Uždarius visuomeninį transliuotoją ERT, valstybinės televizijos ir radijo signalai anksti trečiadienį buvo nutraukti, o 2,5 tūkst. transliuotojo darbuotojų atleisti. Tokį sprendimą vyriausybė aiškino būtinybe mažinti „neįtikėtiną švaistymą“ šalyje, kur recesija tęsiasi jau šeštus metus.
Tačiau tūkstančiai protestuotojų per naktį liko prie didžiulės ERT būstinės į šiaurę nuo Atėnų, o žurnalistai tęsė tiesiogines transliacijas, kurios buvo rodomos internete.
Žurnalistų profesinės sąjungos sušaukė 24 valandų streiką sustabdant privačių televizijų naujienų laidas, o vyriausybės koalicijos partneriai centro kairieji pareikalavo atšaukti sprendimą uždaryti ERT.
Sukeldama šoką Graikija paskelbė uždaranti visuomeninį transliuotoją
Graikijos vyriausybė antradienį paskelbė, kad uždaro visuomeninę televiziją ir radiją ERT ir kad šis šoką sukėlęs sprendimas, kuris paveiks beveik 2,7 tūkst. darbo vietų, įsigalioja iškart.
„ERT yra atvejis, kai ypač trūksta skaidrumo ir kai (esama) neįtikėtinos ekstravagancijos. Tai dabar baigiasi", – spaudos konferencijoje sakė vyriausybės atstovas Simas Kedikoglus (Simos Kedikoglou).
Netrukus po šio paskelbimo tūkstančiai žmonių nuskubėjo prie pagrindinės ERT būstinės Atėnų šiauriniame priemiestyje pademonstruoti savo paramos.
„Tai valstybės perversmas“, – žurnalistams sakė prie ERT atvykęs pagrindinės opozicinės partijos „Syriza“ lyderis Aleksis Cipras (Alexis Tsipras).
S.Kedikoglus nurodė, kad ERT vėliau bus vėl atidaryta, tačiau pasirodys nauju formatu ir su daug mažiau darbuotojų.
„Vidurnaktį visi ekranai užtems, niekas nežino, kada (transliuotojas) bus vėl atidarytas. Tai – visiškas šokas, – sakė ERT žurnalistas Pantelis Gonas (Pantelis Gonos). – Transliuosime, kol jie mus išjungs. Palaikome kontaktus su patarėju teisiniais klausimais ir tarptautinėmis žiniasklaidos organizacijomis.“
Beveik 500 žmonių taip pat susirinko prie organizacijos padalinio Salonikuose Graikijos šiaurėje, o naujienų redaktorių profesinė sąjunga „Poesy“ paragino privačius transliuotojus pademonstruoti solidarumą ir iš karto pradėti streiką.
„ERT priklauso visiems Graikijos žmonėms ... Tai vienintelis nepriklausomas visuomeninis balsas, kuris turi likti visuomeninis ... Smerkiame šį staigų vyriausybės sprendimą“, – sakoma valstybinio sektoriaus profesinės sąjungos GSEE pareiškime.
Vyriausybė nurodė, kad visiems dabartiniams darbuotojams bus išmokėtos kompensacijos ir kad jiems bus leidžiama vėl prašytis į darbą perorganizuotame ERT.
Dvi mažesnės konservatorių vadovaujamos valdančiosios koalicijos partnerės taip pat pareiškė nepritarimą netikėtam visuomeninio transliuotojo uždarymui.
„Absoliučiai nesutinkame su tam tikrais vyriausybės sprendimais ir tvarkymu“, – nurodė socialistų „Pasok“.
„Nebalsuosime už įstatymą dėl šio įstatyminio akto patvirtinimo“, – nurodė partija, bet taip pat pažymėjo, kad pavojus vyriausybės sanglaudai nekyla.
Europos transliuotojų sąjunga (EBU) paragino Graikiją atšaukti šokiravusį sprendimą uždaryti visuomeninę televiziją ir radiją ERT, bei nurodė, kad tai yra didelis smūgis žiniasklaidos nepriklausomybei.
EBU pareiškime sakoma, kad sąjunga visos Europos visuomeninės žiniasklaidos bendruomenės vardu reiškia „didelį nerimą“ dėl iškart įsigaliojusio Atėnų sprendimo uždaryti transliuotoją.
„Visuomeninės žiniasklaidos egzistavimas ir jos nepriklausomybė nuo vyriausybės yra labai svarbūs demokratinėms visuomenėms, – sakoma EBU pareiškime. – Todėl bet kokie toli siekiantys pakeitimai visuomeninės žiniasklaidos sistemoje turėtų būti sprendžiama po atvirų ir visus įtraukiančių demokratinių debatų parlamente, o ne paprastu dviejų vyriausybės ministrų susitarimu.“
EBU pabrėžė, kad sprendimas dėl ERT buvo nepaprastųjų įgaliojimų, suteiktų finansų ministrui ir jo kolegai, kuris prižiūri transliacijas, rezultatas.
EBU nurodė, kad jos prezidentas Jeanas Paulis Philippot (Žanas Polis Filipo) ir generalinė direktorė Ingrid Deltenre (Ingrid Deltenrė) parašė Graikijos premjerui Antoniui Samarui (Antonis Samaras) ir paragino jį pasinaudoti visomis savo galiomis bei nedelsiant atšaukti šį sprendimą.
ERT darbuotojai jau kelis mėnesius rengė streikus ir priešinosi planams restruktūrizuoti transliuotoją, kaip reikalavo tarptautiniai kreditoriai, prižiūrintys taupymo planą pagal finansinės pagalbos skolų prislėgtai Graikijai sąlygas.
Pirmadienį Graikijos kreditorių – Europos Sąjungos (ES), Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos centrinio banko (ECB) – atstovai pradėjo eilinį šalies pažangos įgyvendinant taupymo programą bei struktūrines reformas auditą.
Tarp reikalaujamų reformų yra drastiškas valstybinio sektoriaus sumažinimas ir visuomeninių organizacijų sujungimas ar uždarymas.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.