visus ryšius su šiuo asmeniu“.
„Hercogas su šiuo asmeniu susitiko oficialiais kanalais, ir apie jokias slaptas aplinkybes nebuvo kalbėta“, – priduriama pranešime.
Pirmadienį Jungtinės Karalystės laikraščiai pranešė, kad Bakingamo rūmai liepė Andrew per Kalėdas pasitraukti iš viešumos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!