Dovanos valstybių lyderiams visada būna Europos simboliai. Be to, tai turi būti daiktai, atspindintys tiek dovanos gavėjo, tiek ir paties dovanotojo asmenybę. Beveik visada pagal žymiausias ar dažniausiai dovanojamas dovanas galima spręsti apie dovanotojo ir dovanos gavėjo charakterio ypatumus. V. Putino jubiliejaus išvakarėse verta pažvelgti į tai, ką dovanų gavo jo pirmtakai, bei ką tokios dovanos simbolizavo.
Vladimiras Leninas: Rolls-Royce Silver Ghost
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: Tautos komisarų taryba
Kaina: tuo metu (1922) – 1850 svarų, šiuo metų (aukciono kaina) – nuo 150 000 tūkstančių iki 2 milijonų eurų
Žymiausia dovana V. Leninui – rūkyta žuvis iš Michailo Zošenko apsakymo, kurią Petrogrado gyventojas atvežė vadui kaip nevykusį kyšį: V. Lenino sąžiningumas tapo ideologiniu kanonu. Leninui bandė padovanoti ir batus iš Charkovo, stalinę lempą iš Uralo, peleninę iš Michelsono gamyklos... Leninas gaudavo ir dovanas, kurios turėjo praversti kovoje už proletariatą – pavyzdžiui, 1919 metais Raudonosios armijos iš priešo atimtas prancūziškas tankas.
Tačiau prabangiausia dovana Leninui – Putilovo gamykloje pagamintos mechanizuotos rogės, kurio mechanine dalimi tapo žalias 1914 metų Rolls–Royce Silver Ghost Continental (vienas iš dviejų Lenino Rolls–Royce, antrąjį matote nuotraukoje): pirmas ir paskutinis toks Rolls–Royce hibridas.
Josifas Stalinas: Tompsono M1A1 sistemos pistoletas–automatas
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: amerikiečių investuotojas Russellas Maguire'as, kontroliavęs kompaniją „AOC“, kurį leido šį ginklą
Kaina: naujas egzempliorius penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje – 170 JAV dolerių (automobilis tuo metu kainavo apie 400 dolerių), 2012 metų aukciono kaina – 130 000 dolerių
J. Stalinui dovonojo labai daug ginklų, tarp kurių buvo nemažai memorialinių. Neretai šias dovanas įteikinėjo karo herojai arba žuvusiųjų herojų artimieji. Tarp dovanų – nemažai unikalių ginklų.
70 gimtadienio proga 1949 metais „tautų tėvui“ dovanos keliavo be perstojo. Teko netgi atidaryti didžiulę Stalino gautų dovanų parodą dviejuose centriniuose muziejuose. Tarp dovanų – ir žymusis R. Maguire'o įteiktas ginklas.
Nikita Chruščiovas: rankų darbo sidabrinė vaza iš Birmos
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: Jungtinių Tautų generalinis sekretorius U Thantas
Kaina: aukciono kaina – iki 7000 eurų
Įdomiausios dovanos N. Chruščiovui – iš užsienio, atvežtos iš oficialių Sovietų Sąjungos vadovo turų po visą pasaulį arba gautos užsienio valstybių vadovų vizitų metu. Štai pirmosios N. Chruščiovo kelionės į JAV metu eksperimentinės kiaulių fermos darbuotojai įteikė jam geležinę kiaulės figūrėlę. Ernesto Che Guevara dovanoti čihuahua veislės šunys Miška ir Muška tapo visų šios veislė šunų Rusijoje protėviais. Gavo ir keletą egzotiškų šunų iš Afganistano šeicho. Charlesas de Gaulle'is į Sovietų Sąjungą atvežė šimto metų senumo konjako kolekciją. 6 butelius iš tos pačios kolekcijos prancūzas atvežė šešeriais metais anksčiau, 1944 metais, ir Stalinui.
Leonidas Brežnevas: Mercedes 450 SE
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: VFR kancleris Willy Brandt
Kaina: 1973 metais – 13 400 JAV dolerių, 2010 metų kaina – nuo 25 000 dolerių
Būdinga Brežnevo epochos tradicija – dovanoti prabangos prekes. L. Brežnevas labiausiai laukdavo užsienietiškų automobilių: L. Brežnevo automobilių parką, skirtingais duomenimis, sudarė nuo 49 iki 324 automobilių. Vien tik iš JAV prezidento Richardo Nixono aštunto dešimtmečio pradžioje gavo 3 naujutėlius amerikietiškus automobilius.
Michailas Gorbačiovas: Madrido universiteto garbės daktaro mantija
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: universiteto vadovybė
Kaina: nuo 100 eurų
Dauguma dovanų M. Gorbačiovui – tradiciniai diplomatiniai suvenyrai iš įvairiausių šalių bei įvairios muziejaus vertos dovanos: senovinis japoniškas kimono, brangus angliškas porcelianas ir taip toliau. Vis dėlto M. Gorbačiovas yra gavęs ir „rimtesnių“ dovanų, pavyzdžiui Pontiac Grand Prix iš Ronaldo Reagano. Tiesa, kuklusis Sovietų Sąjungos prezidentas visas dovanas, kaip ir minėtą automobilį iš karto siųsdavo į muziejų.
Borisas Jelcinas: 241,88 karato deimantas „Laisva Rusija“
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: Jakutijos Respublikos vyriausybė
Kaina: oficialiai nebuvo skelbiama, manoma, kad daugiau nei 3 milijonai dolerių
Apie dovanas B. Jelcinui sklando daugybė gandų, nes apie jų dabartinę buvimo vietą iki šiol žinoma nedaug. Pagal B. Jelcino laikais galiojusias taisykles, dovanos, kurių vertė viršijo 150 dolerių, turėjo pereiti į valstybės nuosavybę, pavyzdžiui, auksinis „Rolex“ laikrodis, kurį B. Jelcinas gavo 1997 metais per G8 susitikimą JAV. Be įvairių baldų, kilimų ir kitų tradicinių dovanų B. Jelcinas gaudavo ir ironiškas dovanas – pavyzdžiui knygą „Pietų Kurilų salo“ vizito į Japoniją išvakarėse. B. Jelcinas taip pat tapo vienu iš pirmųjų skaitmeninių fotoaparatų savininkų Rusijoje. 1997 metais jis tokį aparatą gavo iš Japonijos premjero.
Dmitrijus Medvedevas: iPhone 4
SSRS ir Rusijos lyderiai: kas, kam ir ką dovanojo? (nuotr. blogspot.com)
Dovanojo: Steve'as Jobsas
Kaina: 299 JAV doleriai
Dovanos D. Medvedevui nepanašūs į tradicines dovanas prezidentams – jokių dekoratyvinių suvenyrų, brangių metalų, muziejaus eksponatų ar valdžios simbolių. Dovanos D. Medvedevui primena jo „šiuolaikiško lyderio“ įvaizdį. 2010 metais vizito į JAV metu jis tapo pirmuoju rusu, gavusiu ketvirtąjį iPhone – iš paties S. Jobso rankų. Viename iš socialinių tinklų D. Medvedevas yra demonstravęs ir paprastų žmonių jam dovanotų dovanų kolekciją – krabą, smegenis, dinamitą bei vaistu nuo godumo.