Remiantis viešai prieinamais šaltiniais – socialinių tinklų įrašais ir artimųjų liudijimais, pavyko išsiaiškinti, kad Sirijoje žuvo mažiausiai šeši privačios karinės grupės „Vagner“ kariai.
Pasak šaltinių, vyresnysis seržantas Dmitrijus Markelovas žuvo sausio 29-ąją užmynęs ant sprogmens, eilinis Konstantinas Zadorožnyj mirė nuo patirtų skeveldrinių sužalojimų sausio 31-ąją, milicijos papulkininkis Aleksejus Nainodinas užlipo ant minos vasario 1-ąją, Michailas Nefedovas žuvo po mirtininko sprogimo vasarį, nenurodytomis aplinkybėmis Sirijoje žuvo Aleksandras Tyčininas ir Prokopijus Solomonovas.
Elitinio padalinio vadas
A. Nainodinas buvo karininko sūnus, dalyvavęs abiejuose Čečėnijos karuose, vėliau dirbęs VRM struktūroje, elitinio antiteroristinio būrio SOBR vadas. Sprendžiant iš pranešimų soc. tinkluose, vyras buvo sužeistas mūšių Ukrainoje metu, o žuvo Sirijoje.
Apie jį 2008-aisiais sukurtame dokumentiniame filme pats filmo herojus teigė: „Jeigu prasidėtų karas, aš nedvejočiau ir grįžčiau. Nes tai mano šalis, mano tėvynė“. A. Nainodinas, pranešama, žuvo Sirijoje užlipęs ant minos.
Iš susirašinėjimo su žuvusiojo Aleksejaus Najodino artimaisiais, paaiškėjo, kad vyras į Siriją išvyko „keršyti už anksčiau ten žuvusį Sergejų Čupovą“. Sirijoje jis vadovavo keturių karių grupei. Visi jie žuvo vieną dieną – 2017-ųjų sausio 31-ąją. Tą pačią dieną žuvo ir dar vienas „Vagner“ grupuotės narys – Konstantinas Zadorožnyj.
Kremlius savo herojus laidoja tyliai
„Conflict Intelligence Team“ pažymi, kad apie žuvusius „Vagner“ karius artimieji oficialiai patvirtintą informaciją gauna tik po kelių savaičių. Tuo metu žuvusiųjų Rusijos kariuomenės karių artimieji būna informuojami per kelias dienas.
Dar trijų rusų piliečių, žuvusių Sirijoje, sąsajos su „Vagner“ grupuote nėra įrodytos. Rusijos gynybos ministerija į žiniasklaidos užklausą, ar žuvusieji asmenys tuo metu atliko karinę tarnybą, neatsakė.
CIT taip pat praneša, kad turi duomenų apie dar keturis rusus, žuvusius Sirijoje nuo šių metų pradžios.
Oficialiai Rusijos valdžia pripažino 28 karių žūtį per pusantrų metų dalyvavimo karinėse operacijose Sirijoje. Žiniasklaidos duomenimis, žuvusiųjų samdinių gali būti apie 40. Remiantis Rusijos įstatymais dalyvavimas užsienio kariniame konflikte už pinigus yra laikomas nusikaltimu. Už tai galima sulaukti net 7 metų kalėjimo bausmės.
„Vagner“ pėdsakai Ukrainoje
Surinkti duomenys, anot medžiagą tyrusių ekspertų, leidžia teigti, kad „Vagner“ smogikai dalyvavo, tiek pirmojoje, tiek ir antrojoje Palmyros miesto Sirijoje užėmimo operacijose.
Žurnalistams pavyko išsiaiškinti, kad mūšiuose dėl Palmyros šiais metais žuvo mažiausiai devyni „Vagner“ samdiniai. Kai kuriais atvejais pranešama apie dešimtis žmonių aukų nusinešusius mirtininkų išpuolius, tačiau nėra aišku, ar tarp jų buvo civilių bei oficialiosios kariuomenės aukų. Rusijos samdinių netektys išsiskiria tuo, kad artimieji apie jų žūtį oficialiai sužino gerokai vėliau, Gynybos ministerija apsimeta, kad jie išvis „neegzistuoja“, ir prašoma neatidarinėti užvirintų cinkuotų karstų.
Didžioji dauguma samdinių anksčiau dalyvavo mūšiuose Donbase, kai kurie ten buvo sužeisti.