Atskridus į Kijevą gali pasirodyti, kad nieko ypatingo nevyksta ir jei ne miesto prieigose nusidriekusios eilės geltonų, pačioje Ukrainoje gaminamų autobusų, tikrai nebūtų galima spėti, kodėl į šią vietą dabar nukreiptos visos Europos akys.
Naujienų portalo Balsas.lt žurnalistai patys lankosi Ukrainos sostinėje Kijeve ir dalijasi savo įspūdžiais.
Kelionė iš oro uosto niekuo neišskirtinė – gal tik kaina, mat už trisdešimt penkių kilometrų atstumą iki miesto geležinkelio stoties tenka sumokėti vos 40 grivinų (apie 12 litų).
Pardavėja: būčiau ėjusi, bet pabijojau
Pirma pažintis – su spaudos kiosko pardavėja. Paklausta, kaip nuvykti į autobusų stotį iš karto čiupo savo mobilųjį telefoną kažkam skambinti. Moteris netrukus paaiškina, kad susiekti su autobusų parko dispečerine ir paklaus, į kurį mums teks autobusą lipti. Po trumpo pokalbio su operatore, soliaudaus amžiaus moteri paaiškina, kad autobusas yra, bet ne tiesioginis.
Klausiame, kiek kainuoja taksi ir tučtuojau puola skambinti į taksi kompaniją. Nors pasivažinėjimas mūsų pageidaujamu maršrutu nebrangus – apie penkiolika litų, taksi išsikviesti nepavyksta, mat paaiškinama, kad tame rajone nėra automobilių. Belieka gaudyti taksi gatvėje.
Moteris dar pasiklausia, ar mūsų vizitas Kijeve susijęs su neramumais, o išgirdusi teigiamą atsakymą atsidūsta: „Ir aš norėjau nueiti, bet pabijojau... Ten dabar tokie dalykai vyksta, bet jums sėkmės“.
Taksitas: kaina nekris, nežinote, kur važiuojate
Kelionė iš geležinkelio stoties iki pačiame centre esančio viešbučio turėjo kainuoti vos penkiasdešimt grivinų, bet kalbintas taksistas tik nusijuokė išgirdęs siūlomą kainą ir netrukus rėžė: „Jūs bent įsivaizduojate, kas ten vyksta, be šimto tikrai niekur nevažiuosiu“.
Kadangi spaudžiantis šaltukas pakreipia derybas ne mūsų naudai, lipame į automobilį. Pakeliui kalbintas pusamžis vyriškis pasakojo: „Juk važiavote iš oro uosto, matėte, kokia situacija, kiek autobusų stovi pakelėse – žmonės iš visos Ukrainos suvažiavo į Kijevą“, - kalbėjo taksistas ir netrukus diplomatiškai pridūrė, kad mieste vyksta ne vienas protestas ir kiekvienas protestuoja už tai, kas svarbu jam.
Riedant miesto gatvėmis taksistas pasakojo, kad paprastai šeštadienio vakarą jos esą būna tuščios, o dabar dėl barikadų negalima įvažiuoti į miesto centrą.
Paklaustas, ar protestuotojų nuverstas Vladimiro Lenino paminklas buvo vienintelis Kijeve, šyptelėjęs atsakė, kad jei kur daugiau tautų vadų atvaizdų ir yra, tai veikiausiai miniatiūrinės kopijos, o nuverstasis paminklas buvo didžiausias.
„Net nežinau, atvirai šnekant, kas geriau: taip, kaip yra, ar su Europa. Tikrai dabar negaliu pasakyti, bet aišku viena, kad kas turi daugiau pinigų, tas ir mitinguoja aktyviau. Žmonės nori geresnio gyvenimo, nuo daug ko jau yra pavargę, bet niekas nežino, kas čia bus.“
Ar saugu lankytis protesto vietose, taksi vairuotojas skuba patikinti, kad būtinai turime aplankyti Maidaną: „Pasikalbėkite ir su vienais, ir su kitais ir pamatysite, bet eiti ten tikrai saugu“, - šypsojosi vyras.
Maidanas pasitiko minios šūksniais, šviesų ir vėliavų jūra...
Bus daugiau...