Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) trečiadienį susitiko su Vašingtone su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry (Džonu Keriu) ir karštai paragino Europą, Jungtines Valstijas bei jų sąjungininkes daryti daugiau dėl "nekaltų karo ir represijų aukų".
"Jungtinė Karalystė mano, kad šis padėtis reikalauja stipraus, koordinuoto ir ryžtingo JK, JAV ir mūsų sąjungininkų Europoje bei regione nusistatymo", - W.Hague'as sakė per bendrą spaudos konferenciją.
Tačiau jis ir J.Kerry pripažino, kad nors debatai vyksta jau daug mėnesių, jų vyriausybės iki šiol negali paskelbti nieko nauja.
Opozicijos lyderiai ragino Jungtines Valstijas, gaminančias kai kuriuos iš galingiausių pasaulyje ginklų, atsisakyti savo nusistatymo teikti sukilėliams pagalbą tik nemirtinomis priemonėmis, tokiomis kaip ryšių įranga ir naktinio matymo žiūronai.
Tačiau į Siriją gabenami ginklai iš kitų šalių, prijaučiančių sukilėliams, tokių kaip Kataras ir Saudo Arabija, bei palaikančių prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) režimą, tokių kaip Iranas ir Rusija.
Jungtinės Valstijos baiminasi įpilti daugiau alyvos į ugnį ir sukurti dar pavojingesnę padėtį, jeigu modernūs ginklai patektų į ekstremistų rankas.
Tačiau konfliktui tęsiantis jau trečius metus ir keičiantis jėgų pusiausvyrai Sirijoje, sukilėliai skundžiasi, kad jiems sunku priešintis gerai ginkluotoms B.al Assado pajėgoms ir kad prieš režimo tankus jie neturi beveik jokių priemonių, galingesnių už Kalašnikovo automatus.
Netikėtai kritus Kusairo miestui atakuojant režimo pajėgoms, palaikomoms tūkstančių Libano šiitų judėjimo "Hizbollah" kovotojų, dar labiau paaštrino šiuos debatus, kai Sirijos kariai atsigręžė į antrąjį didžiausią šalies miestą Alepą.
Pasak W.Hague'o, B.al Assadas "atrodo besiruošiantis naujiems puolimams, sukeldamas pavojų šimtų sirų, kurie jau dabar išgyvena desperatišką (būtiniausių atsargų) stygių, gyvybėms ir saugumui".
Prancūzija trečiadienį paragino tarptautinę bendruomenę padėti sustabdyti Sirijos režimo pajėgų puolimą.
"Privalome sustabdyti šį judėjimą prieš Alepą. Jis yra kitas "Hizbollah" ir iraniečių taikinys", - sakė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurent'as Fabiusas (Loranas Fabiusas).
Paklaustas, ar tebetiki, kad sukilėliai gali laimėti, J.Kerry atsakė: "Niekas nelaimės Sirijoje, jeigu viskas vyks kaip dabar. Žmonės pralaimi Sirijoje, kaip ir pati šalis."
Vykstant karštligiškoms diplomatinėms pastangoms, Sirijos klausimas veikiausiai bus vienas iš pagrindinių per ateinančią savaitę vyksiantį Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimą Šiaurės Airijoje.
Antradienį Prancūzijos URM perspėjo, kad konfliktas, nusinešęs jau apie 94 tūkst. žmonių gyvybių, pasiekė "posūkio tašką).
"Ko turėtume imtis šiomis sąlygomis, kad sustiprintume opozicijos ginkluotąsias pajėgas? Diskutavome dėl to su mūsų partneriais - amerikiečiais, Saudo Arabijos atstovais, turkais ir daugeliu kitų", - sakė ministerijos atstovas Philippe'as Lalliot (Filipas Laljo).
Europos Sąjunga (ES), spaudžiama Londono ir Paryžiaus, praeitą mėnesį nepratęsė ginklų prekybos embargo Sirijai, atverdama kelią Bendrijos narėms nuo rugpjūčio 1-osios tiekti ginklus opozicijai, jeigu jos taip nuspręstų.
Tačiau L.Fabiusas sakė, jog Prancūzija dar neapsisprendė, kaip elgsis suėjus tam terminui.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.